ایران تحصیل
مشاوره با تلفن ثابت
از سراسر کشور

۹۰۹ ۹۰۷ ۵۳۰۷

عدم مراجعه سرباز زمان اعزام + مراحل بعد از پست شدن دفترچه

عدم مراجعه سرباز زمان اعزام
از 8 صبح تا 12 شب حتی در ایام تعطیل

سوالی دارید؟ با ما تماس بگیرید

تماس از سراسر کشور از طریق تلفن ثابت:

۹۰۹ ۹۰۷ ۵۳۰۷

مشاوران متخصص ما آماده راهنمایی کردن شما هستند

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و استفاده از کد تخفیف کلیک کنید

می خواهیم بدانیم در صورت عدم مراجعه سرباز زمان اعزام چه اتفاقی برای او می افند. وقتی پسران جوان مشمول خدمت ، دفترچه اعزام خود را در دفاتر پلیس ۱۰ + تکمیل کرده ،  بعد ۲۰ روز از ارسال مدارک و تکمیل فرم های مربوطه برگه اعزام به خدمت فرد مورد نظر ارسال می شود که در آن تاریخ اعزام قید شده است و اگر تا ۲۰ روز این برگه ارسال نشد بایستی به اداره وظیفه عمومی محل سکونت خود مراجعه و به دریافت برگه حضوری اقدام کند .

فرد مشمول پس از دریافت برگه اعزام که در آن تاریخ و ساعت و مکان  کد مرکز آموزش درج شده  اوضاعش تغییر کند مثلا واجد شرایط دریافت معافیت ها از جمله معافیت کفالت شود و یا در دانشگاه قبول شود باید پس از تاریخ اعزام به سازمان وظیفه عمومی محل خود مراجعه و موضوع را در میان بگذارد . فرد مورد نظر نمی‌تواند بدون هماهنگی و سرخود در روز اعزام به خدمت غیبت کند اگر اینکار را انجام دهد وارد دوران غیبت می شود و اضافه خدمت به او تعلق می گیرد . این فرد می‌تواند بر اساس مدارک تحصیلی خود در دوره های بعدی به خدمت اعزام شود مثلا ابتدای ماه های زوج و یا نوزدهم هر ماه در هرصورت به او ۳ ماه اضافه خدمت تعلق می  گیرد .

توجیه عدم مراجعه سرباز زمان اعزام

غیبت در روز اعزام به خدمت غیبت اولیه به حساب می آید و امکان توجیه غیبت برای فرد وجود دارد . در صورت داشتن شرایط مناسب برای غیبت با در دست داشتن مدارک و مستندات لازم می تواند غیبت خود را توجیه کند و از تنبیهات و محدودیت ها و اضافه خدمتهایی که برای این نوع غیبت در نظر گرفته شده منع شود .

 

نرفتن خدمت سربازی در روز اعزام

درخواست اعزام به خدمت در سامانه ای تحت عنوان سامانه وظیفه عمومی ثبت می گردد. در صورتی که در موعد مقرر این عملیات صورت نگیرد غایب خطاب می شوید.

کلا دو گروه مشمول غایب داریم:

 • گروه اول گروهی هستند که هنوز برای انجام خدمت سربازی اقدام نکرده اند این دسته باید به پلیس ۱۰+ مراجعه و تقاضای اعزام به خدمت بکنند .
 • گروه دوم کسانی هستند که حین خدمت مرتکب فرار شده اند اینها باید برای تعیین تکلیف و ادامه خدمت خود به یگان خدمتی محل سکونت خود مراجعه و خود را معرفی کنند سپس طبق فرآیند اداری به پرونده اتهامی آن رسیدگی و وارد خدمت می شود .

