ایران تحصیل
مشاوره با تلفن ثابت
از سراسر کشور

۹۰۹ ۹۰۷ ۵۳۰۷

معافیت سربازی اعصاب و روان 1403 + مدارک، شرایط و مراحل اخذ

معافیت اعصاب و روان
از 8 صبح تا 12 شب حتی در ایام تعطیل

سوالی دارید؟ با ما تماس بگیرید

تماس از سراسر کشور از طریق تلفن ثابت:

۹۰۹ ۹۰۷ ۵۳۰۷

تماس برای بررسی شانس معافیت سربازی اعصاب و روان

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و استفاده از کد تخفیف کلیک کنید

معافیت اعصاب و روان به عنوان یکی از شناخته شده ترین و مهمترین معافیت ها برای سربازان و مشمولان خدمت نظام وظیفه به حساب می آید و از این رو اطلاع از مراحل معافیت اعصاب و روان بسیار مهم است.

البته باید بگوییم برای دریافت این نوع معافیت حتما لازم است فرد مشمول خدمت سربازی شرایط معافیت اعصاب را داشته باشد تا بتواند کارت معافیت خود را دریافت نماید. افزون بر این قبل از هر گونه اقدامی برای دریافت معافیت سربازی اعصاب و روان، اطلاع از مراحل معافیت اعصاب و روان برای هر فردی الزامی به نظر می رسد.

در این جا ممکن است این سؤالات برای شما بوجود آمده باشد که محدودیت های این معافیت چیست؟ مدارک لازم برای معافیت اعصاب و روان چیست؟ برای کسب اطلاع از نحوه اخذ معافیت نظام وظیفه اعصاب و روان می توانید با مشاوران آکادمی ایران تحصیل از طریق شماره 9099075307 در ارتباط باشید تا شما عزیزان را راهنمایی کنند.

بررسی معافیت نظام وظیفه اعصاب و روان

اخذ معافیت سربازی همیشه برای سربازان با چالش همراه بوده است. معافیت نظام وظیفه اعصاب و روان به افرادی که دارای برخی از بیماری های خاص روحی و روانی باشند تعلق می گیرد. به عنوان مثال بیماری هایی همچون وسواس، اختلال پانیک، فوبیا، اختلال اضطرابی و سایر اختلال های روحی و روانی دیگر می تواند زمینه ساز دریافت معافیت سربازی اعصاب و روان برای مشمولان خدمت نظام وظیفه شود.

یکی از شرایط معافیت پزشکی اعصاب و روان این است که به اصطلاح کارت قرمز سربازی به فرد داده می شود که این کارت از لحاظ ظاهری مانند سایر کارت های معافیت نظام وظیفه است و برخلاف اسمی که دارد به رنگ قرمز نیست.

بررسی معافیت نظام وظیفه اعصاب و روان

👈🏻 برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد معافیت سربازی متاهلین دارای فرزند بر لینک کلیک نمایید.

شرایط معافیت اعصاب و روان

دریافت معافیت نظام وظیفه اعصاب و روان تحت شرایطی برای هر فرد انجام می شود. به عبارت دیگر، هر فرد سرباز بدون داشتن شرایط معافیت اعصاب و مدارک لازم برای معافیت اعصاب و روان نمی تواند برای این کار اقدام نماید. حال سوالی که پیش می آید این است که آیا می دانید شرایط معافیت اعصاب چیست و چه قوانینی برای این نوع از معافیت در نظر گرفته شده است؟

دریافت معافیت نظام وظیفه اعصاب تنها در صورتی امکان پذیر است که فرد به بیماری های روحی و روانی مبتلا باشد و شرایط لازم و کافی برای دریافت این نوع از معافیت را نیز داشته باشد.

این شرایط که کمی هم سخت گیرانه هستند به دلیل عدم امکان تقلب برای دریافت معافیت نظام وظیفه اعصاب و روان از طرف سازمان نظام وظیفه برای افراد مشمول وضع شده اند و به شرح زیر هستند:

⚠ داشتن رفتارهای نابهنجار و ضد اجتماعی

⚠ یکی دیگر از شرایط معافیت اعصاب مصرف انواع و اقسام داروهای اعصاب و روان است.

⚠ مورد مهم دیگر به عنوان یکی از شرایط اساسی دریافت معافیت نظام وظیفه اعصاب و روان این است که فرد اقدام به خودکشی کرده باشد.

⚠ فرد به دلیل مشکل روانی و حاد بودن شرایط روحی اش چندین بار در بیمارستان های روانی بستری شده باشد.

نکته مهمی که در خصوص اخذ معافیت اعصاب وجود دارد این است که دارندگان این نوع معافیت از انجام برخی امور همچون رانندگی، ادامه تحصیل، استخدام، دریافت جواز کسب و موارد دیگری از این قبیل محروم هستند بنابراین حتما توصیه می کنیم در صورتی که قصد دریافت این نوع معافیت را دارید قبل از اقدام حتما با مشاوری باتجربه مشورت نمایید.

اگر علاوه بر توضیحات داده شده در بالا به دنبال دریافت اطلاعاتی دقیق تر و کامل تر در رابطه با شرایط در نظر گرفته شده برای طی کردن مراحل معافیت اعصاب و روان هستید، می توانید با مشاوران حاضر در مجموعه ایران تحصیل در این زمینه تماس بگیرید.

کال تو اکشن تماس

کال تو اکشن تماس

مراحل معافیت اعصاب و روان چیست؟

مراحل معافیت اعصاب و روان به صورت زیر است:

📌 هر فرد مشمول جهت پر کردن و تکمیل انواع فرم های مختلف باید به دفاتر پلیس +10 مراجعه کند.

