تماس از تلفن ثابت

909 9072952

از تهران

909 9072952

از کل کشور
رشته های کنکور تجربی 

معرفی بهترین رشته های کنکور تجربی

رشته های کنکور تجربی 
سوالی دارید ؟ با ما تماس بگیرید تماس با برترین مشاوران از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور از 8 صبح الی 12 شب حتی ایام تعطیل
استان تهران: 909 9072952
سراسر کشور : 909 9072952

علاقه مندانی که قصد دارند در یکی از رشته های کنکور تجربی 1400 به تحصیل بپردازند، می توانند با شرکت در کنکور سراسری یا آزاد و کسب رتبه قبولی، در یکی از دانشگاه های کشور تحصیل نمایند. همچنین، ورود به برخی از رشته ها از طریق سوابق تحصیلی می باشد که مستلزم برخورداری از شرایط خاصی است. برای آشنایی بیشتر با لیست رشته های تجربی در ادامه به معرفی 10 رشته پولساز و پرطرفدار می پردازیم. اگر می خواهید از نحوه ورود به هر کدام و روش کسب رتبه قبولی در دانشگاه های معتبر اطلاع آگاهی یابید، می توانید از کارشناسان ما در ایران تحصیل راهنمایی بگیرید.

 

 

برای اطلاعات بیشتر در رابطه با آخرین رتبه قبولی رشته های کنکور تجربی و شرایط ورود از سراسر کشور از طریق تلفن ثابت با مرکز مشاوره ایران تحصیل تماس حاصل فرمایید. 

9099072952 تماس از سراسر کشور و  9099072952 (تماس از استان تهران)

تماس از طریق تلفن ثابت بدون گرفتن کد پاسخگویی از 8 صبح الی 12 شب حتی ایام تعطیل

 

 

شیوه ورود به رشته های کنکور تجربی

 

 

شیوه ورود به رشته های کنکور تجربی

 

 

رشته تجربی با داشتن 222 رشته که در 5 زیرگروه جای گرفته اند، هر ساله دانش آموختگانی زیادی را در مقاطع مختلف کاردانی، کارشناسی، ارشد و دکتری وارد بازار کار و جامعه می کنند. داوطلبان این گروه آزمایشی می توانند با ثبت نام در سایت سازمان سنجش، در آزمون کنکور سراسری و آزاد شرکت نمایند.

پس از اعلام نتایج اولیه، متقاضیان می توانند در فرم انتخاب رشته خود از میان رشته های کنکور تجربی سراسری، 150 اولویت را در فرم خود به ثبت برسانند. پس از اعلام نتایج نهایی، بسته به نوع و ظرفیت رشته ها، داوطلبان می توانند در یکی از دوره های روزانه، شبانه، پیام نور، غیر انتفاعی، پردیس خودگردان و یا واحدهای دانشگاه آزاد به تحصیل بپردازند.

حال که به کنکور نزدیک می شویم، بسیار مهم است که از همین حالا به قول معروف دو دو تا چهار تا کنیم و بدانیم که چه رشته ایی را می خواهیم قبول شویم. مهم ترین قدم برای این کار، آگاهی از لیست رشته های تجربی و آینده شغلی آنهاست. البته هر شخص ممکن است ملاک های متفاوتی برای انتخاب خود داشته باشد، اما به طور عموم پولسازترین را از جمله معیارهای خود می دانند.

 

 

برای آشنایی با رتبه بندی تخصص های پزشکی در ایران و جهان بر روی لینک کلیک نمایید 

 

 

رشته های کنکور تجربی در زیرگروه های پنج گانه

در کشور ما زمانی که از رشته تجربی سخن به میان می آید، اغلب افراد اولین چیزی که به ذهنشان خطور می کند، پزشکی و پیراپزشکی است. اما لیست رشته های تجربی متنوع می باشند و به دلیل آنکه بسیاری از آن ها هنوز اشباع نشده اند، آینده خوبی در انتظار آن ها خواهد بود. برای اطلاع دقیق تر، به رشته های ذکر شده در در هر کدام از زیرگروهای زیر دقت نمایید.