اعزام به خدمت

سرباز فراری

سربازی که در حین خدمت بیش از ۱۵ روز غیبت کند فراری محسوب می شود اگر برای بار اول اینکار انجام شود و تا ۶۰ روز ادامه پیدا کند خود یگان خدمتی به این مسئله رسیدگی می کند کمیسیون تشکیل داده و وضعیت و مدارک سرباز فراری را بررسی و تکلیف ایشان را روشن می‌کنند.  اما اگر فرار بیش از دو بار و بیش از ۶۰ روز باشد فرد مشمول به مراجع قضایی ارجاع داده شده تا به پرونده وی رسیدگی شود و عمدتا جریمه نقدی را در پی خواهد داشت .

 

مشمول غایب کیست

مشمول غایب فردی می باشد که در موعد مقرر تعیین شده خود را به پلیس ۱۰+ معرفی نکرده و نسبت به گرفتن دفترچه سربازی اقدام نکند مثلا دانشجویان و یا دانش آموزانی که ۱ سال از فارغ التحصیلی آنها گذشته باشد و اگر اقدام نکنند در دسته غیبت از سربازی جای می گیرند .  محرومیت هایی که برای مشمولان غایب در نظر گرفته شده است .

 

شرکت در آزمایشات رانندگی و اخذ گواهینامه

 • دریافت هرگونه وام و کمک‌های کشاورزی و صنعتی و دامداری و مسکن از طریق وزارتخانه ها و موسسات دولتی وابسته به دولت و نهادهای قانونی
 • کاندیدا شدن جهت انتخابات مجلس شورای اسلامی ، و شورا ، و مجلس
 • تحویل اصل گواهینامه یا پایان نامه دوره های تحصیلی دیپلم و بالاتر  از وزارتخانه مربوطه
 • صدور پروانه کسر و اجاره  و اشتغال و عضویت شرکت های تعاونی
 • ثبت هرگونه نقل و انتقال غیر قهری اموال به طور مستقیم و غیر مستقیم در دفاتر اسناد رسمی
 • دریافت مستمری از سازمان‌های دولتی وابسته به نهادهای قانونی
 • استخدام به هر صورت رسمی ، پیمانی ، روزمزد،  خرید خدمت ، در وزارتخانه ها و موسسات دولتی وابسته به به نهادهای قانونی و شرکت های دولتی

 

شرایط پست دفترچه خدمت سربازی

پس از تحویل مدارک اعزام به خدمت از سوی فرد واجد شرایط سربازی به یکی از دفاتر پلیس ۱۰+ حداکثر بعد ۲۰ روز برگه اعزام به خدمت که تاریخ اعزام در آنها مشخص شده توسط پست به آدرس فرد ارسال می شود . یک هفته قبل از اعزام برگه ای که در آن اعلام محل مراجعه مشمول که کد مرکز آموزش در آن نوشته شده هم از طریق پست به آدرس منزل فرد ارسال می شود .

فرد در صورت عدم دریافت این برگه باید در ساعت مقرر روز اعزام به همراه برگه اعزام به معاونت وظیفه عمومی استان مربوطه مراجعه و برگه فوق را دریافت کند و پس در سازمان وظیفه عمومی ناجا تمدید موعد اعزام و تغییر کد محل آموزش وجود ندارد . به جز موارد خاص و مقادیر قانونی چنانچه فرد قبل از دریافت برگه اعزام و یا برگه محل آموزش شرایط جدیدی برایش بوجود بیاورد باید به وظیفه عمومی شهرستان محل خود اعلام کند. چون عدم حضور او در روز و تاریخ و محل اعزام غیبت به حساب می آید و فرد سه ماه اضافه خدمت تنبیهه می شود .

 

اضافه خدمت سربازی در صورت عدم مراجعه سرباز زمان اعزام

مشمولان غایب خدمت سربازی به گروهی از افراد اتلاق می شود که بعد از رسیدن به سن مشمولیت از رفتن به خدمت امتناع کنند که غیبت اینها می‌تواند دلایل خاصی داشته باشد تا زمانی که دلایل منطقی به تایید سازمان وظیفه نرسیده مطابق قوانین ، غیبت سربازی در انتظار آنهاست . اگر محصل و یا دانشجو هستید بلافاصله بعد از اتمام دوره ی تحصیل خود برای مشخص کردن وضعیت نظام وظیفه برای استعلام غیبت سربازی اقدام کنند . افرادی که می‌خواهند ادامه تحصیل دهند می توانند از معافیت تحصیلی استفاده کنند .