📌 واریز هزینه ها و مبالغ اعلام شده به شماره حساب اعلام شده از سوی سازمان نظام وظیفه

📌 پس از واریز مبلغ مشخص شده هر فرد مشمول باید فرم های مربوطه را از سازمان نظام وظیفه سربازی دریافت کند و کلیه مدارک ضروری به اضافه مدارک مورد نیاز پزشکی را به سازمان نظام وظیفه عمومی تحویل دهد.

📌 در مرحله بعدی از طرف سازمان نظام وظیفه برای فرد مشمول نامه ای ارسال می شود که در آن از وی درخواست می گردد برای انجام معاینات و آزمایشات لازم به بیمارستانی که نام آن در نامه ذکر شده است مراجعه کند.

📌 هر فرد مشمول بعد از دریافت این نامه باید جهت معاینه ها و آزمایش های لازم برای حضور در بیمارستان آماده شود.

📌 به طور معمول بعد از دو الی سه هفته فرد مشمول خدمت نظام وظیفه می تواند از جواب آزمایشات و معاینه های خود از طرف سازمان نظام وظیفه عمومی مطلع شود.

📌 بعد از این که نتایج معاینات و آزمایش ها به فرد متقاضی ارسال شد نوبت به تشکیل کمیسیون پزشکی برای وی می رسد. کمیسیونی که در مکان شورای پزشکی نظام وظیفه تشکیل می شود و هر فرد ملزم به حضور در آن است.

📌 در انتها رأی نهایی برای فرد مشمول براساس نظر شورای پزشکی نظام وظیفه به وی اعلام می شود و تکلیف دریافت یا عدم دریافت معافیت سربازی اعصاب و روان وی مشخص می شود.

مراحل معافیت اعصاب و روان چیست؟

👈🏻 برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد معافیت کفالت مادربزرگ بر لینک کلیک نمایید.

مدارک لازم برای معافیت اعصاب و روان

برای معاف شدن از خدمت سربازی از طریق بیماری های روحی و روانی فرد باید مدارک لازم برای معافیت اعصاب و روان را ارائه دهد. در ادامه به این مدارک اشاره کرده ایم.

📂 تحویل اصل مدرک فراغت از تحصیل و یا گواهی نامه موقت نشان دهنده اتمام دوره

📂 باز کردن حساب بانکی در بانک سپه و ارائه شماره حساب مربوطه

📂 تحویل عکس پرسنلی که زمینه آن سفید رنگ باشد.

📂 تحویل مدارک شناسایی همچون شناسنامه و کارت ملی به سازمان نظام وظیفه عمومی

📂 ارائه برگه تکمیل شده مربوط به واکسیناسیون فرد متقاضی دریافت معافیت سربازی اعصاب و روان

📂 تحویل برگه معاینه اولیه که به وسیله دکتر امضا و مهر شده است و نشان دهنده سلامت جسم و روان فرد مشمول است.

📂 ارائه برگه وضعیت مشمولان که نشان دهنده نوع درخواست وی یعنی دریافت معافیت سربازی اعصاب و روان است.

البته به جز مدارک ارائه شده در بالا هر فرد مشمول باید مدارکی هم مبنی بر سوابق بیماری خود را به سازمان نظام وظیفه تحویل دهد.

از میان این مدارک می توان به مدارک نشان دهنده سابقه بیماری فرد مشمول، از جمله سابقه مصرف دارو و یا بستری شدن وی در بیمارستان های روانی اشاره کرد.

📢 اطلاعیه 📢

توجه داشته باشید که مدارک لازم برای معافیت اعصاب لزوماً باید از قبل به تأیید مراکز درمانی دانشگاه ها و نیروهای مسلح و همین طور بیمارستان های معتبر برسد.

فکرت درگیره چجوری معافیت سربازی بگیری؟

لیست بیماری های روانی مشمول دریافت معافیت

بر طبق لیستی از بیماری هایی که توسط سازمان نظام وظیفه اعلام شده فرد مشمول خدمت نظام وظیفه، می تواند معافیت موقت یا دائم بگیرد. در ادامه لیستی از این بیماری ها را برای شما ذکر می کنیم. چنانچه سوالی در مورد هر یک از این بیماری‌ها داشتید می توانید با مشاورین خبره ما تماس حاصل فرمایید.

بند اول: پسيكوزها

الف) اختلالات هذيانی، پسيكوزهای آتيپيك مزمن، اسكيزوفرنی و اسكيزوافكتيو: معاف دائم
ب) اختلال سايكوز گذرا: 6 ماه معافیت به صورت موقت

بند دوم: اختلالات خلقی

الف) ابتلا به بيماری دوقطبی نوع اول در هر مرحله و فاز: معافیت به صورت دائم
ب) اختلال افسردگی: معافیت به صورت دائم

ج) اختلال خلقی دو قطبی نوع دوم (هايپومانيا) در صورتی كه با دارو تحت كنترل بوده و يا تهديد كننده خود و اطرافيان نباشد، انواع اختلال خلقی افسردگی خفيف (ديس و سايكلو تايمی): معافیت از خدمات رزمی

د) در صورتيکه حداقل شش ماه از حمله حاد(اولين حمله حاد مانيا) و افسردگی گذشته باشد و هيچگونه علامتی نداشته باشد: معاف از خدمات رزمی

بند سوم: انواع اختلالات شخصيتی

الف) انواع بیماری های سايكوپات(ضداجتماعی)، اسكيزوتايپال، مرزی، پارانوئيد و اسكيزوئيد: معافیت به صورت دائم

ب) انواع ديگر اختلالات شخصيتی در صورتيكه ناتوان كننده نباشد: معافیت از خدمات رزمی

بند چهارم: اختلال های اضطراب، پانيك، وسواس (OCD)، فوبيا يا PTSD:

الف) نوع شديد هر کدام از این بیماری ها که مقاوم به درمان هستند: معافیت به صورت دائم
ب) نوع خفيف بیماری های ذکر شده: معافیت از خدمات رزمی

بندهای بسیار زیادی در رابطه با بیماری ها وجود دارد که به وسیه ی آن ها می توان معافیت دائم، موقت یا معاف از رزم را گرفت.

