ایران تحصیل
مشاوره با تلفن ثابت
از سراسر کشور

۹۰۹ ۹۰۷ ۵۳۰۷

دکتری بدون آزمون 1403 + زمان، شرایط و مراحل پذیرش

 • دسته بندی:
 • دیدگاه ها: ۴۲
 • تاریخ بروزرسانی: ۶ خرداد ۱۴۰۳
از 8 صبح تا 12 شب حتی در ایام تعطیل

سوالی دارید؟ با ما تماس بگیرید

تماس از سراسر کشور از طریق تلفن ثابت:

۹۰۹ ۹۰۷ ۵۳۰۷

مشاوران متخصص ما آماده راهنمایی کردن شما هستند

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و استفاده از کد تخفیف کلیک کنید

پذیرش دکتری بدون آزمون 1403 اصلی‌ترین گزینه برای تحصیل افرادی است که قصد شرکت در آزمون دکتری تخصصی را ندارند؛ اما مسئله حائز اهمیت این است که امکان پذیرش دکتری بدون کنکور برای همه افراد وجود ندارد و صرفا برخی از متقاضیان در صورت برخورداری از شرایط خاص از جمله معدل مناسب در دوره ارشد و داشتن سهمیه استعداد درخشان، می‌توانند از این امکان بهره‌مند شوند.

دانشگاه‌هایی که از آیین‌نامه دکتری بدون آزمون برخوردار هستند، می‌توانند ۲۰٪ از ظرفیت مقطع دکتری خود را در اختیار دانشجویان استعداد درخشان قرار دهند. پس از بررسی شرایط این دانشجویان باید در مصاحبه دکتری هم حضور پیدا کرده و شانس خود را برای دکتری بدون آزمون امتحان کنند.

زمان ثبت نام دکتری بدون آزمون دانشگاه‌های سراسری 1403

زمان ثبت نام ثبت نام دکتری بدون آزمون از طریق سایت سنجش اعلام می‌شود. دانشجویان باید در زمان مقرر برای نام‌نویسی به صورت اینترنتی یا حضوری اقدام کنند.

فراخوان ثبت نام دکتری بدون آزمون جهت پذیرش استعدادهای درخشان وزارت علوم، تحقيقات و فناوري از بين دانش‌ آموختگان و دانشجویان ممتاز صادر شده است. داوطلبان باید از تاریخ 1402/12/24 لغایت 1403/01/31 فرایند نام‌نویسی را انجام دهند. 

شرایط پذیرش دکتری بدون آزمون دانشگاه سراسری

 

شرایط پذیرش دکتری

شرایط ثبت نام بدون آزمون دکتری هر سال ممکن است تغییراتی داشته باشد که در این قسمت به آنها اشاره خواهیم کرد. براساس آخرین تغییرات این شرایط شامل موارد زیر است:

معدل کارشناسی بالاتر از 16

معدل کارشناسی ارشد بالاتر از 17

حداقل 70 امتیاز از موارد یادشده در آیین‌نامه

عدم فاصله زمانی بیش از دو سال از دانش‌آموختگی از مقطع کارشناسی ارشد

جدول ارزشیابی دکتری بدون کنکور

بر اساس جدول ارزشیابی مقطع دکتری بدون کنکور، شما می‌توانید متوجه شوید که به چه صورت امکان ثبت‌نام در مقطع دکتری بدون آزمون را دارید. هر یک از این امتیازات، می‌توانند شانس شما را برای قبولی در این مقطع تا حد زیادی افزایش دهند. بعد از این ارزیابی هم با مطالعه راهنمای قبولی در مصاحبه دکتری، خود را برای موفقیت در این مصاحبه آماده کنید.

نحوه محاسبه امتیازات پژوهشی ( حداکثر 40 امتیاز )
ردیف نوع فعالیت حداقل امتیاز حداكثر امتیاز نحوه ارزیابی ( طبق نظر كمیته مصاحبه كننده )

 

1 مقالات علمی- پژوهشی (داخلی و خارجی) مرتبط با پایان نامه 7 امتیاز 40  امتیاز -هرمقاله تا 7 امتیاز

 

 گواهی ثبت اختراع مورد تایید سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران -گواهی ثبت اختراع بین‌المللی تا 7 و داخلی تا 5 امتیاز

 

