ایران تحصیل
مشاوره با تلفن ثابت
از سراسر کشور

909 9075307

دریافت کد سوابق تحصیلی دیپلم و پیش دانشگاهی 1401

دریافت کد سوابق تحصیلی دیپلم و پیش دانشگاهی
سوالی دارید ؟ با ما تماس بگیرید تماس با برترین مشاوران از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور از 8 صبح الی 12 شب حتی ایام تعطیل
تماس از سراسر کشور : 909 9075307

هنگام ثبت نام کنکور سراسری، یکی از مهم ترین اطلاعاتی که می بایست در سامانه سنجش درج نمایید، کد سوابق تحصیلی می باشد. اما نحوه دریافت کد سوابق تحصیلی دیپلم و پیش دانشگاهی به چه صورت است؟ چه تفاوتی میان دریافت کد سوابق تحصیلی دیپلم و کد سوابق تحصیلی پیش دانشگاهی وجود دارد؟ در این مقاله به بررسی تمامی نکات مرتبط با سوابق تحصیلی خواهیم پرداخت و نیز راهنمای تصویری از نحوه دریافت کد سوابق تحصیلی پیش دانشگاهی و دیپلم از سامانه دیپ کد و یا ساهت به نشانی های الکترونیکی dipcode.medu.ir یا sahat.medu.ir ارائه خواهیم داد تا متقاضیان شرکت در کنکور سراسری بتوانند به سادگی کد خود را دریافت کرده و در زمان ثبت نام در آزمون، اطلاعات خواسته شده را درج نمایند. چنانچه برای دریافت کد سوابق تحصیلی خود دسترسی به سیستم ندارید، می توانید با کارشناسان ما در مرکز مشاوره ایران تحصیل به شماره 9099075307 (تنها از طریق تلفن ثابت و بدون گرفتن کد) تماس حاصل فرمایید. 

نحوه دریافت کد سوابق تحصیلی دیپلم و پیش دانشگاهی

📢 اطلاعیه 📢

داوطلبان گرامی ثبت نام در کنکور سراسری می توانند برای استعلام سوابق تحصیلی خود به سامانه dipcode.medu.ir یا sahat.medu.ir مراجعه نمایند. 

 

زمان دریافت کد سوابق تحصیلی دیپلم و پیش دانشگاهی 1401

پس از اطلاع از زمان ثبت نام کنکور سراسری 1402، می بایست از زمان دریافت کد سوابق تحصیلی دیپلم و یا پیش دانشگاهی خود کسب اطلاع نمایید. این کد یکی از مهم ترین مدارکی می باشد که در سامانه سنجش درج می گردد و باید با نهایت دقت صورت گیرد. داوطلبان نظام جدید که در حال حاضر مشغول به تحصیل می باشند، می توانند برای کسب اطلاع از زمان دریافت کد تحصیلی به واحد آموزشی مدرسه مراجعه نمایند. هم چنین در صورت آغاز زمان دریافت کد، از سوی مدرسه به شما اطلاع داده خواهد شد. 

زمان دریافت کد سوابق تحصیلی دیپلم و پیش دانشگاهی

💡 نکته: چنانچه در حال تحصیل هستید و دیپلم خود را در خرداد ماه 1402 دریافت خواهید کرد، می توانید در تیر ماه 1402 به سامانه سنجش مراجعه کنید تا نمرات پایانی خود را برای تایید درج نمایید. ولی اگر فارغ التحصیل شده اید، می بایست در زمان نام نویسی برای کنکور سراسری، کد سوابق تحصیلی خود را نیز دریافت کرده و در سامانه سنجش درج کنید. 

اگر از داوطلبان نظام قدیم می باشید، باید علاوه بر کد سوابق تحصیلی دیپلم، کد سوابق تحصیلی مدرک پیش دانشگاهی خود را نیز دریافت کنید و در سامانه سنجش وارد نمایید. (همزمان با آغاز نام نویسی کنکور سراسری)

توجه داشته باشید که سامانه سنجش به داوطلبان فرصتی مجدد برای ثبت کد سوابق تحصیلی در سامانه می دهد که این فرصت در زمان تمدید مهلت ثبت نام کنکور سراسری می باشد که می توانید با مراجعه به سامانه کد تحصیلی خود را درج و یا ویرایش کنید. 