جهت دریافت اطلاعاتی در رابطه با انواع بندهای بیماری های اعصاب و روان که به وسیله ی آنها می توان معافیت را اخذ کرد، می توانید با مشاوران ما تماس گرفته یا به سامانه نظام وظیفه به آدرس vazifeh.police.ir مراجعه کنید.

دریافت معافیت اعصاب و روان در حین خدمت سربازی

شاید این سؤال مهم به ذهن شما عزیزان هم رسیده باشد که آیا امکان دریافت معافیت اعصاب و روان در طول دوران خدمت نظام وظیفه هم برای افراد وجود دارد؟ بله. هر فرد در صورت داشتن شرایط و مدارک لازم برای معافیت اعصاب و روان می توانند برای دریافت معافیت، از طریق سازمان نظام وظیفه اقدامات لازم را انجام دهد.

دریافت معافیت اعصاب در طول دوران خدمت نظام وظیفه، مخصوص سربازانی است که در طول دوران خدمت به یکی از بیماری های اعصاب و روان مبتلا شده اند و یا بیماری آن ها در طول این زمان دوباره عود می کند.

در نتیجه، توانایی لازم برای اتمام دوران خدمت برای این دسته از سربازان باقی وجود نخواهد داشت و دیگر نمی توانند مابقی دوران خدمت سربازی را طی کنند.

اما آیا با روند لازم برای دریافت معافیت نظام وظیفه اعصاب و روان آشنایی دارید؟ آیا می دانید برای دریافت این نوع از معافیت باید چه کارهایی انجام دهید و چگونه اقدام کنید؟ در ادامه نحوه دریافت این معافیت را بیان می کنیم.

امکان دریافت معافیت اعصاب در طول دوران خدمت سربازی

مراحل معافیت اعصاب و روان در حین خدمت سربازی

اگر در طول دوران خدمت سربازی هستید و به دلیل مشکل اعصاب و روان خود نیاز به دریافت معافیت نظام وظیفه اعصاب و روان در طول دوران خدمت را دارید باید بدانید که در ابتدا باید به بهداری موجود در یگان خدمتی خودتان مراجعه بفرمایید.

در این بهداری معاینات لازم بر روی شما جهت تشخیص بیماری انجام می شود. در انتها نتیجه این معافیت به وسیله شورای نیرو مشخص می گردد و به اطلاع فرد می رسد.

در صورتی که طول دوران بهبود و درمان فرد کمتر از شش ماه ارزیابی شود وی مشمول دریافت معافیت موقت می شود.

البته این دوره شش ماهه جزء دوره خدمت سربازی به حساب می آید و از طول مدت حضور وی در پادگان کم می شود.

اما در صورتی که مشکل فرد حادتر و شدیدتر از این حرف ها باشد و مشکل در طول شش ماه قابل حل نباشد به وی معافیت دائم از خدمت سربازی داده می شود و دیگر به هیچ وجه نیازی به حضور وی در خدمت نظام وظیفه نیست.

معایب کارت معافیت اعصاب چیست؟

شاید هر فرد با داشتن مشکل اعصاب و روان دیگر نیازی به حضور در خدمت سربازی نداشته باشد و بتواند از گذراندن این دوران سخت راحت شود. اما این نوع معافیت و دریافت کارت معافیت سربازی اعصاب محدودیت هایی را نیز برای وی به همراه دارد.

در واقع، معایب کارت معافیت اعصاب و روان گریبان فرد را می گیرد و محدودیت های معافیت سربازی اعصاب و روان مشکلاتی را برای وی به وجود می آورد. در ادامه به طور مفصل معایب معافیت اعصاب و روان را ذکر می کنیم و اطلاعات لازم در مورد محدودیت های این معافیت سربازی را در اختیارتان قرار می دهیم.

معایب کارت معافیت اعصاب چیست؟

محدودیت های معافیت سربازی اعصاب و گرفتن گواهی نامه رانندگی

آیا تا به حال به ارتباط بین محدودیت های معافیت سربازی اعصاب و روان و گرفتن گواهی نامه رانندگی فکر کرده اید؟ آیا می دانید که با معافیت اعصاب و روان میشه گواهینامه گرفت؟

ارتباط بین محدودیت های معافیت سربازی اعصاب و روان با دریافت گواهینامه رانندگی این است که هر فرد در زمان دریافت گواهی نامه باید برای تأیید سلامت روانی خود به کمیسیون های روان پزشکی و تخصصی پزشکی برای انجام معاینات لازم ارجاع داده شود.

در صورتی که این مورد برای مابقی افراد وجود ندارد. حال اگر بعد از معاینات انجام تشخیص داده شود که فرد مشکلی ندارد و کاملاً بهبود پیدا کرده است که گواهی نامه بدون هیچ مشکلی به وی داده می شود اما در صورت عدم تأیید بهبودی کامل فرد و مشاهده اثری از بیماری روانی در وی به هیچ وجه امکان دریافت گواهی نامه را ندارد.

