ایران تحصیل
مشاوره با تلفن ثابت
از سراسر کشور

۹۰۹ ۹۰۷ ۵۳۰۷

اهمیت معدل کارشناسی + ایا معدل لیسانس مهم است؟ | ایران تحصیل

معدل پایین کارشناسی
از 8 صبح تا 12 شب حتی در ایام تعطیل

سوالی دارید؟ با ما تماس بگیرید

تماس از سراسر کشور از طریق تلفن ثابت:

۹۰۹ ۹۰۷ ۵۳۰۷

مشاوران متخصص ما آماده راهنمایی کردن شما هستند

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و استفاده از کد تخفیف کلیک کنید

اهمیت معدل پایین کارشناسی ممکن است برای بسیاری از دانشجویان موضوعی نگران‌کننده باشد و می‌تواند تاثیر قابل‌توجهی بر فرصت‌های آتی تحصیلی و شغلی فرد داشته باشد. دانشجویانی که معدل بالایی دارند، شانس بیشتری برای پذیرش در رشته‌ها و دانشگاه‌های معتبر دارند. در بازار کار نیز، بسیاری از کارفرمایان معدل کارشناسی را به عنوان یکی از معیارهای ارزیابی برای استخدام در نظر می‌گیرند.

آیا معدل لیسانس مهم است؟

معدل بالا در مقطع کارشناسی، نشان‌ دهنده توانایی فرد در اثبات موفقیت خود به عنوان یک کارشناس در رشته تحصیلی‌ است. از سوی دیگر، چون میانگین و تاثیر معدل در کنکور کارشناسی ارشد معمولا برای متقاضیان اپلای از میانگین معدل دوره کارشناسی بالاتر است، از این رو توجه به معدل در دوره کارشناسی با توجه به جمعیت آماری و رقابت برای دریافت پذیرش، افزایش می‌یابد.

تاثیر معدل کارشناسی در اخذ پذیرش تحصیلی

از سوی دیگر، به دلیل عدم توجه و تصمیم‌گیری در خصوص اپلای در دوره کارشناسی و نیز ناآشنایی با سیستم آموزشی دانشگاه‌ها، بسیاری از افراد معدل پایین کارشناسی را کسب می‌نمایند که در آینده با این حقیقت ناخوشایند روبه‌رو می‌شوند. ما در بسیاری از موارد شاهد بوده‌ایم که افرادی با معدل پایین کارشناسی توانسته‌اند پذیرش از دانشگاه‌های برتر را دریافت کند که این امر به فاکتورهای دیگری بستگی دارد. علاوه بر معدل کارشناسی، عوامل متعدد دیگری مانند تأثیر المپیاد دانشجویی در اپلای نیز در ارزیابی پرونده شما مد نظر قرار گرفته می‌شود، مواردی که می‌تواند روی پذیرش شما در دانشگاه معتبر تاثیرگذار باشد به شرح زیر است:

 • رزومهٔ علمی برجسته
 • یک بیانیه انگیزشی (SOP) ممتاز
 • کسب امتیازات قابل قبول در آزمون‌های آیلتس
 • تافل و GRE

ایا معدل لیسانس مهم است؟

اهمیت معدل کارشناسی در اپلای

یکی از شرایط اساسی برای کسب پذیرش، ارائه‌ریز نمرات و معدل دوره‌های تحصیلی کارشناسی و کارشناسی ارشد است که وجود معدل پایین در دوره کارشناسی و تاثیر منفی آن بر نتیجه درخواست پذیرش، دغدغه‌هایی را برای متقاضیان به وجود آورده است. باید توجه داشت اهمیت معدل کارشناسی در اپلای برای کشورهای گوناگون متفاوت است و به مقطع و رشته تحصیلی مورد نظر بستگی دارد.

برای اخذ پذیرش تحصیلی در مقاطع تحصیلات تکمیلی در اروپا و کسب بورس تحصیلی، داشتن معدل بالا یا پایین به تنهایی شرط لازم یا کافی نیست. معدل دوره‌های گذرانده شده، صرفا یک عامل مورد نیاز برای پذیرش است؛ علاوه بر این، برای بسیاری از دانشگاه‌های با سابقه در اروپا و آمریکا، تجربه کاری مرتبط و سوابق فعالیت تحقیقاتی در رشته و تخصصی که داوطلب در پی ادامه تحصیل در آن است، از اهمیت بالایی برخوردار است.

