ایران تحصیل
مشاوره با تلفن ثابت
از سراسر کشور

۹۰۹ ۹۰۷ ۵۳۰۷

معافیت سربازان فراری متأهل + آیین نامه 1403 | ایران تحصیل

معافیت سربازان فراری متأهل
از 8 صبح تا 12 شب حتی در ایام تعطیل

سوالی دارید؟ با ما تماس بگیرید

تماس از سراسر کشور از طریق تلفن ثابت:

۹۰۹ ۹۰۷ ۵۳۰۷

مشاوران متخصص ما آماده راهنمایی کردن شما هستند

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و استفاده از کد تخفیف کلیک کنید

آیا امکان اخذ معافیت سربازان فراری متأهل وجود دارد؟ معافیت سربازان متأهل؛ همانند معافیت‌های دیگر یکی از بحث‌های مهم سازمان نظام وظیفه محسوب می‌شود که در حال حاضر قوانین مشخصی برای آن در نظر گرفته شده است. به این ترتیب افراد می‌توانند با مراجعه یه سایت سازمان نظام وظیفه قوانین مربوطه را بررسی نمایند.

هر سال سربازان زیادی به دنبال کسب اطلاعات در این زمینه هستند، چراکه گرفتن معافیت تنها راهی است که از طریق آن افراد می‌توانند کارت معافیت خدمت خود را دریافت کرده و از خدمت سربازی معاف شوند. در سال 1402 و 1403 قانونی برای کاهش خدمت سربازی مشمولین غایب مجرد و متاهل در نظر گرفته شده است. به طوری که متاهلین دارای دو یا سه فرزند می‌توانند به طور کامل معاف شوند.

منظور از سرباز فراری چیست؟

سرباز فراری شخصی است که در حین خدمت سربازی، به مدت 15 روز غیبت کند. این غیبت ممکن است بنا به شرایطی متفاوت اتفاق بیافتد. اگر فرد برای اولین بار غیبت کرده باشد، به طوری که تا 60 روز ادامه دار شود، موضوع باید در یگان خدمت مشمول مورد بررسی قرار بگیرد. در چنین حالتی بایستی کمیسیون یگان ویژه تشکیل شود و وضعیت و مشکلات سرباز فراری برای تعیین تکلیف بررسی شود.

اگر سرباز برای بار دوم فرار کرده باشد و بیش از 60 روز از فرار وی طول کشیده باشد، پرونده به سازمان قضایی نیروهای مسلح ارجاع داده شده و پس از رسیدگی رأی نهایی صادر می‌شود. در این صورت معمولا مشمول فراری باید جریمه نقدی به سازمان نظام وظیفه vazifeh.police.ir بپردازد. ستاد کل نیروهای مسلح اعلام کرده چنانچه افراد مشمول خدمت نظام وظیفه و سربازان فراری در اسرع وقت خود را معرفی کنند، از مزایایی چون افزایش حقوق برخوردار خواهند بود.

اطلاع از معافیت سربازی متاهلین و شرایط آن برای مشمولین از اهمیت بالایی برخوردار است؛ یعنی افرادی که متاهل هستند منتهی فرزندی ندارند، نمی‎‌توانند از رفتن به خدمت سربازی، معاف شوند؛ بنابراین در صورتی که به موقع برای اعزام به خدمت اقدامی نکنند، سرباز فراری محسوب می‌شوند.

آیین نامه شرایط سربازان فراری متأهل

افرادی که به دنبال اخذ معافیت هستند، باید از مدارک مورد نیاز معافیت خدمت سربازی، مدت زمان غیبت و سایر مباحث مربوط به آن اطلاع کسب کنند؛ اما بسیاری از افراد این سوال را دارند که آیا امکان معافیت سربازان فراری متأهل وجود دارد؟ شرایط دریافت آن چیست؟

در حال حاضر انواع معافیت‌ها از طریق سازمان نظام وظیفه معرفی شده است. کسری خدمت یکی از موقعیت‌هایی است که افراد می‌توانند مدت کمتری را در خدمت خود سپری کنند؛ زیرا معافیت سربازی تنها برای عده‌ای لحاظ خواهد شد.

قوانین مربوط به سربازان فراری متأهل، توسط سازمان نظام وظیفه تصویب شده است. این قوانین به افراد مشمول کمک می‌کند تا راحت‌تر بتوانند مشکل خود را پیگیری نمایند. قوانین مربوط به سربازان فراری متأهل هر سال در حال تغییر و به‌روزرسانی است.