به طور معمول، تقریباً نیمی از افراد دارای مشکلات روحی و روانی امکان دریافت گواهی نامه رانندگی را ندارند و این موضوع را می توان یکی از معایب کارت معافیت اعصاب و روان دانست. این موضوع را می توان به توانایی فرد برای کنترل درست و به موقع اتومبیل ربط دارد.

معافیت اعصاب و روان سربازی و گرفتن پاسپورت

یکی از محدودیت های دریافت کارت معافیت اعصاب و روان مربوط به گرفتن پاسپورت است. بسته به اینکه بیماری شما در چه مرحله ای بوده و چه شدتی داشته باشد، ممکن است شما با مشکلاتی رو به رو شوید.

اطلاعیه

مشاوران مرکز ایران تحصیل به صورت تمام وقت در کلیه ساعات شبانه روز آماده پاسخگویی و راهنمایی شما در ارتباط با مدارک لازم برای معافیت اعصاب و روان می باشند. برای دریافت مشاوره تنها لازم است از تلفن ثابت با شماره 9099075307 (بدون پیش شماره) تماس بگیرید.

محدودیت های معافیت سربازی اعصاب هنگام استخدام

معافیت های سربازی اعصاب و روان در مجموع محدودیت هایی را برای فرد مشمول ایجاد می کند و نگرانی هایی را برایش به وجود می آورد. حتی سؤالات بسیاری هم در این زمان برای وی مطرح می شود. از جمله این سوالات می توان به این موضوع اشاره کرد که آیا برای استخدام فرد دارنده کارت معافیت سربازی اعصاب و روان مشکلی پیش می آید؟

در پاسخ به این سؤال باید خدمت شما دوستان و عزیزان عرض کنیم که راستش را بخواهید شماری از ارگان ها و سازمان های غیر دولتی و دولتی در زمان استخدام و به کارگیری افراد در پست های مختلف شرایط و ضوابطی را نیز اعلام می کنند.

به طور معمول یکی از این شرایط نداشتن کارت معافیت پزشکی علی الخصوص کارت معافیت سربازی اعصاب و روان برای فرد مورد استخدام است. در نتیجه، به شما جوانان توصیه می کنیم که جهت دریافت معافیت اقدام به هر کاری نکنید. زیرا نتیجه بد و عواقب آن در آینده گریبان گیر خودتان می شود.

👈🏻 برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد معافیت سربازی چشم بر لینک کلیک نمایید.

آیا امکان دریافت معافیت سربازی افسردگی وجود دارد؟

همه می دانیم که یکی از بیماری های شایع و رایج روانی بیماری افسردگی است که از قضا به علت سخت بودن شرایط سربازی در بین سربازان هم متداول است.

در این میان این سؤال برای هر یک از افراد مطرح می شود که آیا امکان گرفتن معافیت سربازی افسردگی برای من وجود دارد؟ در صورت امکان دریافت معافیت سربازی افسردگی انجام این کار طی چه مراحلی انجام می شود؟

مدارک مورد نیاز برای دریافت معافیت سربازی افسردگی چیست؟ اصلاً‌ فرد تحت چه شرایطی می تواند برای دریافت معافیت سربازی افسردگی اقدام کند؟

برای یافتن پاسخ تمامی این سؤالات در مورد معافیت سربازی افسردگی با مشاوران حاضر در مجموعه ایران تحصیل تماس حاصل فرمایید تا پاسخ سؤالات خود را در این رابطه دریافت کنید.

معافیت سربازی افسردگی

در مورد معافیت خودزنی چه می دانید؟

خودزنی حرکتی غیر معمول است که برخی از افراد مبتلا به بیماری های روحی و روانی به آن روی می آورند. اما آیا امکان گرفتن معافیت خودزنی برای هر فرد مشمول وجود دارد؟ آیا نظام وظیفه معافیت خودزنی را نیز در میان لیست دیگر معافیت ها قرار داده است؟  آیا در صورت امکان پذیر بودن معافیت خودزنی به آسانی می توان برای دریافت معافیت خودزنی اقدام کرد؟

در صورت نیاز به کسب اطلاعات در رابطه با معافیت خودزنی می توانید با مشاوران حاضر در مجموعه ایران تحصیل در این رابطه تماس حاصل فرمایید تا پاسخ سؤالات خود را در این رابطه بدست آورید. مشاوران ما می توانند در صورت وجود این معافیت شما را از قوانین و ضوابط در نظر گرفته شده برای اخذ آن آگاه کنند.

مشاوره معافیت بیماری های اعصاب

مشمولان خدمت نظام وظیفه مانند معافیت موقت پزشکی 6 ماهه، باید برای دریافت معافیت اعصاب مراحل خاصی را طی کنند، چراکه تمام مدارک پزشکی افراد باید توسط سازمان نظام وظیفه بررسی شود.

شرایط معافیت اعصاب هر ساله از سوی سازمان نظام وظیفه اعلام می شود و افراد می توانند با آماده کردن مدارک لازم برای معافیت اعصاب و روان درخواست خود را ارائه کنند.

اگر برای دریافت معافیت بیماری های اعصاب و روان تصمیم خود را گرفته اید، می توانید از خدمات مشاوره این بیماری نیز استفاده نمایید تا مراحل بدون هیچ مشکلی طی شود. در مشاوره به شما کمک می شود تا بدون مشکل و تاخیر مدارک را آماده کرده و پرونده شما کم و کسری نداشته باشد.