 

غیبت قبل از اعزام به سربازی ( عدم مراجعه سرباز زمان اعزام)

کلیه دانش آموزان و دانشجویان داخل و خارج کشور که در مهلت یکسال از زمان فراغت از تحصیل برای خدمت اقدام نکنند مشمول غیبت به حساب می آیند . اگر فردی قبل از ۱۸ سالگی از تحصیل انصراف دهد و پس از رسیدن به سن قانونی ظرف ۶ ماه اقدامات لازم را جهت اعزام به خدمت انجام ندهد جز غایبین از سربازی محسوب می شود .

افرادی که اقدامات اولیه برای اعزام به خدمت را انجام داده ولی به هر علتی در زمان و مکان تعیین شده حضور نداشته اند غیبت کرده اند . افرادی که به دلایلی برای معافیت قانونی اقدام و از آن استفاده نموده اند پس از پایان مدت معافیت فقط ۱ ماه فرصت دارند تا برای معرفی خود اقدام کنند در غیر اینصورت جز غایبین سربازی به حساب می آیند.

افرادی که تابعیت خارجی دارند و تحصیل می کنند ولی ۶ ماه پس از دریافت تابعیت خود را جهت معرفی خدمت سربازی نکنند در زمره غایبین جای می گیرند . غایبین مشمول افرادی هستند که بیش از حد مجاز ادامه تحصیل داده در عین حال خود را برای خدمت معرفی نکرده‌اند در غیبت سربازی به سر می برند .

غیبت قبل از اعزام به سربازی

غیبت در حین انجام خدمت و عدم مراجعه سرباز زمان اعزام

افرادی سرباز فراری به حساب می آیند که بدون هماهنگی از محل خدمت خود خارج شده و دیگر باز نگردد و همچنین افرادی که با اخذ مرخصی برای مدت معین از محل خدمت خارج و پس از اتمام مرخصی به یکان باز نگردند سرباز فراری به حساب می آیند. همچنین کسانی که مقدمات خدمت  را انجام داده ولی در روز مقرر حضور نداشته اند مشمول غایب به حساب می آیند .

 

مطالب مرتبط

محاسبه غیبت سربازی

دفترچه سربازی از کجا بگیرم؟ + راهنما گام به گام

بهترین زمان پست دفترچه سربازی + دوره طلایی اعزام

2.6/5 - (5 امتیاز)
از 8 صبح تا 12 شب حتی در ایام تعطیل

سوالی دارید؟ با ما تماس بگیرید

تماس از سراسر کشور از طریق تلفن ثابت:

۹۰۹ ۹۰۷ ۵۳۰۷

مشاوران متخصص ما آماده راهنمایی کردن شما هستند

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و استفاده از کد تخفیف کلیک کنید

به چه کسانی سرباز فراری گویند؟

افرادی سرباز فراری به حساب می آیند که بدون هماهنگی از محل خدمت خود خارج شده و دیگر باز نگردد و همچنین افرادی که با اخذ مرخصی برای مدت معین از محل خدمت خارج و پس از اتمام مرخصی به یکان باز نگردند سرباز فراری به حساب می آیند.

آیا امکان توجیه غیبت برای سرباز وجود دارد؟

غیبت در روز اعزام به خدمت غیبت اولیه به حساب می آید و امکان توجیه غیبت برای فرد وجود دارد . در صورت داشتن شرایط مناسب برای غیبت با در دست داشتن مدارک و مستندات لازم می تواند غیبت خود را توجیه کند و از تنبیهات و محدودیت ها و اضافه خدمتهایی که برای این نوع غیبت در نظر گرفته شده منع شود .