سرباز فراری متأهل افرادی هستند که به خدمت وظیفه اعزام می‌شوند و پس از گذراندن دوره آموزشی، زمانی که برای مرخصی از ارگان خارج شده‌اند، بعد از 15 روز مجدد بازنگشته‌اند. اگر این افراد توسط نیروی انتظامی شناخته شوند، دستگیر شده و باید به پادگان اعزام گردند.

شرایط سربازان فراری متاهل

با این حساب افرادی که متأهل هستند، شرایط بهتری نسبت به افراد مجرد دارند. چراکه از مزایای بیشتری در طول سربازی بهره‌مند می‌شوند و میزان مرخصی آن‌ها از سایرین بیشتر است؛ علاوه بر این نحوه دریافت معافیت سربازان فراری متأهل، سوالی است که افراد مختلفی با آن درگیر هستند.

باید بگوییم در حال حاضر متأهلین می‌توانند از کسری خدمت یا امریه استفاده کنند. برخی از افراد شرایط مناسبی دارند و پس از آغاز دوره مشمولیت به دنبال ثبت درخواست معافیت هستند. برخی دیگر نیز از کسری خدمت بهره‌مند شده و برخی نیز بین شش تا یک سال می‌توانند مدت سربازی خود را کاهش دهند.

در مجموع قوانین برای افرادی که جزو سربازان فراری به حساب می‌آیند، چنانچه مشمول غیبت باشند، شرایط سختی برای آن‌ها وجود خواهد داشت که شامل موارد زیر می‌باشد:

 • محرومیت جهت استفاده از خدمات رفاهی و اجتماعی.
 • ترس از دستگیری و اعزام مجدد به خدمت نظام وظیفه سربازی.
 • پرداخت کردن جریمه مربوط به سازمان نظام وظیفه.
 • تحمل کردن مجازات های مختلف و در بعضی موارد حبس و زندانی شدن جهت ادامه دادن فرار از خدمت نظام وظیفه سربازی.

اخذ معافیت سربازان فراری متأهل

معافیت سربازان فراری متأهل دغدغه بسیاری از افراد مشمول است، چراکه با داشتن غیبت با محرومیت‌هایی مواجه خواهند شد که به جای آن مایل به اخذ معافیت هستند. در سال‌های گذشته سربازان فراری می‌توانستند با پرداخت جریمه نقدی از سربازی معاف شوند؛ اما امروزه این قانون وجود ندارد و فرد حتما باید به خدمت اعزام شود.

با این حال به جای دریافت معافیت خدمت نظام وظیفه سربازی؛ قوانینی جهت دریافت کسری خدمت برای متأهلین تعریف شده است که سربازان می‌توانند با توجه به این شرایط امکان کاهش دادن طول دوران خدمت را خواهند داشت. با توجه به قوانین، فرد متأهل که به خاطر تأهل می‌تواند سه ماه کسری خدمت دریافت کند،  چنانچه دارای فرزند باشد، به ازای سه فرزند به طور کامل معاف خواهد شد. معافیت سربازی متاهلین دارای 2 فرزند یا بیشتر یکی از قوانین جدید برای مشمولین متاهل است.

معافیت سربازان فراری متاهل با دو فرزند

بعد از سال 1402 به منظور تحکیم بنیاد خانواده و مسئولیت‌پذیری در قبال همسر و فرزندان، قانونی برای سربازان فراری متاهل با دو فرزند و سه فرزند به تصویب رسیده است. طبق این فانون جدید،  مشمولین خدمت سربازی بالای 35 سال سن، دارای دو فرزند، از خدمت در نظام وظیفه معاف می‌شوند. به علاوه کسانی که بیشتر از دو فرزند داشته باشند؛ حتی از قبل 35 سالگی، از خدمت معاف می‌شوند.

سازمان نظام وظیفه با در نظر گرفتن شرایط افراد، متاهل و یا مجرد بودن، مزایای را در نطر گرفته‌اند. به همین خاطر در صورتی که طبق قانون، یکی از این شرایط گفته شده را داشته باشید، می‌توانید از خدمت سربازی به طور کلی معاف شوید. البته برخی از مشمولین متاهل و دارای دو الی سه فرزند، معاف از رزم هستند.

