ایران تحصیل
مشاوره با تلفن ثابت
از سراسر کشور

909 9075307

سهمیه های موثر در آزمون دکتری

سهمیه های موثر در آزمون دکتری 1401 + تاثیر گذارترین سهمیه ها

 • دسته بندی
 • دیدگاه ها ۴
سهمیه های موثر در آزمون دکتری
سوالی دارید ؟ با ما تماس بگیرید تماس با برترین مشاوران از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور از 8 صبح الی 12 شب حتی ایام تعطیل
تماس از سراسر کشور : 909 9075307

انواع سهمیه های موثر در آزمون دکتری 1401 عبارتند از سهمیه های رزمندگان، ایثارگران 25% و 5%، مربیان. بر این اساس هر کدام از متقاضیان واجد شرایط سهمیه های مختلف در صورت وارد کردن اطلاعات مربوطه در فرم تقاضانامه می توانند از درصد سهمیه در آزمون دکتری استفاده نمایند. گفتنی است که ظرفیت های اختصاص داده شده به هر کدام از این موارد متفاوت می باشد.

به همین دلیل در این مقاله تصمیم گرفتیم تا در مورد انواع و تاثیر گذارترین سهمیه های آزمون دکتری صحبت کرده و میزان درصدهای مربوطه را مورد بررسی قرار دهیم. همچنین، اگر در مورد نحوه استفاده یا تاثیر سهمیه خود با سوال یا ابهامی مواجه شدید، می توانید با کارشناسان ایران تحصیل تماس حاصل فرمایید.

 

 

به منظور آشنایی با انواع سهمیه های موثر در آزمون دکتری از سراسر کشور از طریق تلفن ثابت با مرکز مشاوره ایران تحصیل تماس حاصل فرمایید. 

9099075307 تماس از سراسر کشور و 9099075307 (تماس از استان تهران)

تماس از طریق تلفن ثابت بدون گرفتن کد پاسخگویی از 8 صبح الی 1 شب حتی ایام تعطیل

 

برای کسب اطلاعات درباره اعلام نتایج آزمون دکتری وارد شوید.

 

سهمیه های موثر در آزمون دکتری شامل چه موارد می باشند؟

 

درصد سهمیه در آزمون دکتری

 

 

در اغلب آزمون های ورودی تحصیلی کشورمان، بخشی از ظرفیت پذیرش دانشگاه ها به داوطلبانی اختصاص داده می شود که دارای یک سری سهمیه های خاص می باشند. در آزمون دکتری نیز این مورد صدق می کند. به نحوی که در دفترچه ثبت نام آزمون دکتری و همچنین دفترچه انتخاب رشته به طور جامع در مورد نحوه تخصیص ظرفیت به سهمیه های ایثارگران، رزمندگان و مربیان توضیح داده شده است. 

در واقع، سازمان سنجش به عنوان متولی برگزار کننده این آزمون ها، شرایط برخورداری از انواع سهمیه های موثر در آزمون دکتری را بخوبی توضیح داده است.

بنابراین، اگر متقاضی جزء دارندگان شرایط یکی از سهمیه های مذکور نباشد، سهمیه آزاد محسوب شده و مشمول قوانین و ظرفیت های در نظر گفته شده نخواهد بود. به همین دلیل، در ادامه به طور مجزا بیان خواهیم کرد که درصد سهمیه در آزمون دکتری برای هر نوع به چه نحوی است. 

 

 

 

شرایط سهمیه های موثر رزمندگان در آزمون دکتری

یکی از مهم ترین انواع سهمیه در آزمون دکتری مربوط به دارندگان سهمیه رزمندگان می باشد. البته این در صورتی است که داوطلب واجد شرایط اخذ گرفتن سهمیه باشد.