هزار و یک راه معافیت سربازی

ابطال کارت معافیت اعصاب و روان

یکی از سوالات متعددی که در رابطه با کارت معافیت اعصاب و روان پرسیده می شود، مربوط به ابطال این کارت است. اگر بیماری شما به صورت کامل بهبود یافته باشد، می توانید برای ابطال کارت خود اقدام نمایید. نکته ای که در این مورد وجود دارد، این است که بعد از ابطال کارت دیگر نمی توانید از سایر معافیت ها استفاده نمایید.

از جمله شرایط ابطال کارت معافیت می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • شرط سنی
 • بهبودی کامل
 • امضای تعهدنامه مبنی بر اعزام به خدمت سربازی
 • رسیدگی به پرونده در شورای عالی پزشکی سازمان نظام وظیفه عمومی

اخبار پیرامون معافیت سربازی اعصاب و روان

✅ عدم امکان ابطال کارت معافیت سربازان دارای اختلالات روانی

بر اساس قوانین جدید، معافیت اعصاب و روان قابلیت لغو کردن و ابطال را ندارد.

✅ دریافت معافیت دائم برای سربازان با شرایط روانی حاد

این معافیت می تواند به صورت دائم یا موقت باشد و بسته به میزان و شدت بیماری فرد تعیین می گردد. به این معنی که سربازان دارای شرایط روانی حاد و شدید معافیت دائم دریافت خواهند کرد.

پادکست صوتی مقاله معافیت اعصاب و روان

 

خلاصه مقاله معافیت اعصاب و روان

در این مقاله به طور کامل و جامع به بررسی معافیت اعصاب و روان پرداختیم و گفتیم افراد برای طی کردن مراحل معافیت اعصاب و روان نیازمند داشتن شرایطی خاص هستند. مشمولان در صورت داشتن شرایط معافیت اعصاب می توانند با ارائه مدارک لازم برای معافیت اعصاب و روان، جهت دریافت کارت معافیت خود اقدام کنند.

افزون بر این اسامی بیماری هایی که منجر به دریافت معافیت نظام وظیفه اعصاب هستند را نیز با ذکر جزئیات بیان نمودیم و یادآور شدیم این امکان وجود دارد که سرباز در صورت داشتن بیماری حاد روانی و محرز شدن آن حتی در طول دوران خدمت نظام وظیفه هم با گذراندن مراحل معافیت اعصاب و روان معافیت خود را دریافت نمایند.

شما مشمولان گرامی می‌توانید در صورتی که نیاز به دریافت اطلاعات بیشتر با شماره 9099075307 (بدون کد) تماس بگیرید. همچنین می توانید سوال خود را در انتهای همین نوشته به صورت کامنت برای ما بنویسید تا کارشناسان ایران تحصیل در کوتاهترین زمان ممکن به شما پاسخ دهند.

برای دریافت فایل pdf مقاله معافیت اعصاب و روان کلیک نمایید.

3.8/5 - (9 امتیاز)
از 8 صبح تا 12 شب حتی در ایام تعطیل

سوالی دارید؟ با ما تماس بگیرید

تماس از سراسر کشور از طریق تلفن ثابت:

۹۰۹ ۹۰۷ ۵۳۰۷

تماس برای بررسی شانس معافیت سربازی اعصاب و روان

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و استفاده از کد تخفیف کلیک کنید

آیا دریافت معافیت اعصاب و روان برای هر فرد مشمولی امکان پذیر است؟ 

خیر دریافت این نوع از معافیت تنها در صورتی امکان پذیر است که فرد شرایط لازم را داشته باشد.

مراحل معافیت اعصاب و روان چیست؟ 

برای اطلاع از مراحل معافیت اعصاب و روان مقاله فوق را مطالعه نمایید.

معایب کارت معافیت اعصاب و روان چیست؟ 

دریافت کارت معافیت اعصاب و روان با محدودیت هایی در زمینه های همچون استخدام یا دریافت گواهی نامه رانندگی همراه است.

برای اطلاع دقیق از محدودیت های معافیت سربازی با مشاوران ما تماس بگیرید.

 

نظرات

150 دیدگاه دربارهٔ «معافیت سربازی اعصاب و روان 1403 + مدارک، شرایط و مراحل اخذ»

 1. Avatar photo سید حبیب موسوی گفت:

  سلام اگر کسی معافیت عصاب و روان بگیره ؛می تونه گذرنامه بگیره ؟؟

  1. Avatar photo مشاور مرادیان گفت:

   سلام وقت بخیر
   می توانید گذرنامه دریافت کنید

   1. Avatar photo رضا گفت:

    سلام ، حین خدمت خودکشی کرده بودم ، سه بار بستری شدم به مدت ۲ روز شیراز،۳۰ روز تهران،۱۷ روز تهران). بعدش ۶ ماه معاف موقت شدم تو پروندم نوشته اختلال پس از حادثه مقاوم به درمان و… بعد تصویه و مراجعه به سازمان نظام وظیفه کردم و دکتر تعیین شد ،رفتم پیشش گفت یه هفته قبل معافیت موقتت بیا دوباره اینجا ،خواستم بدونم امکان معافیت داعم من هست ؟ و اگه هست چقد دیگ طول میکشه؟ چون دارم بدترم

    1. Avatar photo مشاور محمدی گفت:

     با سلام
     بله امکان معافیت دائم با توجه به شرایط شما هست بستگی به نظر نظام وظیفه دارد