 برگزیدگی در جشنواره‌های علمی معتبر بین‌المللی، خوارزمی، فارابی، رازی و ابن سینا – برگزیدگی داخلی تا 3 و بین‌المللی تا 7 امتیاز

 

2 مقالات علمی- ترویجی مرتبط با پایان‌نامه ــ 6 امتیاز هر مقاله تا 3 امتیاز

 

3 مقالات چاپ شده در كنفرانس‌های معتبر(داخلی یا خارجی) ــ 4 امتیاز خارجی تا 2 و داخلی 1 امتیاز

 

4 تالیف یا ترجمه كتاب مرتبط با رشته تحصیلی ــ 4 امتیاز ــ

 

5 كیفیت پایان نامه كارشناسی ارشد ــ 4 امتیاز عالی تا 4 امتیاز و بسیار خوب تا 2 امتیاز

 

6 حداقل و حداكثر امتیاز قابل محاسبه 7 40 ــ

 

نحوه محاسبه امتیازات آموزشی
ردیف نوع فعالیت حداكثر امتیاز نحوه ارزیابی

 

امتیاز مكتسبه
6 میانگین کل و كیفیت دانشگاه محل تحصیل‌ دوره كارشناسی ( پیوسته و ناپیوسته ) 6 امتیاز مطابق با دستورالعمل اجرایی شورای تحصیلات تكمیلی دانشگاه

 

7 میانگین كل و كیفیت دانشگاه محل تحصیل دوره كارشناسی ارشد ناپیوسته ( بدون احتساب نمره پایان نامه) 5 امتیاز مطابق با دستورالعمل اجرایی شورای‌ تحصیلات تكمیلی دانشگاه

 

8 طول مدت تحصیل در دوره كارشناسی 3 امتیاز بیش از 8 نیمسال كارشناسی پیوسته بیش از 4 نیمسال كارشناسی نا پیوسته امتیاز ندارد.

 

9 طول مدت تحصیل در دوره كارشناسی ارشد ناپیوسته 3 امتیاز بیش از 5  نیمسال امتیازی ندارد

 

10 برگزیدگان المپیادهای علمی دانشجویی 5 امتیاز رتبه١تا٣، ٥ امتیاز- رتبه٤ تا ٦، ٤ امتیاز- رتبه ٧تا٩، ٣ امتیاز-رتبه ١٠تا١٢، ٢ امتیاز و رتبه ١٣تا ١٥، امتیاز

 

11 داشتن مدرك زبان معتبر 8 امتیاز طبق جدول شماره 4

 

جمع 30 30

 

امتیازات مصاحبه
ردیف شاخص ارزیابی حداكثر امتیاز
12 تسلط در تجزیه و تحلیل مسائل علمی و پاسخگویی به سؤالات 3 امتیاز

 

13 وسعت نظر، نوآوری و كار آفرینی 3 امتیاز

 

14 شخصیت، متانت و نحوه تعامل 3 امتیاز

 

15 نگرش و اطلاعات فناورانه مرتبط با رشته تحصیلی 3 امتیاز

 

16 توانایی فن بیان و انتقال مطالب 3 امتیاز

 

17 هم راستایی زمینه پژوهشی داوطلب با اولویت‌‌های علمی اعضای گروه 15 امتیاز

 

جمع

 

30

جدول هم‌ترازی نمرات آزمون‌های ملی و بین‌‌المللی زبان انگلیسی نیز به شرح زیر است که در شرایط پذیرش بدون کنکور در نظر گرفته می‌شود.

MSRT (MCHE) IELTS Equivalent TOEFL IBT TOEFL Computer TOEFL PAPER+ TOLIMO حداکثر امتیاز
100-90 0/9-0/7 120-96 300-250 680-600 8
89-85 9/6-5/6 95-86 249-232 599-575 7
84-80 4/6-6 85-76 231-213 574-550 6
79-75 9/5-5/5 75-66 212-196 549-525 5
74-70 4/5-5 65-56 195-173 524-500 4
69-65 9/4-5/4 55-46 172-152 499-475 3
64-60 4/4-4 45-36 151-133 474-450 2
59-50 9/3-5/3 35-29 132-113 449-425 1

 

جدول ارزشیابی دکتری

روش ثبت‌نام در دوره دکتری بدون آزمون 1403-1404

وزارت علوم تصویب کرده است که هر دانشگاهی که تصمیم به پذیرش دانشجویان دکتری بدون آزمون بگیرد، باید فراخوان مربوطه را با عنوان “فراخوان پذیرش داوطلبان دوره دکتری با استعداد درخشان” در سایت خود منتشر کند.