 

 • رزمندگانی که در بازه زمانی 31 شهریور 59 تا 31 شهریور 67 حداقل شش ماه را به طور مداوم به صورت داوطلبانه در مناطق عملیاتی دفاع مقدس حضور داشته است. این متقاضیان می بایست برای دریافت مدارک لازم در این باره به یکی از ارگان های بسیج مستعضفین مراجعه نمایند. داشتن کد 12 رقمی و درج آن در فرم ثبت نام الزامی است.

 

 • اگر متقاضی از کارکنان ثبت، پیمانی و وظیفه نیروه های مسلح جمهوری اسلامی باشد، لازم است که علاوه بر میزان موظفی خود، حداقل 6 تا 9 ماه سابقه را به صورت پیوسته در عملیات به شکل داوطلبانه داشته باشد. تائید بالاترین مقاوم مسئول نیروهای مسلح در این حوزه الزامی است. داشتن کد 12 رقمی برای این دسته از داولبان نیز الزامی می باشد.

 

 

 

درصد سهمیه ایثارگران در کنکور دکتری

 

انواع سهمیه در آزمون دکتری

 

 

همانطور که همه می دانیم، سهمیه ایثارگران یکی از مهم ترین سهمیه های موثر در آزمون دکتری به شمار می رود. اما مطابق با دفترچه انتخاب رشته دکتری چه کسانی مشمول این قانون می باشند.

 • جانبازان 25% و بالاتر و همسر و فرزندان آن ها
 • جانبازان زیر 25% و بالاتر و همسر و فرزندان آن ها
 • آزادگان و همسر و فرزندان ان ها
 • همسر و فرزندان با حداقل شش ماه سابقه حضور در جبهه
 • همسر و فرزندان شهدا و مفقودالثران

 

سهمیه ایثارگران 25%

در هر کد رشته محل، 25 درصد  ظرفیت و سهمیه در آزمون دکتری به متقاضیانی اختصاص می یابد که جزء یکی از موارد زیر باشند: همسر و فرزندان شهدا و مفقود الاثران، آزادگان و همسر. فرزندان آن ها، جانبازان 25% و بالاتر و فرزندان آن ها.

 

سهمیه ایثارگران 5%

در هر کد رشته محل، 5 درصد ظرفیت و سهمیه در آزمون دکتری  به افرادی اختصاص داشته می شود که جزء یکی از موارد زیر باشند: جانبازان زیر 25% و همسر و فرزندان آن ها، همسر و فرزندان رزمندگان با حداقل شش ماه حضور داوطلبانه در جبهه.

 

به منظور اطلاع از نحوه ویرایش اطلاعات ثبت نام دکتری وارد لینک قرمز شوید

 

سهمیه مربیان در آزمون دکتری

بر اساس قوانینی که درمورد سهمیه های موثر در آزمون دکتری وجود دارد، ده درصد از سهمیه مازاد بر ظرفیت در هر کدام از کد رشته محل ها مختص به مربیان رسمی قطعی و یا رسمی آزمایشی تمامی دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی و همچنین دانشگاه آزاد می باشد. البته این به شرطی است که داوطلب 80% نمره آخرین فرد پذیرفته شده در گزینش آزاد را کسب نماید. اما سایر شرایط لازم جهت برخوراری از درصد سهمیه مربیان در آزمون دکتری به شرح زیر می باشد.

 

 • بایستی متقاضی قبل از نام نویسی آزمون، موافقت دانشگاه محل خدمت را بدست آورد.

 

 • پرداخت شهریه در صورت پذیرش در دوره های روزانه یا غیر روزانه الزامی می باشد. البته اگر دانشگاه محل خدمت نیازمند تخصص فرد باشد، با استناد به ضوابط موجود این امکان وجود دارد که دانشگاه عهده دار هزینه های شهریه به مدت چهار سال و نیم باشد.

 

 • اگر دانشگاه محل خدمت موافقت نماید، مربیان پیمانی مجاز خواهند بود تا از طریق ظرفیت عادی مثل سایر داوطلبان در آزمون شرکت کرده و قبول شود. گفتنی است که در چنین صورتی، فرد همانند داوطلبان آزاد ملزم به پرداخت شهریه می باشد.