معافیت سربازان فراری متاهل با دو فرزند

معافیت سربازان فراری بالای هشت سال

سربازان فراری که بیشتر از هشت سال به عنوان سرباز فراری هتسند و در هیچ ارگانی خدمت نکرده‌اند، می‌توانند از معافیت برخوردار شوند. البته این مورد برای افرادی است که تا 95 به مدت 8 سال به عنوان سرباز فراری بوده‌اند. طبق قانون جدید سازمان نظام وظیفه عمومی، افرادی که به مدت هشت سال از غیبت‌شان گذشته باشد، به جای خدمت سربازی پیوسته می‌توانند با خدمت سربازی ناپیوسته به مدت 2 تا 8 سال، سربازی خود را تمام کنند.

سربازان فراری می‌بایست قرارداد ستاد نیروهای مسلح قرارداد امضا کنند و متعهد شوند که هفته‌ای 64 ساعت برای این ارگان خدمت کنند. سربازان فراری با عهد این قرارداد از مهارت‌های خود در نیروهای مسلح استفاده کرده و می‌توانند به راحتی بعد از اتمام این دوره خدمت خود را بگذرانند و گواهی پایان خدمت خود را دریافت نمایند. گفتنی است طرح سربازی ناپیوسته از سال 1401 توسط سپاه پاسداران مطرح شده است.

معافیت سربازان فراری بالای ده سال

در حال حاضر هیچ معافیت قانونی بعد از سال 95 برای سربازان فراری که به مدت 10 سال غیبت داشته‌اند، اعلام نشده است. با این حال آن دسته از افرادی که به مدت ده سال سرباز فراری بوده‌اند با پرداخت جریمه نقدی می‌توانند شانس معافیت از خدمت را داشته باشند. میزان جریمه نقدی براساس تحصیل، مدرک دانشگاهی و متاهل یا مجرد بودن فرد بستگی دارد.

البته میزان درصد جریمه نیز طبق قانون طرح معافیت خدمت سربازان فراری مشخص شده است. افراد به ازای هر سال غیبت، باید 10 درصد بیشتر از مبلغ خرید سربازی به نظام وظیفه عمومی بپردازند. گفتنی است این قانون برای سربازان فراری قبل از سال 95 بوده و در حال حاضر برای سربازان فراری ارتش و سپاه، صدق نمی‌کند. به این ترتیب مشمولان می‌توانند طبق قانون جدیدی که برای سربازان فراری بالای هشت سال در نظر گرفته شده، دوره خدمت سربازی خود را به صورت ناپیوسته بگذرانند.

معافیت سربازان فراری بالای ده سال

خلاصه مقاله معافیت سربازان فراری متاهل

در این مقاله سعی کردیم در ارتباط با شرایط و قوانین معافیت سربازان فراری متأهل صحبت کنیم.  افرادی که از خدمت سربازی فرار می‌کنند یا بیش از 60 روز غیبت داشته باشند، توسط سازمان نظام وظیفه یا یگان خدمتی خود مورد تعقیب قرار خواهند گرفت و پرونده آن‌ها بررسی خواهد شد. بسیاری از مشمولین این سوال را دارند که آیا امکان اخذ معافیت برای سربازان متأهل فراری وجود دارد؟

در حال حاضر سربازان فراری متأهل  می‌توانند از شرایط کسری خدمت یا امریه استفاده کنند و با داشتن فرزند می‌توانند از معافیت دائم برخوردار شوند. البته این شرایط متغیر و متفاوت است. مشمولین غایب متاهل دارای دو فرزند، در صورتی که بالای 35 سال سن داشته باشند، معاف هستند. مشمولین دارای سه فرزند، در هر سنی که باشند، از خدمت معاف هستند.

برای دانلود pdf مقاله معافیت سربازان متاهل فراری روی لینک کلیک کنید.

4.2/5 - (10 امتیاز)
از 8 صبح تا 12 شب حتی در ایام تعطیل

سوالی دارید؟ با ما تماس بگیرید

تماس از سراسر کشور از طریق تلفن ثابت:

۹۰۹ ۹۰۷ ۵۳۰۷

مشاوران متخصص ما آماده راهنمایی کردن شما هستند

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و استفاده از کد تخفیف کلیک کنید

سربازان فراری متأهل چه کسانی هستند؟

سرباز فراری شخصی است که به دلیل تأهل بیش از 60 روز از خدمت نظام وظیفه خود غیبت کرده است.

شرایط معافیت سربازی فراری متأهل چیست؟

در حال حاضر برای سربازان فراری متأهل شرایطی تعریف نشده و این افراد باید خدمت سربازی خود را سپری کنند.