متقاضیان باید پس از مطالعه دقیق فراخوان و آگاهی از شرایط لازم برای شرکت در این دوره، از لیست رشته‌های قابل قبول برای دکتری بدون آزمون در سال ۱۴۰۳ آگاه شوند. در صورت تمایل نیز هزینه ثبت‌نام را پرداخت کرده و درخواست خود را ثبت نمایند.

در صورتی که دانشگاهی برای پذیرش در دکتری استعداد درخشان فرآیند ثبت‌نام آنلاین داشته باشد، داوطلبان باید ابتدا مدارک لازم را در سایت دانشگاه آپلود کرده و کد رهگیری را دریافت نمایند.

سپس دانشگاه مدارک و سوابق تحصیلی داوطلبان را بررسی کرده و نتایج اولیه را از طریق سایت به آن‌ها اطلاع می‌دهد.

اما برخی دانشگاه‌ها فرآیند ثبت‌نام اینترنتی برای دکتری بدون آزمون را ارائه نمی‌دهند؛ از این رو داوطلبان باید به صورت حضوری به دانشگاه مراجعه یا مدارک خود را ارسال نمایند. نحوه ثبت‌نام در این دانشگاه‌ها از طریق انتشار فراخوان به اطلاع عموم خواهد رسید.

نحوه اعلام نتایج دکتری بدون آزمون دانشگاه‌های سراسری 1403

بیشتر دانشگاه‌ها در مرحله اعلام نتایج، نام برخی از داوطلبان را اعلام می‌کنند؛ اما برخی از دانشگاه‌های دیگر نیز منتظر تایید نهایی سازمان سنجش می‌مانند.

پس از قبولی داوطلبان در دانشگاه، نیاز است که فرم صلاحیت عمومی آنها تکمیل شود. پذیرش دکتری بدون آزمون دانشگاه‌های سراسری بدون پرداخت شهریه است و پذیرفته‌شدگان می‌توانند در دوره روزانه شرکت کنند.

توجه داشته باشید که در پذیرش بدون آزمون ممکن است اسم یک نفر در چند دانشگاه اعلام شود. در این حالت قبل از اعلام نتایج نهایی ابتدا مسئولان دانشگاه با افراد تماس می‌گیرند. به این علت که از تمایل فرد نیز اطمینان حاصل کنند تا اگر قصد ادامه تحصیل در دانشگاه دیگری را داشت، اسم وی به محل دیگری ارسال شود.

مشاورین ما آماده پاسخگویی هستند

شهریه دوره دکتری بدون آزمون در سال 1403

اشخاصی که از طریق ثبت‌نام بدون آزمون به دوره دکتری در سال ۱۴۰۳ دعوت به مصاحبه شده و در نهایت در دانشگاه و رشته مورد نظر پذیرفته می‌شوند، موظف به پرداخت شهریه معتبر برای آن رشته در محل قبولی خود (نظیر نوبت دوم، غیرانتفاعی، پیام نور یا پردیس خودگردان) هستند. لازم به ذکر است تفاوتی در مبلغ شهریه دکتری بین آزمونی و بدون آزمون وجود ندارد.

به علاوه تمامی سهمیه‌های اعلام‌ شده‌ برای داوطلبان دوره دکتری بدون کنکور دانشگاه‌های سراسری قابل استفاده با دفترچه ثبت‌نام دکتری در سال ۱۴۰۳ است.

هیچ تضادی بین ثبت‌نام در آزمون دکتری و ثبت‌نام بدون آزمون در دانشگاه‌های سراسری وجود ندارد. داوطلبان می‌توانند علاوه بر شرکت در آزمون دکتری، در فراخوان‌های پذیرش دوره دکتری استعداد درخشان دانشگاه‌های مختلف نیز شرکت نمایند.