 

🔗 برای اطلاع از نحوه ثبت نام دانشگاه با سوابق تحصیلی بر روی لینک مربوطه کلیک نمایید. 

 

 

نحوه دریافت کد سوابق تحصیلی دیپلم و پیش دانشگاهی 1401 (راهنمای تصویری)

گاهی اوقات افراد در دریافت کد سوابق تحصیلی خود با مشکل مواجه می شوند که در برخی موارد علت آن اشتباه طی کردن مراحل و یا ثبت نام اشتباه در سامانه ساهت یا دیپ کد است. برای جلوگیری از بروز چنین مشکلاتی و جهت تسهیل روند دریافت کد تحصیلی، در این بخش از مقاله راهنمای تصویری از نحوه دریافت کد سوابق تحصیلی دیپلم و پیش دانشگاهی 1401 را شرح خواهیم داد. توجه داشته باشید که چنانچه جهت دریافت کد تحصیلی خود دسترسی به سیستم نداشته باشید، می توانید با کارشناسان ما در مرکز مشاوره ایران تحصیل به شماره 9099075307 (تنها از طریق تلفن ثابت و بدون گرفتن کد) تماس حاصل فرمایید. مشاوران ما تمامی مراحل را طی کرده و کد سوابق تحصیلی شما را دریافت خواهند کرد.

 

 💢 نحوه دریافت کد سوابق تحصیلی از سامانه ساهت (sahat.medu.ir):

🔺 به عنوان اولین گام برای دریافت کد سوابق تحصیلی دیپلم و پیش دانشگاهی لازم است تا وارد سامانه dipcode.medu.ir یا sahat.medu.ir شوید (محتوای هر دو سامانه یکسان است). پس از ورود به سامانه بر روی گزینه «ثبت نام دانش آموز» کلیک نمایید.
گام اول دریافت کد سوابق تحصیلی دیپلم و پیش دانشگاهی

 

🔺 برای وارد شدن به صفحه ثبت نام دانش آموز، می بایست اطلاعات شخصی خود را مانند کد ملی و شماره همراه در کادرهای مشخص شده، وارد کرده و پس بر روی گزینه «ثبت نام» کلیک نمایید.

گام دوم دریافت کد سوابق تحصیلی دیپلم و پیش دانشگاهی

🔺 در مرحله بعدی لازم است مجددا به صفحه اصلی بازگشته و گزینه سبز رنگ «ورود به سامانه» را انتخاب نمایید.

گام سوم دریافت کد سوابق تحصیلی دیپلم و پیش دانشگاهی

🔺 در کادر های مشخص شده، نام کاربری (که همان کد ملی است) و رمز عبور خود را وارد کرده و سپس بر روی گزینه «ورود به سامانه» کلیک کنید تا بتوانید کد سوابق تحصیلی دیپلم و پیش دانشگاهی خود را مشاهده کنید.

گام چهارم دریافت کد سوابق تحصیلی دیپلم و پیش دانشگاهی

🔺 پس از وارد شدن به سامانه از سربرگ بالای صفحه گزینه «نمایش کارنامه داوطلب» را انتخاب کرده و سپس بر روی گزینه «برای مشاهده سوابق و دریافت کد سوابق تحصیلی کلیک کنید» کلیک نمایید.

گام پنجم دریافت کد سوابق تحصیلی دیپلم و پیش دانشگاهی

🔺 در مرحله آخر می بایست اطلاعات خواسته شده اعم از کد دانش آموزی، کد منطقه، کد مقطع و تاریخ تولد خود را در کادر های مربوطه وارد نمایید. توجه داشته باشید که کد دانش آموزی شما در بالای کارنامه دانش آموزی درج شده است.

گام ششم دریافت کد سوابق تحصیلی دیپلم و پیش دانشگاهی

🔺 پس از طی کردن تمامی مراحل گفته شده در، قادر به مشاهده مشخصات دانش آموزی و کد سوابق تحصیلی خود خواهید بود. این کد را یادداشت کرده و در هنگام ثبت نام در کنکور سراسری به دقت در کادر مشخص شده وارد نمایید. چرا که در صورت وجود مغایرت، قبولی شما لغو خواهد شد.

 

🔗 برای مشاهده دفترچه بدون آزمون بر اساس سوابق تحصیلی بر روی لینک مربوطه کلیک نمایید. 