نظرات

334 دیدگاه دربارهٔ «عدم مراجعه سرباز زمان اعزام + مراحل بعد از پست شدن دفترچه»

 1. Avatar photo کامیاب گفت:

  من خودم 6 ماه بخاطر غیبت اضاف دارم و در صورت نرفتن روز اعزام چه اتفاقی میوفتد متولد 77 هستم؟

  1. Avatar photo مشاور محمدی گفت:

   سلام وقت به خیر
   مجددا غیبت رد می شود و امکان دارد جریمه های بیشتری اعمال شود.

 2. Avatar photo کامیاب گفت:

  سلام من برج 10 اعزامم اگر نرم چه اتفاقی میوفتد؟

  1. Avatar photo مشاور محمدی گفت:

   سلام وقت به خیر
   وارد غیبت می شوید.

 3. Avatar photo امیرحسین گفت:

  سلام وقتتون بخیر
  من دفترچه پست کردم ولی نرفتم ردز اعزام
  و کلا نمیخام برم
  چه عواقبی داره؟

  1. Avatar photo مشاور رضایی گفت:

   سلام وقت بخیر
   برای شما غیبت لحاظ می گردد

 4. Avatar photo محمدرضا گفت:

  سلام خسته نباشید
  من برج ۱۱ تاریخ اعزامم هست
  میخاسم ببینم اگ نرم مشکلی برام پیش میاد؟

  1. Avatar photo مشاور محمدی گفت:

   سلام وقت بخیر
   شما تنها غیبت میخورید و اضافه خدمت برای شما لحاظ میشود

 5. Avatar photo محمدرضا گفت:

  سلام وقت بخیر
  ببخشید آقا من برا برج ۱۰ دفترچه پست کردم.
  ولی بخاطر جور نشدن کار امریه سربازی که خواستم بگیرم نشد سروقت برم
  و در دوره بعد میخوام برم تکلیف ما چی میشه

  1. Avatar photo مشاور حمامی گفت:

   سلام وقتتون بخیر میتوانید دوبار درخواست تمدید بزنید و تا دوماه خدمت را عقب بیاندازید

 6. Avatar photo مهدی گفت:

  سلام خسته نباشید اگر ارگانی باب میل مان نبود و نرویم میتوانیم دوباره ثبت نام کنیم تا به ارگان باب میل مان برسیم؟

  1. Avatar photo مشاور محمدی گفت:

   سلام وقت شما بخیر
   شما یکبار اجازه دارید اعزام را به تعویق بیندازید که ممکن است ارگان تغییر کند

 7. Avatar photo احسان گفت:

  سلام خسته نباشید من امسال برج 6فارغ التحصیل شدم و تا برج 6سال دیگ معافیت تحصیلی ندارم .اما برج یازده امسال دفترچمو پست کردم که برم همه کار هام رو انجام دادم واکسن وگزینش و…. ولی الان تصمیم عوض شده نمیخوام برم میخوام کنکور ارشد بدم ایا اگه خدمت نرم معافیت تحصیلیم ک تا برج 6سال دیگه ای هست باقی میمونه یا ن؟
  اگه میشه میتونم نرم و از معافیت تحصلیم استفاده کنم؟

  1. Avatar photo مشاور محمدی گفت:

   با سلام
   بله معافیت تحصیلی شما اعتبار خواهد داشت

 8. Avatar photo کاظمی گفت:

  سلام خسته نباشید .من دوتا۶ ماه معاف . موقت . شدم . الان . معاف از رزم . شدم . برج . ۹ هم اعزام . شدم . می خواستم . ببینیم کدام ارگان می یفتم . واگر نخوام . برم خدمت . کسی میاد دنبالم .