شرایط دکتری بدون آزمون دانشگاه آزاد 1403

 

شرایط دکتری دانشگاه آزاد

دانشگاه آزاد نیز برای ثبت نام در مقطع دکتری بدون آزمون یا همان استعداد تحصیلی دکتری، بخشنامه‌ای را تدارک دیده است که مفاد آن بر اساس موارد زیر است:

متقاضیان استعداد درخشان دکتری در رشته‌های مختلف بایستی دارای حداقل معدل 17 برای رشته‌های دامپزشکی، 5/18 برای رشته‌های علوم انسانی و 17/5 برای سایر رشته‌ها باشند. البته پذیرش بر اساس رتبه‌بندی و ظرفیت نهایی تعیین می‌شود. همچنین، شاخص‌های پژوهشی-آموزشی و مصاحبه‌ها تعیین‌کننده امتیاز نهایی خواهند بود.

تمامی رشته‌ها باید دارای حداقل معدل 18/5 برای پایان‌نامه باشند. اگر جزء دانشجویانی باشید که پایان‌نامه توصیفی داشته‌اند، تنها در صورتی مجاز به ثبت‌نام و پذیرش دکتری بدون کنکور استعدادهای درخشان خواهید بود که موفق کسب به نمره عالی شده باشید.

متقاضیان دکتری بدون کنکور تنها می‌توانند در رشته‌هایی درخواست دهند که با رشته مقطع ارشد آنها مرتبط بوده و فارغ‌التحصیل شده باشند.

در صورت دعوت به مصاحبه بایستی داوطلب از همه مقالات و دستاوردهای علمی چاپ خود در ژورنال‌های ISI یا سایر مجلات فارسی زبان یا زبان‌های دیگر در داخل یا خارج از کشور را به شکل فرمت اعلام شده همراه داشته و به گروه تخصصی ارائه دهد.

اگر نیمسال‌های تحصیلی در مقطع ارشد از 6 ترم تجاوز نکند، ترم تابستانی و مرخصی جزء سنوات محسوب نخواهد شد.

ثبت نام دکتری بدون کنکور دانشگاه آزاد

برای ثبت‌نام دکتری بدون کنکور تنها باید طریق اینترنتی اقدام کنید. به این منظور می‌توان پس از ورود به سامانه ثبت‌نام اینترنتی مرکز سنجش، پذیرش و فارغ‌التحصیلی دانشگاه آزاد به آدرس اینترنتی azmoon.org به مطالعه شرایط قید شده جهت شرکت بپردازید.

به علاوه، برای اطلاع دقیق‌تر از کنکور شرایط دکتری بدون آزمون بهتر است که دفترچه دکتری را دانلود کرده و مطالب را مطالعه کنید. مراحل ثبت‌نام به طور خلاصه به صورت زیر است:

وارد سامانه سنجش دانشگاه آزاد شده و کارت اعتباری ثبت نام را خریداری کنید. البته هزینه مصاحبه به ازای هر رشته به طور جداگانه اخذ می‌شود. توجه داشته باشید که پس از خرید کارت اعتباری، امکان عودت وجه وجود ندارد.

عکس با کیفیت و جدید خود را در حجم خواسته شده در سامانه بارگذاری نمایید.

قبل از اینکه فرایند ثبت‌نام دکتری بدون کنکور را آغاز کنید، شرایط ذکر شده در صفحه سامانه مذکور را با دقت مطالعه فرمایید.

در فرم اصلی ثبت‌نام، حدود 19 بند قید شده است که می‌بایست نسبت به تکمیل آنها اقدام نمایید. پیش از اینکه به مرحله بعد و اتمام ثبت‌نام بروید، توصیه می‌کنیم یکبار دیگر برای ویرایش اطلاعات ثبت نام دکتری اقدام کرده و از صحت آنها اطمینان حاصل نمایید.

پس از تایید، در صفحه بعد لازم است که رشته ارشد، نام دانشگاه صادر کننده مدرک، تاریخ فارغ‌التحصیلی و معدل ارشد خود را دقت وارد کرده و با کلیک بر روی “ثبت اطلاعات و رفتن به مرحله بعد” این قسمت را پشت سر بگذارید.

در گام‌های بعدی، نوبت به اسکن ریز نمرات مقطع کارشناسی ارشد، انتخاب استان و واحد دانشگاهی و در نهایت با انجام تمامی مراحل خواسته شده، کد بازیابی شماره پرونده و داوطلبی آزمون دکتری را دریافت و آن را نزد خود نگهداری کند.