     1. Avatar photo رضا گفت:

      سلام ، حین خدمت خودکشی کرده بودم ، سه بار بستری شدم به مدت ۲ روز شیراز،۳۰ روز تهران،۱۷ روز تهران). بعدش ۶ ماه معاف موقت شدم تو پروندم نوشته اختلال پس از حادثه مقاوم به درمان و… بعد تصویه و مراجعه به سازمان نظام وظیفه کردم و دکتر تعیین شد ،رفتم پیشش گفت یه هفته قبل معافیت موقتت بیا دوباره اینجا ،خواستم بدونم امکان معافیت داعم من هست ؟ و اگه هست چقد دیگ طول میکشه؟ چون دارم بدترم

     2. Avatar photo مشاور رضایی گفت:

      سلام وقت بخیر
      اگر پزشک بررسی کند و امکان معافیت دایم باشد تعلق میگیرد

     3. Avatar photo رضا گفت:

      سلام من کمیسیون شدم بعد از ۶ ماه معاف موقت بعد کمیسیون که گرفتن برام بهم گفتن معافیت داعم و بعد ۲ ماه کارت میاد درب منزل ،بیماری من اختلال پس از حادثه مقاوم به درمان بود ،خواستم بدونم الان من معافم؟ و اینکه کارت قرمز بهم میدن ؟

     4. Avatar photo مشاور رضایی گفت:

      سلام وقت بخیر
      باید داخل سامانه بررسی گردد تا مشخص شود وضعیت شما به شکل است

 2. Avatar photo حبیب گفت:

  سلام ببخشید من معافیت اعصاب و روان گرفتم میتونم ورزش حرفه ای انجام بدم مشکلی ندارع ؟
  برای گواهینامه چی؟

  1. Avatar photo مشاور راهدار گفت:

   سلام برای دریافت گواهینامه پلیس راهور کمیسیون برگزار میکنه و تصمیم میگیرد

 3. Avatar photo حبیب گفت:

  سلام من معافیت اعصاب و روان گرفتم آیا میتونم گواهینامه بگیرم یا ورزش حرفه ای انجام بدم ؟

 4. Avatar photo م گفت:

  سلام وقتتون بخیر بنده معافیت اختلال دو قطبی دارم آیا می توانم در دانشگاه رشته ی روانشناسی بخوانم؟؟

  1. Avatar photo مشاور مرادیان گفت:

   سلام وقت بخیر
   بله می تواتید در رشته روانشاسی تحصیل کنید

 5. Avatar photo محمد گفت:

  سلام وقت بخیر من دفترچه پست کردم برا سربازی و رفتم پیش پزشک عمومی معاینه کرد تتو داشتم و چند تا خود زنی قبلا رو دستم انجام دادم اونارو که دید گفت باید بری بیمارستان امام سجاد و معاینه شی رفتم وانجا هم معاینه شدم معاف از رزم زدم برام الان این ماه باید برم خدمتت چجوریه شرایط من

  1. Avatar photo مشاور محمدی گفت:

   سلام وقت بخیر
   بله شما باید تشریف ببرید خدمت

   1. Avatar photo ابوالفضل گفت:

    سلام من حدودا ۶ ساله از خدمت فرار گردم و پارسال در یک درگیری که هنوزم درگیرشم گلوله خوردم و رودم رو عمل کردن و ازون موقع به بعد دچار افسردگی شدم و همه رو به چشم دشمنم میبینم به هیشکی نمیتونم اعتماد کنم و اگه برم خدمت میدونم حتما به کسی اسیب میرسونم میشه بگید به نظرتون معاف میشم یا خیر

    1. Avatar photo مشاور صادقی گفت:

     سلام وقت بخیر
     ممکنه بهتون معافیت کارت قرمز تعلق بگیره که محدودیت های بسیار زیادی رو براتون ایجاد میکنه

 6. Avatar photo Hamidreza گفت:

  سلام بنده لکنت زبان شدید دارم در بهزیستی هم ثبت شده هیچ اختلال روانی و رفتاری دیگه ای ندارم تنها مشکلم در برقراری ارتباط هست اگه معاف بشم همه محدودیت های اعصاب و روان اعمال میشه برام یا تو اطلاعات کارت دقیق ثبت میشه که مشکلم فقط همینه؟ دانشجوی پرستاری هستم در اینده برای استخدام وزارت بهداشت این معافیت محدودیت ایجاد نمیکنه؟ چون شدید هست میتونم معافیت دائم بگیرم فقط از محدودیت های بعدش میترسم

  1. Avatar photo مشاور حمامی گفت:

   سلام وقتتون بخیر اگر به فکر استخدام هستید معافیت اعصاب و روان نگیرید

 7. Avatar photo جهان گفت:

  سلام من اعزامی سال 1395بودم دوره آموزشی رو دیدم ب یگان رفتم ولی بخاطر شرایطی ک یگانم داشت مشکلات افسردگی و خانوادگی نتونستم بمونم و الان بعد هفت سال رفتم یگان خودمو معرفی کردم ولی وقتی پرونده پزشکی دو بار خودکشی و مصرف قرص اعصاب روان رو دیدن فرستادنم بیمار505تهران
  اونجا برام کمیسیون زدن میخواستم بدونم با این شرایط امکان معافیت هست

  1. Avatar photo مشاور ذوالنورنیا گفت:

   سلام وقت بخیر
   بله امکان دارد

 8. Avatar photo رائین گفت:

  سلام وقتتون بخیر ببخشید من افسردگی دارم و هر زمان که دارو ام را نخورم دلم میگیره
  امکان معافیت من هست ؟

  1. Avatar photo مشاور محمدی گفت:

   سلام وقت بخیر
   باید توسط پزشک نظامی بررسی شوید.