از سوی دیگر، در دانشگاه‌های آمریکایی، اخذ مدرک GRE یا GMAT با امتیاز بالا، یک مزیت محسوب می‌شود که می‌تواند این معدل پایین کارشناسی را جبران نمایید. داشتن امتیازات برجسته در این دو آزمون، فرصت شما را برای پذیرش حتی با معدل پایین کارشناسی نیز افزایش می‌دهد.

شرط معدل در اپلای

یکی از معیارهای اصلی برای پذیرش در دانشگاه‌های متنوع، ضرورت داشتن معدل قابل قبول در دوره‌های تحصیلی قبلی است. با این همه، با در نظر گرفتن تفاوت‌های موجود در سیستم‌های ارزیابی نمرات در کشورهای مختلف، ممکن است تعیین اینکه آیا داوطلبان با توجه به معدل خود برای پذیرش از دانشگاه کشور مقصد صلاحیت لازم را دارند یا نه، کمی دشوار باشد.

کشورهایی همچون فرانسه و آلمان که دارای سطح بالایی از تحصیل و کیفیت زندگی می‌باشند، دانشجویان را با شرایط دقیق‌تر و سخت‌گیرانه‌تری می‌پذیرند و معیار معدل، یکی از عوامل تعیین‌کننده در فرایند پذیرش محسوب می‌شود. به‌طور مثال، این کشورها برای برخی از رشته‌ها مانند پزشکی، معدلی بیش از ۱۸ را ضروری می‌دانند. در رشته‌های مهندسی، کمتر به میزان معدل دیپلم و پیش دانشگاهی توجه می‌شود و فرایند پذیرش نسبتا آسان‌تر است؛ از این رو می‌توانید از بهترین رشته های مهندسی برای اپلای استفاده نمایید.

با این حال، در صورتی که معدل پایین کارشناسی داشته باشید، ارزش مدرک زبان به شدت افزایش می‌یابد. لازم به ذکر است که در صورت تقاضا برای پذیرش از دانشگاه‌های برجسته و درجه یک، باید تحصیلات دیپلم و لیسانس در رشته‌های مرتبط باشند، چرا که این امر برای برخی دانشگاه‌ها از اهمیت بالایی برخوردار است.

شرط معدل در اپلای

تاثیر آزمون GRE بر معدل پایین کارشناسی

نمره GRE و معدل کارشناسی دو عامل مهم در رقابت برای پذیرش در مقاطع تحصیلات تکمیلی هستند. تاثیر نمره GRE General در جبران معدل پایین کارشناسی برای اپلای است. افراد با نمره بالای GRE می‌توانند این معدل پایین را جبران کنند، اما اگر GRE و معدل شما هر دو پایین است، برای آنکه شانسی برای رقابت به منظور دریافت پذیرش داشته باشید، باید که نمره آزمون GRE خویش را بهبود ببخشید.

در این وضعیت، توصیه می‌شود که با آمادگی بیشتری و با هدف کسب نمره‌ای مناسب، مجددا در آزمون GRE شرکت نمایید چرا که با کسب نمره GRE بهتر، می‌توانید معدل پایین کارشناسی را جبران نمایید، ضمن آنکه در رقابت با سایر داوطلبان، مزیت رقابتی کسب خواهید کرد. برای دریافت اطلاعات بیشتر در خصوص این آزمون با مشاوره کنکور ارشد ایران تحصیل در ارتباط باشید.

نکات مهم در خصوص معدل پایین لیسانس

برخی از افراد بر این باورند که معدل تنها یک عدد است، اما شواهد و تجربیات بسیاری نشان می‌دهند که این عدد می‌تواند در بسیاری از موقعیت‌ها، به‌خصوص در مراحل اپلای برای تحصیلات تکمیلی و یافتن فرصت‌های شغلی، تاثیرگذار باشد.

معدل کارشناسی بخش مهمی از رزومه تحصیلی داوطلب به شمار می‌رود و می‌تواند نقش تعیین‌کننده‌ای در روند پذیرش دانشجویان داشته باشد. دانشگاه‌ها و موسسات آموزشی به دنبال داوطلبانی هستند که نشان‌دهنده تعهد و توانایی برای موفقیت در سطوح تحصیلی بالاتر می‌باشند.