چند نکته در مورد دکتری بدون آزمون دانشگاه آزاد

افرادی که متقاضی استعداد درخشان دکتری هستند، از ارسال مدارک، اسناد یا تصاویر تحصیلی خود به مرکز سنجش، پذیرش و فارغ التحصیلی دانشگاه خودداری نمایند. دانشگاه‌های مربوطه خود در جهت رسیدگی به این موارد اقدام می‌کنند.

کارمندان و اعضای هیات علمی دانشگاه آزاد نمی‌توانند واحد دانشگاهی که در آن مشغول به کار هستند را برای محل تحصیل انتخاب کنند.

متقاضیان پذیرفته‌ شده در واحدها، پردیس‌ها و مراکز بین‌الملل موظف به پرداخت شهریه تعیین شده از سوی محل‌های دانشگاهی هستند.

پذیرفته‌شدگان واحد بین المللی 99 می‌بایست شهریه واحدهای داخلی (غیر بین‌الملل) را بپردازند.

هیچ فرد پذیرفته شده‌ای نمی‌تواند از واحدهای پردیس و بین‌الملل به سایر واحدهای دانشگاهی انتقالی بگیرد.

چنانچه فردی که دارای شرایط دکتری بدون آزمون یا با آزمون است و در هر کدام از این دوره‌ها پذیرفته شود و تقاضای انصراف از تحصیل دهد، موظف به پرداخت هزینه انصراف خواهد بود.

شرایط استعداد درخشان دکتری وزارت بهداشت 1403

وزارت بهداشت نیز همانند وزارت علوم، تحقیقات و فناوری شرایطی را فراهم آورده است تا علاقه‌مندان واجد شرایط بتوانند در استعداد درخشان دکتری شرکت و ادامه تحصیل دهند. شرایط استعداد درخشان دکتری وزارت بهداشت به شرح زیر است:

10% از دانشجویان برتر هم رشته و هم دوره‌ای که موفق به کسب معدل حداقل 17 شده باشند.

افرادی که در المپیادهای علمی دانشجویان علوم پزشکی بتوانند در هر کدام سه زمینه این المپیاد جزء نفرات اول تا سوم شوند. چنانچه این مقام‌ها به صورت تیمی باشد، هر کدام از اعضای تیم بایستی در مرحله فردی بتوانند 80% نمره نفر سوم را کسب کنند.

با تایید معاونت تحقیقات و فناوری دارنده اختراع یا نوآوری در زمینه‌های پزشکی باشند.

افرادی که در جشنواره‌های خوارزمی و رازی موفق به دستیابی به کسب رتبه اول تا سوم کشوری در زمینه‌های پزشکی شوند، می‌توانند از تسهیلات دکتری بدون آزمون بهره‌مند شوند.

براساس معرفی ستاد انتخاب دانشجوی نمونه کشوری، جزء دانشجویان نمونه کشوری علوم پزشکی باشند.

5% از افراد برتر کشوری در هر کدام از آزمون‌های جامع متمرکز پزشکی، دندان‌پزشکی و داروسازی.

متقاضیان مطابق با تایید شورای پژوهشی دانشگاه و آیین‌نامه معاونت تحقیقات و فناوری پذیرش دکتری بدون کنکور، از دانشجویان برتر پژوهشگر باشند.

شرایط استعداد درخشان دکتری وزارت بهداشت 

چگونه در استعداد درخشان دکتری وزارت بهداشت پذیرفته شویم؟

بر اساس آیین‌نامه تسهیلات آموزشی، پژوهشی و رفاهی استعدادهای درخشان وزارت بهداشت، پذیرش دکتری بدون کنکور تنها در صورتی امکان‌پذیر خواهد بود که متقاضی پس از شرکت در آزمون، بتواند حداقل 90% از نمره آخرین فرد پذیرفته شده و 10 درصد از پذیرش سهمیه آزاد را کسب نمایند.

در این آیین‌نامه شرایط استعداد درخشان دکتری وزارت بهداشت ذکر شده است که پذیرش دکتری بر اساس ظرفیت‌های اعلام شده از سوی دانشگاه‌ها و به شکل مازاد بر ظرفیت خواهد بود. با افزایش این امتیازات، شانس شما نیز برای قبولی در این مقطع در استعداد درخشان وزارت بهداشت بیشتر می‌شود.