معافیت خدمت سربازان متأهل دارای دو فرزند چگونه است؟

این افراد با داشتن دو فرزند در صورتی که بالای 35 سال باشند، از خدمت به طور کامل معاف شوند.

نظرات

127 دیدگاه دربارهٔ «معافیت سربازان فراری متأهل + آیین نامه 1403 | ایران تحصیل»

 1. Avatar photo مجتبی تقی زاده گفت:

  سلام دوست عزیزم متولد ۶۶ هستم بعد دو ماه از یگان فرار کردم دیگه نرفتم معاف از رزم هم شده بودم الان یه بچه ۹ ساله دارم خواهشن از چه راهی میتونم معاف بشم لطفا راهنمایی کنید.

  1. Avatar photo مشاور محمدی گفت:

   سلام وقت بخیر
   باید از طریق کفالت فرزندتون اقدام کنید

   1. Avatar photo پیمان شمشادیان گفت:

    سلام ۳۷ سال سن دارم وسال۸۵دوره اموزشی گذراندم ویکماه هم یگان جدیدبودم یعنی کلا۴ماه خدمت کردم ایامعاف میشم الان یانه؟متاهل بودن تاثیری داره برام یانه اگه داره که زودترعقدکنم

    1. Avatar photo مشاور رضایی گفت:

     سلام وقت بخیر
     این قانون تصویب نشد

 2. Avatar photo امید گفت:

  سلام عرض ادب
  الان ۴۲ سال سن دارم ،، یه دختر ۱۷ ساله دارم ، و خانومم رو ۵ ساله طلاق دادم ، سال ۸۲ رفتم خدمت و دوره آموزش را گذراندم ، و بعد از آموزشی ۳ روز در یگان جدید بودم و بعد از اون دیگه نرفتم خدمت و فراری هستم ،، ممنون میشم راهنمایی کنید که چکار کنم و میخام برم سر خدمت الان و ادامه خدمتم رو انجلم بدم ،، آیا معاف هستم بنظرتون یا میرم زندان

  1. Avatar photo مشاور ارشد ذوالنورنیا گفت:

   سلام وقت بخیر
   در سن 47 سالگی معاف می شوید

 3. Avatar photo زاهد گفت:

  سلام خسته نباشید بنده 38سال سن دارم با دو فرزند آیا معاف میشم

  1. Avatar photo مشاور مرادیان گفت:

   سلام وقت بخیر
   معافیت دو فرزندی تصویب نشده است

 4. Avatar photo شهرام گفت:

  سلام من 38سال سن دارم دو فرزند دارم خدمت اصلا نرفتم آیا معافیت دو فرزندی شامل حال من می‌شود ممنون میشم پاسخ دهید

  1. Avatar photo مشاور محمدی گفت:

   سلام
   خیر

 5. Avatar photo محمد گفت:

  سلام من سال ۹۰ اعزام شدم متولد ۷۱ هستم حدود ۱۵ ماه خدمت کردم دیگ نرفتم الان ۲تا فرزند دارم امکان معافیت هست

  1. Avatar photo مشاور امینی گفت:

   سلام دوست عزیز
   اگر بالای 40 سالتان باشد بله

 6. Avatar photo سهیل گفت:

  سال نو مبارک غرض از مزاحمت سهیل متولد 57 دارای دو فرزند که در سال 76اعزام به خدمت سربازی و تمام کردم که 6ماه اضافه داشتم که بخشوده نشد فرار کردم آیا معافیت شاملم میشه ممنون میشم جواب بدین با احترام فراوان

  1. Avatar photo مشاور طهماسبی گفت:

   سلام.

   سلام دوست عزیز معافیت دو فرزندی برای هیچ سنی وجود ندارد و شما باید صاحب 3 فرزند باشید.

 7. Avatar photo حسین گفت:

  من سال ۹۲ فراری شدم، الان ۲تا بچه دارم، متولد ۶۸ هستم، معافیت به من میخوره؟

  1. Avatar photo مشاور امینی گفت:

   سلام دوست عزیز
   خیر دوفرزندی نداریم کلا.