 

زیرگروه 1کاردانی علوم آزمایشگاهیکاردانی فوریت های پزشکیکاردانی هوشبریپرستاری

 

زیست فناوریشنوایی شناسیعلوم آزمایشگاهیعلوم آزمایشگاهی دامپزشکی

 

اعضای مصنوعیبهداشت مواد غذاییبهداشت و بازرسی گوشتبینایی سنجی

 

پزشکیدکترای پیوسته بیوتکنولوژیدکترای عمومی دامپزشکیدندانپزشکی

 

زیرگروه دوزیست شناسی جانوریزیست شناسی دریازیست شناسی سلولی و ملکولیزیست شناسی گیاهی

 

آموزش ابتداییآموزش زیست شناسیعلوم و صنایع غذاییاتاق عمل

 

تکنولوژی پرتودرمانیتکنولوژی پرتوشناسیروانشناسیآموزش کودکان استثنایی

 

هوشبریکاردانی آموزش و پرورش ابتداییکاردانی تکنسین پروتزهای دندانیکاردانی دامپزشکی

 

کاردرمانیگفتار درمانیماماییمیکروبیولوژی

 

علوم تربیتیعلوم تغذیهفیزیوتراپی—-

 

مهندسی بهداشت حرفه ای و ایمنی کارمهندسی بهداشت محیطکاردانی بهداشت حرفه ایکاردانی بهداشت عمومی

 

کاردانی بهداشت محیطشیمی کاربردیشیمی محضکاردانی شیمی آزمایشگاهی

 

داروسازیآموزش شیمیبهداشت عمومیبیولوژی و کنترل ناقلین بیماری ها

 

تکنولوژی پزشکی هسته ایفناوری اطلاعات سلامت

 

زیرگروه 3اقیانوس شناسیزمین شناسی

 

زیرگروه 4فقه و حقوق حنفیفقه و حقوق شافعیفقه و مبانی حقوق اسلامیفلسفه و حکمت اسلامی

 

تاریخ اسلامحسابداریزبان و ادبیات عربیشیعه شناسی

 

مدیریت امور بانکیمدیریت امور گمرکیمدیریت بازرگانیمدیریت بیمه

 

کارشناسی ارشد پیوسته معارف اسلامی و ارشادادیان و مذاهباقتصادامنیت اقتصادی
فلسفه و عرفان اسلامیفلسفه و کلام اسلامیفناوری اطلاعات و ارتباطاتگردشگری

 

فقه و حقوق اسلامیفقه و حقوق امامیعلم اطلاعات و دانش شناسیعلوم قرآن و حدیث

 

مدیریت بیمه اکومدیریت دولتیمدیریت صنعتیمدیریت فرهنگی هنری

 

مدیریت کسب و کارهای کوچکمدیریت مالیمدیریت و بازرگانی دریاییمعارف اسلامی

 

هتلداریکاردانی امور بانکی کاردانی امور دولتی کاردانی امور فرهنگی

 

معارف اسلامی و علوم تربیتیمعارف اسلامی و علوم قرآنیمعارف اسلامی و کلاممعارف اسلامی و مدیریت

 

معارف اسلامی – تبلیغ و ارتباطاتمعارف اسلامی و اخلاقمعارف اسلامی و ادیانمعارف اسلامی و تاریخ

 

کاردانی حسابداریکاردانی هتلداریکاردانی گردشگریکاردانی مدیریت بازرگانی

 

 کاردانی امور مالی و مالیاتیکاردانی مدیریت صنعتیکاردانی تربیت مبلغ قرآن کریمکاردانی تربیت معلم قرآن

کریم

کاردانی بیمهکاردانی خدمات اداری

 

زیرگروه 5علوم و مهندسی صنایع غذایی (کشاورزی)علوم و مهندسی محیط زیستعلوم ورزشیکتابداری در شاخه پزشکی

 

 

 

جهت دریافت راهنمایی و مشاوره انتخاب رشته تجربی کنکور بر روی لینک کلیک کنید

 

 

معرفی چند رشته پولساز تجربی در ایران

 

لیست رشته های تجربی

 

 

بر هیچ کسی پوشیده نیست که شاخه های پزشکی و پیراپزشکی از پولسازترین و پرطرفدارترین رشته های کنکور تجربی به شمار می روند و ما بارها در این مقاله به معرفی و بررسی آن ها از جوانب مختلف پرداخته ایم. از سوی دیگر، شناخت نسبی به این گرایش ها وجود دارد و بعلاوه دسترسی به اطلاعات مورد آن ها کار آسانی است.