ظرفیت پذیرش استعداد درخشان دکتری وزارت بهداشت

اگر دانشجویان استعداد های درخشان به صورت مازاد در دانشگاهی پذیرفته نشوند، دبیرخانه مربوطه مجاز خواهد بود تا حداقل یک نفر را تعداد پذیرش‌های آزاد کاسته و به دانشجویان دارنده شرایط استعداد درخشان دکتری وزارت بهداشت اختصاص دهد.

همچنین از میان رشته‌های با پذیرش حداقل 5 نفر، یک نفر پذیرفته می‌شود. در این قانون، مبنای پذیرش دکتری بدون کنکور بر اساس اولویت نمره، ترتیب چینش رشته محل و ظرفیت پذیرش است.

نکته آخر اینکه هر دانشجوی واجد شرایط، تنها یک بار می‌تواند از تسهیلات استعدادهای درخشان استفاده کند و فرقی ندارد که قبول شود یا خیر.

شرایط ورود به دکتری بدون آزمون پیام نور

دانشگاه پیام نور که در مقاطع مختلف کارشناسی، ارشد و دکتری دانشجو جذب می‌کند. تا چندی پیش این دانشگاه، دانشجوهای ارشد را تنها از طریق شرکت در آزمون کارشناسی ارشد یا آزمون فراگیر جذب می‌کرد.

اما در سال 99 اعلام شد که این دانشگاه می‌توانند متقاضیان این مقطع را به شیوه دکتری بدون آزمون پیام نور نیز بپذیرد.

در مورد مقطع دکتری هنوز اطلاعیه‌ای مبنی بر جذب از طریق بدون آزمون صادر نشده و بر اساس ضوابط اعلام شده دانشگاه پیام نور نمی‌تواند استعداد درخشان دکتری داشته باشد.

راهنمای تلفنی 24 ساعته

شرایط دکتری بدون آزمون پردیس خودگردان

دانشجویانی که قصد اخذ پذیرش در دکتری بدون آزمون پردیس را دارند، می‌توانند از دو طریق اقدام کنند. روش اول، پذیرش از طریق سهمیه استعداد درخشان دکتری است که شرایط آن مطابق ضوابط اعلام شده در آیین‌نامه‌های مربوطه است.

روش دوم، اخذ پذیرش از دانشگاه‌های پردیس بین‌الملل برخی از دانشگاه‌های کشور است. در حال حاضر دانشگاه‌های پردیس شریف و تهران که هر دو در کیش واقع شده‌اند، تنها مراکزی هستند که دکتری بدون آزمون را از این طریق جذب می‌کنند.

زمان ثبت‌نام هر کدام از دانشگاه‌های پردیس خودگردان متفاوت است و فراخوان‌ها در زمان‌های خاصی بر روی سایت این مراکز قرار می‌گیرند و شرایط لازم نیز ذکر می‌شوند.

ثبت نام دکتری بدون آزمون دکتری غیر انتفاعی بدون کنکور

دانشگاه غیرانتفاعی مطابق با آیین‌نامه پذیرش بدون استعدادهای درخشان وزارت علوم، تحقیقات فناوری هر از چندگاهی فراخوان‌هایی را منتشر می‌کند.

تحصیل در این موسسات، به صورت شهریه‌پرداز است. لازم به ذکر است که به دلیل فراخوان‌های جداگانه، نمی‌توان زمان و شرایط دقیق و یکسانی را برای همه دانشگاه‌ها اعلام کرد.

بنابراین افرادی که شرایط دکتری بدون آزمون استعدادهای درخشان را دارند، باید درباره اطلاعات به روزی از این آزمون به دست بیاورند.

دوره دکتری دانشگاه علمی کاربردی بدون آزمون

اگر مایل به ادامه تحصیل در مقطع دکتری به روش بدون کنکور علمی کاربردی هستید، باید بگوییم که این موسسه در مقاطع تحصیلات تکمیلی دانشجو نمی‌پذیرد.

این دانشگاه در حال حاضر تنها به آموزش دانشجویان دوره کاردانی و کارشناسی می‌پردازد؛ از این رو هیچ اطلاعیه‌ای مبنی بر جذب دانشجوی دکتری چه از طریق با کنکور و چه بدون کنکور منتشر نکرده است.