   1. Avatar photo حسین گفت:

    پس جریان ۳۵ سال به بال با ۲ فرزند چی هست؟

    1. Avatar photo مشاور ارشد ذوالنورنیا گفت:

     سلام خب میتونید از پلیس 10+ اقدام کنید

  2. Avatar photo زاهد گفت:

   تنها ما باید منتظر حضرت آقا مقام معضم رهبری باشیم تا دستور 35سال و 2فرزند را صادر کنن

 8. Avatar photo مجتبی گفت:

  سلام من متولده 63هستم ودو فرزند دارم از سال83بعد از 9ماه به دلایلی نرفتم آیا معاف هستم

  1. Avatar photo مشاور امینی گفت:

   سلام دوست عزیز
   افراد بالای 35 سال و دارای 2 فرزند معاف هستند.

  2. Avatar photo محمد شریفی گفت:

   با سلام و خسته نباشید . من متولد ۶۱ هستم الان حدود ۴۲ سال دارم صاحب ۲ فرزند و ی بچه توی راهی دارم ایا معافیت شامل حالم میشه ممنون میشم راهنماییم کنید

   1. Avatar photo مشاور حمامی گفت:

    سلام وقتتون بخیر خیر چهل سال به بالا با داشتن سه فرزند معاف هستند

 9. Avatar photo کمال الدین گفت:

  باسلام خدمت کارشناس محترم بنده سال 79اعزام خدمت شدم پدر منطقه مرزی عملیاتی مهران 18ماه خدمت کردم و متاسفانه هم دوره هایم ترخیص شدن ومن چون 3ماه سنواتی دفترچه داشتم موندم و به مرخصی اومدم و بخاطر فقر مالی نتونستم دوباره برگردم الان 22 گذشته آیا طبق قانون جدید کسر خدمت که مناطق عملیاتی 15ماه است اخیر بنده میتونم به از معرفی ازش بهرمنده بشم. با تشکر

  1. Avatar photo مشاور محمدی گفت:

   سلام وقت بخیر
   اگر استفاده نکرده باشین مشکلی نداره میتونید از بنیاد اقدام کنید

 10. Avatar photo آرش گفت:

  سلام من متولد ۶۳هستم سال ۸۶ رفتم خدمت وبعد۹ماه فرارکردم الان متاهل ویک فرزنددارم پدرومادرم هم فوت کردن وبرادرخانم جانبازمم خودم نگهداری آیا میتونم معاف بشم

  1. Avatar photo مشاور محمدی گفت:

   سلام وقت بخیر
   خیر متاسفانه نمیتوانید برای معافیت اقدام کنید

  2. Avatar photo کامبیز گفت:

   سلام حتی اگه فرار از خدمتم باشن ولی ۳۵ سال باشن ودوفرزند باشن معافیت شاملشون میشه

   1. Avatar photo مشاور محمدی گفت:

    سلام وقت بخیر
    خیر وتنها با داشتن 3 فرزند معافیت صورت میگیرد

    1. Avatar photo محمد گفت:

     با سلام و خسته نباشید بنده ۴۱سال و ۲فرزند دارم ،معافم چطوریه،اگر هستم چکار کنم و از چه وقتی باید پیگیر باشم.باتشکر

     1. Avatar photo مشاور طهماسبی گفت:

      سلام دوست عزیز باید صاحب 3 فرزند باشید.

 11. Avatar photo محمد گفت:

  باسلام سال ۷۹ خدمت رفتم هفت ماه خدمت کردم به دلیل یه سری مشکلات دیگه نرفتم الان چهل سال متاهل ودارای دوفرزند هستم ایا میتونم معاف شم؟

  1. Avatar photo مشاور محمدی گفت:

   سلام وقت بخیر
   بله برای شما معافیت لحاظ میشود

 12. Avatar photo محمد گفت:

  سلام وقت بخیر بنده از سال ۹۰غیبت دارم حدود ۱۲سال میشه دارای دو فرزند هستم ( سرایدار مجتمع هستم ) دختر ۸ساله و ۶ماهه. ( پرونده پزشکی هم دارم به دلیل مریضی ) ممنون میشم راهنمایی کنین. 🙏🏻🌹

  1. Avatar photo مشاور طهماسبی گفت:

   سلام دوست عزیز شرایط معافیت بستگی به سن شما دارد. لطفا در این مورد اشاره ی دقیق کنید.

   1. Avatar photo حسین گفت:

    سلام بنده سال۷۴ رفتم خدمت ۱۵ماه خدمت فرار کردم الان دوتا بچه دارم ۴۶ سالم آیا معاف هستم یاخیر

    1. Avatar photo مشاور محمدی گفت:

     سلام وقت بخیر
     شما با داشتن 3 فرزند معاف خواهید شد و همچنین تنها میتونید کسری بگیرید

  2. Avatar photo حسين چناني گفت:

   سلام بنده از سال 92فراري هستم و٩ ماه خدمت كردم ومتاهل هستم ومشكل خانوادگي داشتم ايا حكم سرباز فراري متاهل چيست چون ميخوام برگردم

   1. Avatar photo مشاور مرادیان گفت:

    سلام وقت بخیر
    توسط دادگاه وضیعت تان مشخص خواهد شد (اضافه خدمت،جریمه ،بخشودگی….)