اما کمتر رسانه ایی به سایر رشته های دیگر این گروه آزمایشی توجه نشان داده است و همین امر سبب شده که داوطلبان به علت عدم آگاهی رغبت کمتری نسبت به آن ها نشان دهند.

این در حالی است که در سال های اخیر به دلیل بالا رفتن ظرفیت پذیرش و تعداد زیاد فارغ التحصیلان رشته های پیراپزشکی، متاسفانه بازار کار آن ها در ایران آنقدرها هم که تصور می کنیم، خوب نمی باشد. برخی از این رشته ها در حال اشباع شدن هستند و اگر به همین منوال پیش رود، رشته های پزشکی هم در ردیف رشته های معمولی قرار می گیرند.

به همین دلیل مناسب دیدیم تا به جای ذکر تکراری رشته های پزشکی همچون، دندانپزشکی، داروسازی، پزشکی عمومی، فیزیوتراپی، هوشبری، رادیوتراپی و … ، به طور خلاصه برخی دیگر از شاخه های لیست رشته های تجربی را نام ببریم و توضیح مختصری در مورد آن ها ارائه دهیم.

اما شما عزیزان می توانید برای شناخت دقیق تر و نحوه ورود به هرکدام رشته های مورد نظر خود با مشاورین و کارشناسان خبره ایران تحصیل تماس بگیرید.

 

 

جهت آگاهی از نحوه برنامه ریزی رایگان کنکور 1400 با رتبه های برتر بر روی لینک مربوطه کلیک نمایید

 

 

رشته شیمی

این رشته در مقطع کارشناسی دارای گرایش هایی همچون شیمی محض، شیمی کاربردی، و شیمی دبیری است. دانشجویان شیمی می توانند در مقاطع کاردانی، کارشناسی، ارشد و دکترا در یکی از گرایش های مورد علاقه خود ادامه دهند. بازار کار آن عبارتند از:

  • انجام کارهای کارهای تحقیقاتی در سطح دانشگاهی، مراکز علمی و دبیرستان
  • دبیر شیمی
  • نظارت بر انجام طرحهای مختلف کاربردی و علمی محض در کارخانجات، مراکز تولیدی، و کمک به ارتقای کیفیت محصولات
  • استخدام در کارخانجات پتروشیمی ، رنگ و رزین ، پلاستیک ، لاستیک ، الیاف ، صنایع غذایی ، صنایع دارویی، بهداشتی و شوینده‌ها
  • کمک به توسعه و استخراج مواد عالی، استفاده از گیاهان دارویی و افزایش بهره وری

 

 

جهت آشنایی با روش تست زنی زیست شناسی کنکور لینک را انتخاب کنید

 

 

رشته گفتار درمانی

این رشته در زمره شاخه های علم توانبخشی قرار می گیرد و مسئولیت شناخت، مطالعه و درمان جوانب مختلف اختلالات گفتاری و زبانی را بر عهده دارند. گفتاردرمان ها به بیمار کمک می کنند تا قادر به برقراری ارتباط با دیگران باشد. طول دوره آن ها 4 سال می باشد و یکی از ویژگی های لازم برای کاردر آن، داشتن صبر و حوصله زیاد است.

از جمله رشته های کنکور تجربی است که تا بحال نسبتا بکر مانده است. موقعیت های شغلی آن عبارتند از : کار در درمانگاه‌ها و مراکز بهداشت‌، مراکز ویژه‌ توانبخشی‌ و مراکز آموزش‌ و پرورش‌ استثنایی. درصورت داشتن مدارک و شرایط لازم نیز می توان برای تاسیس کلینیک خصوصی اقدام کرد که درآمد آن نسبتا خوب است.

 

 

 جهت آشنای با  پردرآمدترین رشته‌های پیراپزشکی  بر روی لینک مربوطه کلیک کنید

 

 

رشته زیست شناسی عمومی

این شاخه از علم تجربی به علوم طبیعی و مطالعه جانداران زنده می پردازد، و ویژگی ها و رفتارهای گونه های مختلف را از زمان پیدایش تا مرگ مورد تحلیل قرار می دهد. به دلیل ماهیت جالب زیست شناسی، از جذابترین های لیست رشته های تجربی به شمار می رود. گرایش های آن عبارتند از:

زیست شناسی علوم گیاهی: در موسسات پژوهشی، آموزشی، تولیدی و خدماتی به بررسی و تحقیق در زمینته های مربوط به  گیاه شناسی و فیزیولوژی گیاهی می پردازند.