دوره دکتری دانشگاه علمی کاربردی

خلاصه مقاله دکتری بدون آزمون

شرایط دکتری بدون آزمون در هر دانشگاه با دانشگاه دیگر متفاوت است. برخی از مهم‌ترین شرایط پذیرش در دوره دکتری بدون کنکور، داشتن سوابق تحصیلی موثر و معدل مناسب است. دانشگاه های مختلف ممکن است بر اساس تعداد مقالات خود و سایر شرایطی که خود دانشگاه‌ها اعلام می‌نماید، این متقاضیان را جذب ‌کنند.

دانشگاه‌های مورد تایید وزارت علوم، می‌توانند از 20 درصد ظرفیت خود جهت پذیرش استعدادهای درخشان استفاده کنند. افرادی که در لیست منتخب قرار می‌گیرند نیز باید جهت پذیرش نهایی، در مصاحبه حضور یابند.

 برای دانلود pdf مقاله دکتری بدون آزمون کلیک کنید.

 

پادکست صوتی مقاله دکتری بدون آزمون

 

5/5 - (10 امتیاز)
از 8 صبح تا 12 شب حتی در ایام تعطیل

سوالی دارید؟ با ما تماس بگیرید

تماس از سراسر کشور از طریق تلفن ثابت:

۹۰۹ ۹۰۷ ۵۳۰۷

مشاوران متخصص ما آماده راهنمایی کردن شما هستند

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و استفاده از کد تخفیف کلیک کنید

چه زمانی می توان دکتری بدون آزمون اقدام نمود؟

داوطلبان می توانند تا 31 خرداد ماه 1403 فرایند ثبت نام را انجام دهند. 

چگونه می توان در استعداد درخشان دکتری دانشگاه‌های سراسری شرکت کرد؟

هر دانشگاهی به طور جداگانه و زمان‌های متفاوتی فراخوان استعدادهای درخشان می دهد که بایستی برای اطلاع به سایت دانشگاه مورد نظر مراجعه کنید.

دانشگاه ها از چند درصد ظرفیت خود می توانند برای دکتری بدون آزمون استفاده کنند:

برای پذیرش دانشجویان استعداد درخشان دانشگاه ها تنها می توانند از 20 درصد ظرفیت خود استفاده کنند. 

نظرات

42 دیدگاه دربارهٔ «دکتری بدون آزمون 1403 + زمان، شرایط و مراحل پذیرش»

 1. Avatar photo شمس گفت:

  سلام وقتتون بخیر ببخشید چه دانشگاه هایی هستن ک بدون آزمون دکتری رشته علوم و مهندسی محیط زیست را داشته باشند

  1. Avatar photo مشاور محمدی گفت:

   سلام وقت بخیر
   برای اطلاع از این مسئله باید دفترچه استعداد درخشان دکتری را چک کنید

 2. Avatar photo ش.م گفت:

  سلام .من فارغ التحصیل دانشگاه آزاد هستم آیا میتوانم در دکتری بدون آزمون دانشگاه دولتی درخواست بدم

  1. Avatar photo مشاور راهدار گفت:

   سلام در صورتیکه شرایط احراز تحصیلی داشته باشید و معدل الف باشید بله امکان پذیرش شدن را دارید

 3. Avatar photo farhad گفت:

  من از دانشگاه امیرکبیر – مقطع ارشد درخشان فارغ التحصیل شده ام ولی معدل کارشناسی (10 ترم ) رو پانزده و نیم شده ام.آیا تبصره ای وجود دارد که از شرایط ورود بدون آزمون دکتری(دولتی-شبانه-روزانه) استفاده کنم؟ در ضمن سهمیه 25 درصد هم هستم.این نیم نمره کسری در دوره کارشناسی با مقاله ای یا… میشه جبران کرد؟

  1. Avatar photo مشاور حمامی گفت:

   سلام وقتتون بخیر به واحد اموزش دانشگاه مراجعه بفرمایید

 4. Avatar photo سعید گفت:

  سلام
  اعلان نتیجه کنکور و استعداد درخشان چگونه است؟ آیا میتونیم از هر دو، نتیجه را بفهمیم که بعدش حق انتخاب داشته باشیم؟
  یا اینکه استعداد درخشان قبل از اعلام نتیجه نهایی سنجش با ما تماس میکیره وسوال میکنه که اسمت را به سازمان سنجش بفرستیم یا نه؟ )بدون اینکه از نتیجه کنکور خبر داشته باشیم.)
  ودر نهایت نتیجه قبولی فقط یک دانشگاه را اعلام میکنند، لطفا راهنمایی بفرمایید.
  تشکر

  1. Avatar photo مشاور محمدی گفت:

   سلام وقت به خیر
   بعد از برگزاری مصاحبه برای هر یک قبولی یا عدم قبولی به صورت جداگانه تعیین می شود که میتوانید از بین قبولی ها یک مورد را برای ثبت نام انتخاب نمایید.