  2. Avatar photo سید حبیب موسوی گفت:

   سلام اگر کسی معافیت عصاب و روان بگیره ؛می تونه گذرنامه بگیره ؟؟

   1. Avatar photo مشاور مرادیان گفت:

    سلام وقت بخیر
    بله می توانید گذرنامه دریافت کنید

 9. Avatar photo Nima گفت:

  سلام
  ممنون میشم جواب سوالم رو بدین‌.
  من دوسال پیش مصرف مواد داشتم و رفتم کمپ الحمدلله پاک شدم.
  بعد از کمپ بخاطر اثر مواد توی گوشم صدای وزوز و اذیت کننده ای بود، و یک مقدار هم افسرده شده بودم،رفتم دکتر اعصاب، دارو داد و گفت بستری بشم‌. توی همان موقع دفترچه خدمتمو پست کردم ولی بخاطر پافشاری پدرم نرفتم سربازی، خلاصه کمیسیون گرفتن و گفتند بخاطر این شرایط ۶ ماه معاف موقت
  بعد از ۶ ماه تحت نظر دکتر اعصاب بودم و حالمم خوب بود، اما چون تتو داشتم محددا ۶ماه معاف موقت شدم.
  الان زیر نظر دکتر نظام وظیفه هستم که هر ماه باید منو چک بکنه.
  من مدتی قبل بخاطر بی خوابی طولانی، کلا پرخاشگر شدم و یا اینکه ترس از اینکه کسی به خانوادم آسیب بزنه، رفتم دکتر گفتند اسکیزوفرنی! درصورتی که من به دلیل بی خوابی زیاد این مشکل برای حدود ۲ روز برام پیش اومد اما الان یک ماهه اوکیم

  همه اینارو به دکتر نظام وظیفه گفتم

  اما خب دوسندارم معاف بشم
  کلا زندگیم مختل میشه
  چیکار باید کنم؟
  الان ۴ ماه دیگه از معاف موقتم زمان باقیه

  1. Avatar photo chitsaz گفت:

   سلام وقت بخیر
   اعتراض بزنید

 10. Avatar photo سینا گفت:

  سلام من اعزامی ۲،۱۴۰۲ هستم ۱۹ سالمه و مدرک تحصیلیم زیر دیپلمه
  قبل از اعزام یکماه کمیسیون رفتم و کمیسیون منو رزمی اعلام کرد
  در صورتی که ۲۴ تا تتو،سابقه خودکشی و خودزنی،سابقه مصرف مخدر،افسردگی شدید,adhd،جامعه گریزی،پارانویا و اسکیزو فرنی خفیف دارم که مطرح نکردم پیش پزشک نظام وظیفه که کارت پایان خدمتم اعصاب روان نخوره روش ،
  الان بعد از گذشت تقریبا ۴ ماه شدیدا بیماری هام تشدید شده (در عرض ۱ ماه دو بار اقدام به خودکشی داشتم)و اعزام مجدد به کمیسیون اعصاب و روان زدن برام
  شرایط طوری بوده که قبل از این پیش روانشناس نرفتم
  و میخوام ببینم امکان گرفتن معافیت دائم دارم؟

  1. Avatar photo tahmasebi گفت:

   شرایط شما نیاز به بررسی دقیق تر دارد. لطفا با شماره ی مجموعه و داخلی 108 خانم طهماسبی در ارتباط باشید.

 11. Avatar photo محمد گفت:

  با سلام
  بنده مریوان (کردستان) خدمت میکنم و از اصفهان هستم
  سال ۹۹ مریوان اعزام شدم و به دلیل مشکل اعصاب و روان و غربت فراری شدم
  سال ۱۴۰۲ برگشتم به سربازی و از پادگان من رو به بیمارستان ۵۰۵ اعزام کردن و بعد از چند هفته به کمسیون رفتم و کمسیون بهم یک ماه استراحت در منزل داد و گفت بعد از یک ماه به شورای عالی برو و جواب کمسیونت رو بگیر
  بعد از یک ماه به شورای عالی رفتم و گفت شش ماه معاف موقت شدی و باید بروم پادگان و تسویه کنم و بعد شش ماه به نظام وظیفه مراجعه کنم
  میخاستم بدونم ک احتمال داره بعد شش ماه برگردم مریوان خدمت کنم یا اینک معاف میشم و یا اینک انتقالم میدن؟

  1. Avatar photo مشاور ذوالنورنیا گفت:

   سلام وقت بخیر
   احتمال معافیت وجود دارد ولی شما کارت قرمز می گیرید که شرایط اجتماعی سختی را ایجاد می کند

 12. Avatar photo دانیال محمودی گفت:

  سلام پسرم ده سال پیش به خدمت سربازی رفت ولی بعدازحدودیکسال بعلت قندوچربی وفشارخون نتوانست ادامه بده وبیماری اعصاب شدیدی گرفت (همه مدارک درپرونده پزشکی موجوداست) مدت شش ماه است که بخاطربهبودنسبی بیماری اعصاب به خدمت برگشته ولی بابیماریهای جسمی که داره واقعٱخیلی براش سخته واعصاب راخراب میکنه میترسم دوباره بیماری اعصابش بدتربشه. لطفاراهنمائی بفرماییدچطورمیتونه تااین اندازه که خدمت کرده پایان خدمت بگیره که حتی دربهبودی بیماری‌ها ش خیلی مؤثره وکمکی باشه به سختی‌هایی که هم اووهم خانواده کشیدند. متشکروسپاسگذارم

  1. Avatar photo مشاور جوادی گفت:

   سلام وقت شما بخیر
   شما می توانید از طریق سازمان نظام وظیفه درخواست معافیت پزشکی نمایید تا از طریق کمیسیون پزشکی بررسی شود

  2. Avatar photo rahdar گفت:

   سلام وقت بخیر.
   تا خدمتشان به پایان نرسد کارت دریافت نخواهند کرد ولی میتوانند معافیت خدمات رزم بگیرند تا از کارهای سخت معاف شوند.