علوم جانوری : بخشهای تحقیقاتی و آموزشی، موزه ها و باغهای وحش به کارشناس و محقق در گرایش علوم  جانوری نیازمندند.

علوم میکروبیولوژی: صنایع غذائی و تخمیری،  علوم پزشکی و داروئی، سازمانهای محیط زیست و مبارزه با آلودگی آن، کشاورزی و دامپروری، دانشگاهها از جمله موقعیت های کاری این گرایش محسوب می شوند.

علوم سلولی و مولکولی: تربیت محقق و مدرس، شناخت مسائل و پدیده های زیستی را می توان در این گرایش یافت.

دبیری زیست شناسی: فارغ التحصیلان می توانند در داخل و خارج از کشور این رشته را تا مقاطع بالا ادامه دهند، و در مدارس و دانشگاه ها به تدریس و تحقیق بپردازند

 

 

کاردرمانی

کارشناسان این رشته به معلولان و بیماران کمک می کنند تا با استفاده از مهارت های روزمره، یادگیری مهارت های ادراکی و فیزیکی، انجام حرکت های عضلانی و ارزیابی حسی بتوانند امور روزمره خود را انجام دهند.

با توجه به این که 1 تا 3 درصد کودکان با مشکل حرکتی روبرو هستند و روزانه بسیاری از افراد به دلایل مختلفی دچار سانحه می شوند، بنابراین می توان گفت که موقعیت شغلی خوبی در انتظار فارغ التحصیلان کاردرمانی خواهد بود. البته رشته کاردرمانی تنها بر روی بیماران تمرکز نمی کند و همه ابعاد زندگی را در بر می گیرد.

 

 

به منظور اطلاع از رشته های ارشد علوم پزشکی بر روی لینک مربوطه کلیک نمایید

 

 

خلاصه مطالب

در این مقاله به معرفی رشته های کنکور تجربی 1400 و زیرروه های آن پرداختیم و چند را که کمتر دیده می شود اما دارای آینده شغلی نسبتا خوبی هستند را مورد بررسی قرار دادیم.

چنانچه می خواهید، از میان لیست رشته های تجربی بهترین ها را بشناسید و بدانید که کدام با روحیات شما سازگارتر است، می توانید با همکاران ما در ایران تحصیل تماس بگیرید. مشاورین ما از طریق شماره های مندرج در جدول زیر از ساعت 8 صبح الی 12 شب در تمامی روزهای هفته پاسخگوی شما عزیزان خواهند بود.

 

 

جهت آشنایی با بازار کار رشته های کنکور تجربی و نحوه ورود بر اساس شرط معدل از سراسر کشور از طریق تلفن ثابت با مرکز مشاوره ایران تحصیل تماس حاصل فرمایید. 

9099072952 تماس از سراسر کشور و  9099072952 (تماس از استان تهران)

تماس از طریق تلفن ثابت بدون گرفتن کد پاسخگویی از 8 صبح الی 12 شب حتی ایام تعطیل

 

 

مطالب مرتبط

بررسی و معرفی کامل گرایش های مهندسی پزشکی 

چگونه در 3 ماه پزشکی قبول شویم؟

دریافت بانک سوالات کنکور تجربی

رشته های کنکور تجربی 

کدام یک از رشته های کنکور تجربی آینده بهتری خواهند داشت؟

برای دریافت مشاوره شخصی جهت انتخاب بهترین رشته متناسب با شما می توانید با مشاورین ایران تحصیل تماس بگیرید. 

در هنگام انتخاب رشته تجربی چند کد رشته محل را می توان انتخاب کرد؟

برای کنکور سراسری حداکثر انتخاب 150 کد رشته محل مجاز می باشد.

آیا رشته های غیر پزشکی تجربی نیز آینده شغلی و مالی خوبی دارند؟

بله. در حال حاضر برخی از رشته های غیر پزشکی از موقعیت خوبی برخوردارند که می توانید در این مقاله چند نمونه از آن ها را ببینید.

ضرایب دروس چه نقشی در کسب رتبه و قبولی رشته های تجربی دارند؟

هر چقدر ضریب یک درس بالاتر باشد، تاثیر آن در بالا رفتن رتبه هم بیشتر است. 

نظرات

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
ایران تحصیل
تماس با مشاور