نمره بالای زبان و همچنین انتشار مقالات تحقیقاتی در نشریات بین‌المللی، معدل پایین کارشناسی شما را تا اندازه زیادی پوشش می‌دهد.

در صورتی که علاقه‌مند به اخذ پذیرش در مقاطع تحصیلی تکمیلی نظیر فوق لیسانس یا دکترا در رشته‌هایی چون روانشناسی بالینی، مدیریت زنجیره تامین یا تربیت بدنی هستید و از داشتن معدلی پایین دچار نگرانی می‌باشید، پیشنهاد می‌شود در دوره‌های تخصصی کوتاه‌مدت یا بلندمدت، چه در داخل و چه در خارج از کشور، در حوزه‌های مرتبط با روان‌شناسی در یک مرکز تحقیقاتی پزشکی، مدیریت خدمات یا عملیات یا به عنوان مربی حرفه‌ای در یک رشته ورزشی خاص، شرکت نمایید یا مدیریت کارگاه‌های آموزشی در کنگره‌های داخلی یا خارجی را بر عهده بگیرید.

نکات مهم در خصوص معدل پایین لیسانس 

نکاتی در خصوص تاثیر معدل در پذیرش دانشگاه خارج از کشور

قطعا داوطلبانی که در دوره‌های کارشناسی یا کارشناسی ارشد، معدلی ۱۷ از ۲۰ به دست آورده‌اند، شانس بیشتری برای پذیرش دانشگاه مدنظر خود جهت اخذ پذیرش تحصیلی خواهند داشت. با این حال، در برخی از رشته‌ها و دانشگاه‌های اروپایی و آمریکایی که رقابت بسیار زیادی میان داوطلبان وجود دارد، حتی معدل ۱۹ از ۲۰ نیز نمی‌تواند به عنوان یک مزیت رقابتی مطلق به حساب آید.

در صورتی که در هر یک از مقطع کارشناسی معدل پایینی کسب نموده‌اید و قصد ادامه تحصیل را دارید، با دقت بیشتری در انتخاب رشته و دانشگاه عمل نمایید تا از اتلاف وقت و هزینه اضافی برای برقراری ارتباط با دانشگاه‌ها در جهت کسب پذیرش جلوگیری کنید. دانشگاه‌ها معمولا هزینه‌ای را برای بررسی مدارک شما دریافت می‌دارند.

با در نظر گرفتن افزایش نرخ ارز در سال‌های اخیر، اهمیت صرفه‌جویی در هزینه‌ها را نادیده نگیرید. دانشگاه‌هایی که شهریه بالاتری برای تحصیل دریافت می‌کنند، معمولا دارای تعداد متقاضی کمتری هستند و شانس شما برای پذیرش در این نوع دانشگاه‌ها افزایش می‌یابد. ولی باید توجه داشت که این موضوع هیچ تضمینی برای پذیرش شما فراهم نمی‌آورد.

برای بسیاری از دانشگاه‌های پیشتاز اروپایی و آمریکایی، تجربه کاری عملی و سابقه فعالیت تحقیقاتی مستند در رشته و گرایش مورد تقاضای داوطلب، اهمیتی بیش از داشتن معدل کامل ۲۰ دارد. حتی اگر دو شرط پیشین را داشته باشید ولی معدل پایین کارشناسی باشید، این نقص را می‌توانید تا حدی با ارتباط با مسئولان دانشگاه مقصد جبران نمایید.

خلاصه مقاله معدل پایین کارشناسی

بررسی‌ها و تحقیقات مختلف نشان می‌دهند که معدل کارشناسی نه تنها در مسیر تحصیلی بلکه در موقعیت‌های شغلی و حرفه‌ای نیز نقش مهمی ایفا می‌کند . همچنین اهمیت معدل کارشناسی در اپلای بستگی به دانشگاه و رشته مورد نظر دارد. برخی از رشته ها مانند مهندسی را می‌توان با معدل پایین‌تر هم پذیرفته شد. معدل بالا، نشان‌دهنده تعهد، پشتکار و توانایی یادگیری فرد است که این ویژگی‌ها در بازار کار رقابتی امروز بیش از پیش مورد توجه قرار گرفته است.