    1. Avatar photo مصطفی گفت:

     سلام بنده از سال ۸۹فراری هستم ۸ماه خدمت کردم متاهل هستم ۳فرزند دارم متولد ۶۹هستم

     1. Avatar photo مشاور مرادیان گفت:

      سلام وقت بخیر
      برای دریافت معافیت سه فرزندی می بایست 40 سال باشید

   2. Avatar photo زاهد گفت:

    سلام خسته نباشید بند متولدین 65 دوتا بچه دارم ایا معاف میشم

    1. Avatar photo مشاور مرادیان گفت:

     سلام وقت بخیر
     معافیت دو فرزندی تصویب نشده است

 13. Avatar photo حسین گفت:

  سلام خسته نباشید متولد 56/08/10 هستم فراری و متاهل با دو فرزند راهی برای معافیتم هست؟

  1. Avatar photo مشاور رضایی گفت:

   سلام وقت بخیر
   چهار دسته معافیت داریم پزشکی ایثار عفو رهبری سنی و جوانی جمعیت

 14. Avatar photo محمدجواد گفت:

  سلام وقت شما بخیر من سال ۹۷اعزام به خدمت شدم چاهار ماه خدمت کردم به خاطر مشکلات مالی ادامه ندادم و سال ۹۹دوباره تصمیم گرفتم دوباره خدمت کنم یک ماهی از سربازیم گذشته بود دوباره برایه پدرم مشکلی پیش امده بود نتونستم ادامه بدم و الان بنده یک بچه دارم چاهار ماهم خدمت کردم ۹ماهم کسری دارم با چاهار ماهی مه خدمت کردم میشه ۱۳ماه اللن میگن بری خودتو معرفی کنی باید دوسه ماه خدمت کنی جریمه هات بخشیده میشن اگه خچد معرف بری این حقیقت داره؟؟

  1. Avatar photo مشاور امینی گفت:

   سلام دوست عزیز
   فعلا بخشنامه جدید راجب بخشیدن غیبت وجود نداره
   و چون غیبت خوردید کسری خدمت برایتان لحاظ نمیشود.

  2. Avatar photo شهاب الدین اطمانی گفت:

   سلام من متولد ۶۵هستم سه تا بچه دارم معافیت شامل من میشه

   1. Avatar photo مشاور محمدی گفت:

    سلام وقت بخیر
    بله میتوانید برای معافیت اقدام کنید

 15. Avatar photo بابک گفت:

  سلام من اعزامی 91 و فراری هستم 30 سالمه متأهل و دارای یک فرزند و یه تو راهی دیگم داریم دلیل فرار از خدمت تو آموزشی پرده گوش راستم پاره شد و اموزشیمو تموم کردم موقع تقسیمات دوره کد خودم افتادم لواسان از اونجا اقدام به معافیت کردم ولی متاسفانه دستورات پزشکی که داشتم رو اجرا نکردن و من فراری شدم بعد شش ماه با پای خودم برگشتم پادگان و منو دادن بازداشتگاه از اونجا بعد چند روز دوباره رفتم کمیسیون پزشکی و جواب کمیسیون پزشکی معاف رزم و انتقالی موطن اصلی برام نوشتن بعد آزادی برگشتم پادگان و مدارکمو تحویل تقسیمات دادم و گفتن بعده 15 روز بهت انتقالی میدیم بری شهر خودت ولی از شانس بد من وقتی امریه اومد منو دادن پسوه که جزء استان آذربایجان غربیه جالب تر ازینا موقعی که رفتم پسوه اونجا هیچکدوم ازین دستورات پزشکی و قاضی رو قبول نداشتن منم دعوام شد و 24 ساعتی گرفتم برگشتم خونه ینی از 92 فرارم واقعا تکلیف من چیه خواهشاً جواب بدید درضمن من بچه سنندج هستم.

  1. Avatar photo مشاور محمدی گفت:

   با سلام
   باید 40 سال حداقل 2 فرزند داشته باشید

بارگذاری دیدگاه های بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

تماس با مشاور