  1. Avatar photo مشاور مرادیان گفت:

   سلام وقت بخیر
   تعیین محل خدمت به عهده ارگان می باشد در صورت فرار از خدمت احضاریه براتون ارسال می شود

 9. Avatar photo رضا گفت:

  سلام
  اگر روز مقرر برای اعزام حاضر نشویم (بدون توجیه خاصی) و مجددا برای ماه اینده دفترچه پست کنیم ایا جریمه ای به جز غیبت مشمول غایب دارد ؟
  اگر در بار بعدی پست کردیم احتمال دارد کد و ارگانمون عوض بشه؟اگر بله چند‌درصد؟
  ممنون از سایت خوبتون

  1. Avatar photo مشاور حمامی گفت:

   سلام وقتتون بخیر بله غیبت برای شما رد میشود

 10. Avatar photo علی گفت:

  من متولد ۷۷هستم دفترچه پر نکردم تا الان. متاهلم هستم دارای یه فرزند.
  ایا اضافه خدمت شاملم میشه؟ واینکه خدمتم چند ماه هست؟

  1. Avatar photo مشاور رضایی گفت:

   سلام وقت بخیر
   شیش ماه اضافه خدمت برای شما لحاظ میگردد

  2. Avatar photo آرمین گفت:

   سلام خسته نباشید من برای معافیت پزشکی اقدام کردم که معاف از رزم برام رد کردن اگه تاریخ اعزام رو از پلیس +10 نگیرم فراری به حساب میام یا غیبت برام رد میشه لطفا راهنمایی کنید

   1. Avatar photo مشاور رضایی گفت:

    سلام وقت بخیر
    درصورت عدم حضور در دوره آموزشی به عنوان غایب لحاظ میگردید

 11. Avatar photo محمد گفت:

  وقتی سربازی پست دارد و سر وقت به پست نرود چ اتفاقی می افته

  1. Avatar photo مشاور صادقی گفت:

   سلام وقت بخیر
   اضافه خدمت

 12. Avatar photo علی گفت:

  سلام. من برای معافیت اعصاب اقدام کردم که در مرحله اول ۶ ماه معاف موقت دادند بعد دوباره رفتم کمیسیون گفتند معاف از رزم هستید بعد برای روماتیسم اقدام کردم که رفت شورای عالی و گفتند سرباز هستید و برام تاریخ اعزام به نیروی انتظامی پردیس را دادند و بنده مراجعه نکردم. بعد از یک سال مجدد برای معافیت اعصاب اقدام کردم که شورای عالی گفت معاف موقت ۶ ماهه هستید بعد از ۶ ماه مجددا مراجعه کردم و باز هم گفتند معافیت ۶ ماهه هستید!(به علت داشتن پرونده بیمارستان) هیچ تتو یا جای زخم چاقو هم ندارم، و گفتند باید در بیمارستان ناجا تحت درمان قرار بگیرید. حال اگر برای معاینه و معافیت پزشکی مراجعه نکنم آیا بعد از ۶ ماه میتوانم دفترچه ارسال کنم و نیاز مجددی برای برقراری کمیسیون نیست یا باید حتما به بیمارستان مراجعه کنم و نامه اعزام به بیمارستان میزنند؟ ضمنا میخواهم حتما در ارتش یا وزارت دفاع خدمت کنم و اگر نیروی انتظامی یا سپاه باشد قصد رفتن ندارم و برای دوره بعد اقدام خواهم کرد. آخرین وضعیت بنده غایب میباشد.

  1. Avatar photo مشاور حمامی گفت:

   سلام وقتتون بخیر بای شرایط شما به صورت اختصاصی مورد برسی قرار بگیرد

 13. Avatar photo محمد رضا گفت:

  سلام خوب هستید ب من فرم دادن واس پزشک و واکسن من اینارو رفتم انجام پزشک گفت میتونی مراجعه کنی ب پلیس +10 اگ نرم من ک دیگه سربار فراری اعلام نمیشم ک درسته ایا ؟

  1. Avatar photo مشاور محمدی گفت:

   سلام وقت بخیر برای شروع خدمت لازمه که کارت واکسنو داشته باشید

 14. Avatar photo Ali گفت:

  سلام وقت بخیر من اعزامی برج ۵ ۱۴۰۲ بودم رفتم به اموزشی اما بخاطر بیماری که داشتم تجدید دوره شدم، بنده معاف از رزم بودم و قبل خدمت کمیسیون تشکیل شده بود برام منو فرستادن گفتن دوباره ۱ برج ۷ برم همون محل خدمتم الن خواستم بدونم اگه من مراجعه نکنم اونجا ایا سربازی فراری محسوب میشم یا اضافه خدمت میخورم ینی امکانش هست ک بعد از مدتی از کلانتری بیان دنبالم یا ن، بخاتر بیماری هایی ک دارم واقعا از لحاظ روحی هم صدمه دیدم و هیچ جوره نمیتونم فضای نظامی رو تحمل کنم