 

 • اگر متقتضی از مربیان رسمی قطعی یا رسمی ازمایشی باشد که در انواع سهمیه های عادی در آزمون دکتری پذیرفته شود، موظف به پرداخت شهریه خواهد بود.

 

جهت اطلاع از زمان و شرایط ثبت نام آزمون دکتری وزارت بهداشت وارد لینک شوید

 

جداول انواع سهمیه در آزمون دکتری

برای درک بهتر سهمیه های موثر در آزمون دکتری در جدول زیر به تفکیک، انواع سهمیه ها را بیان نموده ایم.

 

درصد سهمیه ایثارگران در آزمون دکتری
سهمیه ایثارگران 5% نمره حد نصاب داوطلب، حداقل 70% نمره آخرین فرد پذیرفته شده باشد.
 • جانبازان زیر 25% و همسر و فرزندان آن ها
 • همسر و فرزندان رزمندگان با حداقل شش ماه حضور داوطلبانه در جبهه
سهمیه ایثارگران 25%
 • جانبازان 25% و بالاتر و فرزندان آن ها
 • همسر و فرزندان شهدا و مفقود الاثرا
 • آزادگان و همسر و فرزندان آن ها

 

 

 

درصد سهمیه رزمندگان در آزمون دکتری
سهمیه رزمندگان داشتن حداقل شش ماه سابقه حضور در جبهه در سال های 59 تا 68 نمره حد نصاب متقاضی 80% نمره آخرین فرد پذیرفته شده در گزینش آزاد را کسب نماید

 

 

 

درصد سهمیه مربیان در آزمون دکتری

سهمیه مربیان داوطلب از مربیان رسمی قطعی و یا رسمی آزمایشی تمامی دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی و همچنین دانشگاه آزاد باشد

 

نمره حد نصاب متقاضی 80% نمره آخرین فرد پذیرفته شده در گزینش آزاد را کسب نماید

 

 

نکاتی در مورد انواع سهمیه  ایثارگران و رزمندگان در آزمون دکتری

 • نمره حد نصاب دارندگان سهمیه ایثارگران 25% و 5% باید حداقل 70% نمره آخرین داوطلب پذیرفته شده سهمیه آزاد در کد رشته محل مربوطه باشد.

 

 • نمره حد نصاب دارندگام سهمیه رزمندگان باید حداقل 80% نمره آخرین فرد پذیرفته شده سهمیه آزاد در کد رشته محل مربوطه باشد.

 

 • سهمیه های موثر ایثارگران 5% و 25% در آزمون دکتری تنها در صورتی اعمال خواهد شد که سهمیه های موثر در آزمون دکتری امکانپذیر بوده و مقدار اعشاری حاصل ضرب بیشتر از 5% باشد.

 

 • نمره های حد نصاب در نظر گرفته در همه مراحل آزمون منظور خواهد شد.

 

 • اگر داوطلبی قبلا از درصد انواع سهمیه در آزمون دکتری استفاده کرده و پذیرفته شده باشد، دیگر به هیچ وجه مجاز به بهره مجدد از سهمیه نخواهد بود.

 

 • اگر متقاضی قبلا با استفاده از سهمیه های موثر در آزمون دکتری در یکی از دوره های غیر روزانه اعم از دانشگاه آزاد، شبانه، پیام نور، غیر انتفاعی، مجازی یا پردیس خودگردان پذیرفته شده باشد، چنانچه در رشته قبلی خود انصراف دهد، تنها یک بار دیگر مجاز به استفاده دوباره از سهمیه خوهد بود.

 

 

خلاصه مطالب

هدف از نوشتن این مقاله آگاهی سازی در مورد سهمیه های موثر در آزمون دکتری اعم از ایثارگران، رزمندگان و مربیان بود و تلاش کردیم اطلاعات کافی را در این زمینه ارائه دهیم.