به همین دلیل، دانشجویان باید تلاش کنند با استفاده از استراتژی‌های موثر تحصیلی، عملکرد خود را بهبود بخشیده و معدل‌های خود را افزایش دهند. در نهایت، پاسخ به پرسش «آیا معدل لیسانس مهم است؟» مثبت است. معدل کارشناسی، بخشی جدایی‌ناپذیر از مسیر موفقیت تحصیلی و حرفه‌ای به حساب می‌آید؛ از این رو، اهمیت آن نباید دست‌کم گرفته شود. مشورت با استادان و کارشناسان می‌تواند اطلاعات مفیدی در اختیار دانشجو قرار دهد. برای دریافت مشاوره با کارشناسان این مجموعه در ارتباط باشید.

برای دانلود فایل پی دی اف مقاله معدل پایین کارشناسی کلیک نمایید.

به این پست امتیاز دهید
از 8 صبح تا 12 شب حتی در ایام تعطیل

سوالی دارید؟ با ما تماس بگیرید

تماس از سراسر کشور از طریق تلفن ثابت:

۹۰۹ ۹۰۷ ۵۳۰۷

مشاوران متخصص ما آماده راهنمایی کردن شما هستند

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و استفاده از کد تخفیف کلیک کنید

اپلای در مقطع لیسانس با معدل پایین چگونه است؟

برای دانشگاه‌هایی اقدام کنید که کمتر رقابتی هستند و رتبه‌ی پایین‌تری دارند.

راه‌ های اپلای با معدل پایین چیست؟

بعضی کالج‌ها و دانشگاه‌ها افرادی با معدل پایین را هم، می‌پذیرند آنان وضعیت و سوابق شما را به‌طور کلی بررسی می‌کنند. اگر معدل پایین دارید، باید فاکتورهای دیگر را داشته باشید، که در این خصوص در طول مقاله صحبت شده است.

برای کسب پذیرش تحصیلی و موفقیت در اپلای چه معدلی لازم است؟

برای اپلای بستگی به رشته و دانشگاه دارد که شما می‌توانید در این خصوص با کارشناسان ایران تحصیل در ارتباط باشید.

 

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

 • سایت آموزش و پرورش ترمیم معدل

  سایت آموزش و پرورش ترمیم معدل + بخشنامه 1403

  سایت آموزش و پرورش ترمیم معدل به نشانی اینترنتی my.medu.ir برای انجام ثبت نام جهت ترمیم معدل و ایجاد سابقه تحصیلی ایجاد‌ شده‌ است. افرادی که تمایل دارند تا سوابق تحصیلی خود را ایجاد کرده و معدل خود را ترمیم...
 • آخرین تراز قبولی پزشکی 1402 + نمونه کارنامه ها

  کارنامه‌‌های آخرین تراز قبولی پزشکی 1402 از اطلاعات مفیدی است که در مسیر کنکور سراسری می‌تواند به داوطلبان کمک شایانی کند. طبق پیش بینی‌های مشاوران ایران تحصیل، مقدار تراز مجاز برای پذیرش کلیه رشته‌های پزشکی 1403 تا مقدار 7000 برای...
 • شهریه دانشگاه آزاد بیشتر است یا پردیس خودگردان؟

  شهریه دانشگاه آزاد بیشتر است یا پردیس خودگردان؟

  دانش‌جویان دانشگاه‌های غیر دولتی، اغلب این سوال برایشان پیش می‌آید که شهریه دانشگاه آزاد بیشتر است یا پردیس خودگردان؟ دانشجویان قبل از تصمیم‌گیری، باید هزینه‌های تحصیلی و امکانات ارائه‌ شده‌ توسط هر دو نوع موسسه را مقایسه کنند تا انتخابی...
 • ثبت‌ نام بدون کنکور کارشناسی ارشد دانشگاه علوم قضایی

  ثبت‌ نام بدون کنکور کارشناسی ارشد دانشگاه علوم قضایی 1403

  ثبت‌ نام بدون کنکور ارشد دانشگاه علوم قضایی در سال 1403 براساس آیین‌نامه پذیرش بدون کنکور استعداد‌های درخشان در مقطع ارشد، پذیرای دانشجویان و داوطلبان سایر دانشگاه‌ها است. دانشگاه علوم قضایی در لیست یکی از معتبرترین دانشگاه‌های کشور قرار دارد...
تماس با مشاور