  ممنون میشم جواب بدین خیلی فکرم درگیره

  1. Avatar photo مشاور سیدی گفت:

   سلام وقت شما بخیر
   لطفا تماس بگیرید

  2. Avatar photo Nima گفت:

   سلام وقت بخیر بنده برای عکس دار کردن شناسنامه اقدام کردم و به من گفتن کارت پایان خدمت یا نامه اعزام به خدمت نیاز داره میخواستم بدونم اگر دفترچه رو پست کنم و سر اعزام نرم سرباز فراری حساب میشم یا غیبت میخورم

   1. Avatar photo مشاور طهماسبی گفت:

    سلام. خیر فراری محسوب نمیشید و بعنوان مشمول غایب خواهید بود.

 15. Avatar photo رحیم گفت:

  سلام من اعزام مهرماه هستم ولی پشیمون شدم از رفتن اگه نرم میان دنبالم؟

  1. Avatar photo مشاور رضایی گفت:

   سلام وقت بخیر . سرباز غایب محسوب میشید

  2. Avatar photo شایان گفت:

   سلام خسته نباشید
   متاسفنه به یه دلایلی نتونستم به یگان اموزش خودمو معرفی کنم؟برگ پزشک قانونی معتبر دارم به نظر شما که الان حداقل ۲۰روز گذشته و من استعلاجی ۱ماهه به من داده بودن به نظر شما غیبت و یا تجدید دوره میشم؟یااگه برگ استعلاجی رو ببرم و خودمو معرفی کنم؟میشه توضیح بدید ممنون میشم

   1. Avatar photo مشاور محمدی گفت:

    سلام وقت بخیر
    با معرفی کردن خود و ارائه پرونده پزشکی احتمال مساعدت نظام وظیفه وجود دارد.

بارگذاری دیدگاه های بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

 • بخشش اضافه خدمت

  بخشش اضافه خدمت 1403 + خبر خوش بخشنامه جدید عفو رهبری!

  تخلف در دوره سربازی، فرار از خدمت و یا داشتن غیبت از جمله مواردی هستند که منجر به اضافه خدمت می شوند. به همین دلیل بخشش اضافه خدمت از جمله مواردی است که بسیار مورد توجه قرار گرفته است و در...
 • خبر خوش سربازی

  خبر خوش سربازی + تصویب قانون جدید تسهیل خدمت 1403

  از آخرین خبر خوش سربازی متأهلین مطلع هستید؟ این روزها درباره سربازی خبر‌هایی تازه اعلام شده است که بسیاری از مشمولین از موثق بودن آن‌ مطمئن نیستند. از این‌ رو تصمیم گرفتیم در این مقاله از ایران تحصیل درباره این...
 • معافیت سربازی چشم

  معافیت سربازی چشم 1403 + مدارک و شرایط آیین نامه جدید

  معافیت سربازی چشم از جمله معافیت‌هایی است که در صورت داشتن شرایط اعلام شده از سوی سازمان نظام وظیفه به مشمولین اعطا می‌شود. برخی از بیماری‌های چشم بسته به درجه حاد بودن می‌توانند منجر به معافیت پزشکی چشم دائم یا...
 • خرید خدمت سربازی

  خرید خدمت سربازی 1403 + خبر فوری تصویب قانون جدید نظام وظیفه

  افرادی که به دلیل شرایط خاص خود، تصمیم به خرید خدمت سربازی و عدم حضور در خدمت سربازی دارند، می‌توانند طبق مقررات خرید خدمت نظام وظیفه، مراحل مربوط به خرید خدمت نظام وظیفه خود را انجام داده و پس از...
تماس با مشاور