  2. Avatar photo tahmasebi گفت:

   سلام دوست عزیز نتیجه ی کنکور از طریق سنجش اعلام میشود و نتیجه ی استعداد درخشان از طریق سایت رسمی همان دانشگاه. نتایج بصورت همزمان اعلام خواهد شد.

 5. Avatar photo سحر گفت:

  سلام

  اگر همزمان کنکور دکتری شرکت کرده باشم و درخواست استعداد درخشان هم برای چند دانشگاه ارسال کرده باشم، نتایج چجور اعلام میشه؟
  مثلا اگه از طریق کنکور در دانشگاه الف قبول شم و از طریق استعداد درخشان دانشگاه ب، باید یک کدوم رو انصراف بدم؟ اونوقت جریمه و محرومیت داره؟

  1. Avatar photo مشاور محمدی گفت:

   سلام وقت به خیر
   بعد از انجام مصاحبه هر کدام از دانشگاه ها که پذیرفته شده و علاقه به ثبت نام دارید را ثبت نام نمایید.

 6. Avatar photo کمال گفت:

  سلام

  اگر همزمان کنکور دکتری شرکت کرده باشم و درخواست استعداد درخشان هم برای چند دانشگاه ارسال کرده باشم، نتایج چجور اعلام میشه؟
  مثلا اگه از طریق کنکور در دانشگاه الف قبول شم و از طریق استعداد درخشان دانشگاه ب، باید یک کدوم رو انصراف بدم؟ اونوقت جریمه و محرومیت داره؟

  1. Avatar photo rezai گفت:

   سلام وقت بخیر . هر تعدا که دانشگاه ثبت نام کرده باشید برای شما دعوت به مصاحبه میاد

بارگذاری دیدگاه های بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

 • ثبت نام آزمون دکتری تخصصی داروسازی

  ثبت‌نام آزمون دکتری تخصصی داروسازی 1403 + بارگزاری مدارک | sanjeshp.ir

  اطلاع از نحوه و زمان ثبت‌نام آزمون دکتری تخصصی داروسازی وزارت بهداشت در سال 1403 بسیار اهمیت دارد. کنکور دکتری تخصصی داروسازی هر سال در دو مرحله کتبی و مصاحبه از سوی سازمان سنجش پزشکی کشور برگزار می‌شود. داوطلبانی که...
 • ثبت نام مصاحبه دکتری دانشگاه آزاد

  ثبت نام مصاحبه دکتری دانشگاه آزاد 1403- زمان و شرایط

  ثبت نام مصاحبه دکتری دانشگاه آزاد یکی از مراحل مهم در فرآیند پذیرش دانشجویان دکتری است. این مرحله شامل ارزیابی علمی و مصاحبه حضوری با داوطلبان است. شرایط و ضوابط ثبت نام به‌طور معمول از طریق وب‌سایت رسمی دانشگاه آزاد...
 • کارت ورود به جلسه دستیاری

  کارت ورود به جلسه آزمون دستیاری 1403 + دریافت pdf

  کارت ورود به جلسه آزمون دستیاری یکی از مدارک مهم و ضروری برای شرکت در آزمون دستیاری است. این کارت شامل اطلاعات شخصی داوطلب، شماره داوطلبی، محل برگزاری آزمون و زمان دقیق برگزاری است. داوطلبان باید این کارت را در...
 • رشته های دکتری دانشگاه آزاد1

  رشته های دکتری دانشگاه آزاد ۱۴۰۳ + لیست رشته محل های دکتری

  لیست رشته های دکتری دانشگاه آزاد ۱۴۰۳ اعلام شده است. افراد متقاضی شرکت کننده در آزمون دکتری در صورت مایل بودن می‌توانند از میان رشته های اعلام شده در دانشگاه آزاد، اقدام به انتخاب رشته برای مقطع دکتری کنند. نکته...
تماس با مشاور