 13. Avatar photo علی گفت:

  سلام. من سربازی نیرو هوایی ارتش بودم آموزشی فراری شدم سال 91 . سه بار زندان رفتم به خاطر خدمت یعنی دژبان اومد و دستگیرم کرد و دفعه آخری از زندان رفتم کمیسیون و معافیت 6 ماهه گرفتم و هیچ مدرک پزشکی همراهم نبود اون موقع. الان مواد مصرف میکنم و گواهی پزشک هم دارم به خاطر افسردگی اساسی و وسواس شدید. حالا با توجه به اینکه 11 ساله فراری هستم و الان 30 سالم هستش و سابقه مصرف مواد دارم و تحت درمان هستم و 5 مورد دارو مصرف میکنم به نظر شما این سری برم کمیسیون احتمال معافیت دائم هست؟همون کمیسیون نیروهوایی کمیسیون میشم مجدد؟

  1. Avatar photo tahmasebi گفت:

   خیر دوست عزیز معافیت دائم نخواهید داشت بشما طول درمان میدهند و بعد از درمان کامل باید خدمت خودتون رو کامل کنید.

 14. Avatar photo rifledark گفت:

  سلام من اعزامی اسفند هزار و چهارصدم

  من به خاطر خودزنی معاف از رزم شدم یه دوره فرار داشتم و الان که دوباره برگشتم یگان خدمتیم خیلی خیلی بدتر از قبل شده واقعا من اعصابم به کادر و تو مخی نمیکشه از طرفی دفترچه بیمه‌ام باید تمدید شه یه ماه طول میکشه میخوام اقدام کنم واسه معافیت دائم باید چی کار کنم؟

  1. Avatar photo tahmasebi گفت:

   دوست عزیز اگر مسئله ی اعصاب و روان شما شدید است میتونید برای معافیت پزشکی دائم اقدام کنید.

 15. Avatar photo گمنام گفت:

  سلام و خسته نباشید من در سال ۹۲ برای یکم لکنت زبانم که اصلا زیاد نبود زدن کارت معافیتمو ماده ۳۳ بند۴
  من که قرصی چیزی مصرف نمیکنم در مورد قرص اعصاب وروان
  یکچیزی برام زدن که کلا زندگیمو مختلل کرده
  و پارسال رفتم پیش دکتر اعصاب وروان بیمارستان سجاد که بذنه من سلامت هستم و هیچ قرصی مصرف نمیکنم و هر جا برای استخدام میرم تا میشنون همچین کارتی دارم یکجور دکم میکنن
  پدرم ایثارگر هستش و متولد ۱۳۳۸ هستش و خودمم بسیجی هم هستم میتونم کارت را ابطال کنم و از اون دوشرایط استخدام کنم
  ۲۹سالم هستش و دیپلم دارم
  کلا این کارت معافیتم زندگیمو بهم ریخته

  1. Avatar photo مشاور محمدی گفت:

   سلام وقت به خیر
   در صورت گرفتن کارت سلامت امکان ابطال کارت وجود دارد اما مسیر طولانی و سختی است.

بارگذاری دیدگاه های بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

 • معافیت پزشکی سربازی

  معافیت پزشکی سربازی 1403 + شرایط جدید و مراحل اقدام

  معافیت پزشکی سربازی یکی از انواع معافیت‌ها است که هر فرد مشمول سربازی که مشغول خدمت نظام وظیفه است، می‌تواند به وسیله آن از انجام تعهد نظام وظیفه خود معاف گردد. براساس آیین نامه و بند های معافیت پزشکی نظام...
 • جواب کمیسیون پزشکی سربازی چقدر طول می کشد

  جواب کمیسیون پزشکی سربازی چقدر طول می‌ کشد؟ راهنما

  آیا می‌دانید جواب کمیسیون پزشکی سربازی چقدر طول می‌ کشد؟ و چگونه می توان رأی کمیسیون را سریعتر دریافت کرد؟ مراحل ثبت درخواست برای گرفتن معافیت پزشکی برای هر نوع بیماری یک اندازه است و تفاوت چندانی ندارد. اما شاید...
 • معافیت اهدای کلیه

  معافیت اهدای کلیه + شرایط و مدارک قانون 1402

  دریافت معافیت اهدای کلیه امکان‌پذیر شد. افرادی که مشمول خدمت نظام وظیفه سربازی هستند، باید از شرایط و مدارک قانونی که باید برای اثبات اعلام معافیت خود ارائه کنند، اطلاعات لازم را کسب نمایند. معافیت اهدای کلیه یکی از روش‌های...
 • معافیت پزشکی نفرکتومی

  معافیت پزشکی نفرکتومی {شرایط و مراحل} + قانون 1402 | ایران تحصیل

  مشمولان خدمت سربازی که مایل به دریافت معافیت پزشکی نفرکتومی هستند، می‌توانند از طریق سازمان نظام وظیفه درخواست خود را ارائه کنند. برخی از افراد مشمول به علت شرایط جسمانی و روانی قادر به انجام خدمت خود نیستند و می‌توانند...
تماس با مشاور