اگر شما نیز قصد دارید تا از مزایای سهمیه های مذکور استفاده نمایید، می توانید تمامی سوالات و ابهامات خود را از طریق تماس با همکاران ما در میان گذاشته و راهنمایی لازم را دریافت نمایید. برای این امر ارتباط در همه روزهای هفته از ساعت 8 صبح الی 12 امکانپذیر می باشد.

 

 

جهت اطلاع از شرایط برخورداری انواع سهمیه های موثر در آزمون دکتری و پاسخ سوالات خود از سراسر کشور از طریق تلفن ثابت با مرکز مشاوره ایران تحصیل تماس حاصل فرمایید. 

9099075307 تماس از سراسر کشور و 9099075307 (تماس از استان تهران)

تماس از طریق تلفن ثابت بدون گرفتن کد پاسخگویی از 8 صبح الی 1 شب حتی ایام تعطیل

 

 

مطالب مرتبط

نحوه انتخاب رشته آزمون دکتری

سهمیه ایثارگران در کنکور

سهمیه در آزمون دستیاری

سهمیه های موثر در آزمون دکتری

به این پست امتیاز دهید
سوالی دارید ؟ با ما تماس بگیرید تماس با برترین مشاوران از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور از 8 صبح الی 12 شب حتی ایام تعطیل
تماس از سراسر کشور : 909 9075307

سهمیه های موثر در آزمون دکتری کدامند؟

انواع سهمیه های موثر در آزمون دکتری 1401 عبارتند از سهمیه های رزمندگان، ایثارگران 25% و 5%، مربیان

شرایط استفاده از درصد سهمیه ایثارگران در آزمون دکتری چیست؟

در این مقاله می توانید همه نکات و شرایط لازم در مورد سهمیه یثارگران در آزمون دکتری را مطالعه فرمایید.

آیا برای مربیان نیز در آزمون دکتری سهمیه ایی اختصاص داده شده است؟

بله. یکی از انواع سهمیه های موثر در آزمون دکتری ، سهمیه مربیان می باشد.

برای دریافت راهنمایی در مورد استفاده از سهمیه در آزمون دکتری به کجا مراجعه نماییم؟

متقاضیان گرامی می توانند همه سوالات خود را در این باره از مشاوران ایران تحصیل مطرح فرمایید. 

 

مطالب مرتبط

نظرات

 1. Avatar photo
  1234
  ۲۸ مرداد ۱۴۰۱ ساعت ۰۱:۵۶

  سلام چطور میشه فهمید سهمیه ایثارگران در نتیجه نهایی یعنی دانشگاه پذیرفته شده تاثیر داشته؟
  مثلا اگر کسی با سهمیه رتبه یک بوده و دانشگاهی 3 نفر ظرفیت داشته، آیا جز اون 3 نفر نخواهد بود؟

  • Avatar photo
   obeidavi obeidavi
   ۱ شهریور ۱۴۰۱ ساعت ۱۶:۳۷

   سلام وضعیت شما باید دقیق تر بررسی شود تراز و رتبه دقیق شما لطفا با مرکز مشاور ایران تحصیل تماس بگیرید.

 2. Avatar photo
  محسن
  ۱۹ مرداد ۱۴۰۱ ساعت ۱۵:۰۵

  سلام اگه کسی فرزند ایثارگر بوده باشه و جز سهمیه ۵ درصد ایثارگری هم باشه اگه کنکور سراسری دکترا قبول بشه ولی بنا به دلایلی نخواد ادامه بده ایا سال بعدش میتونه دوباره از سهمیه استفاده کنه یا دوباره کنکور دکترا بده ؟؟
  وفرد چند از دادن کنکور دکترا محروم میشه ؟

  • Avatar photo
   alizadeh
   ۲۵ مرداد ۱۴۰۱ ساعت ۱۰:۰۱

   سلام روز بخیر
   در صورت پذیرفته شدن با سهمیه در رشته مورد نظر
   دیگر نمیتوانید مجدد استفاده کنید.

تماس با مشاور