 

💢 راهنمای تصویری دریافت کد سوابق تحصیلی از سامانه سازمان سنجش و آموزش کشور:

🔺 برای دریافت کد سوابق تحصیلی از سامانه سنجش و آموزش کشور لازم است تا در ابتدا وارد سامانه سنجش به نشانی اینترنتی sanjesh.org شوید. (انتخاب گزینه «سوابق تحصیلی سازمان سنجش») 

گام اول دریافت کد سوابق تحصیلی توسط سایت سازمان سنجش

🔺 در این مرحله لازم است تا یکی از سه روش پیش رو را انتخاب کرده و پس از وارد کردن اطلاعات مورد نیاز، بر روی گزینه «جست و جو» کلیک کنید. سپس قادر به مشاهده کد 17 رقمی سوابق تحصیلی خود خواهید بود.

گام دوم دریافت کد سوابق تحصیلی توسط سایت سازمان سنجش

🔺 متقاضیان گرامی توجه داشته باشند که در صورت عدم موفقیت در دریافت کد های مورد نظر می توانند با کارشناسان ما در مرکز مشاوره ایران تحصیل به شماره 9099075307 (تنها از طریق تلفن ثابت و بدون کد) تماس حاصل فرمایند.

 

🔗 برای اطلاع از نحوه انتخاب رشته با سوابق تحصیلی سراسری بر روی لینک مربوطه کلیک نمایید. 

 

چه کسانی مشمول دریافت کد سوابق تحصیلی نمی باشند؟

سوابق تحصیلی در کنکور سراسری 1402 دارای 40 درصد تاثیر قطعی می باشد؛ ولی آیا این همه داوطلبان مشمول سوابق تحصیلی هستند؟ چه کسانی مشمول دریافت کد سوابق تحصیلی نخواهند بود؟ برای تاثیرگذار بودن این سوابق چه شرایطی مورد نیاز است؟ در این بخش از مقاله به بررسی این موضوع خواهیم پرداخت. 

کد سوابق تحصیلی در واقع کدی 17 رقمی می باشد که نشان دهنده نمرات امتحانات نهایی و ریزنمرات تحصیلی دانش آموزان می باشد. چنانچه نوع دیپلم و گروه آزمایشی که داوطلب در کنکور سراسری ثبت نام کرده است یکسان باشد، 40 درصد سوابق تحصیلی وی لحاظ خواهد شد. 

چه کسانی مشمول دریافت کد سوابق تحصیلی نمی باشند؟

💡 نکته مهم: لازم به ذکر است که دانش آموزانی که دارای مدرک دوره پیش دانشگاهی نظام جدید می باشند، فاقد کد سوابق تحصیلی پیش دانشگاهی بوده و فقط می بایست کد سوابق تحصیلی دیپلم خود را دریافت کرده و در سامانه سنجش درج نمایند.

دریافت کد سوابق تحصیلی دیپلم و پیش دانشگاهی
افرادی که مشمول دریافت کد سوابق تحصیلی هستند: افرادی که مشمول دریافت کد سوابق تحصیلی نیستند:
تمامی فارغ التحصیلان نظام جدید که دیپلم خود را بعد از سال 1398 دریافت کرده اند. داوطلبانی که مدرک تحصیلی خود را قبل از سال 1384 دریافت کرده اند.
دانش آموزانی که دیپلم خود را در یکی از رشته‌ های نظری (تجربی، ریاضی فیزیک و علوم انسانی) از سال 1384 به بعد اخذ کرده اند. متقاضیانی که فارغ التحصیل نظام ترمی واحدی نظام قدیم آموزش متوسطه می باشند.
دانش آموزان رشته‌ های نظری که مدرک پیش دانشگاهی خود را از سال 1391 به بعد دریافت نموده اند. دانش آموختگان شاخه فنی حرفه ای و کار دانش و هم چنین فارغ التحصیلانی که دارای دیپلم رشته های غیر نظری می باشند.
دانش آموزان فارغ التحصیل رشته های نظری، فنی و حرفه ای و کار دانش برای شرکت در کنکور کاردانی فنی حرفه ای 1401 باید داری مدرک دیپلم بوده تا بتوانند کد سوابق تحصیلی دیپلم خود را دریافت کنند. داوطلبان دارای مدرک دیپلم تطبیقی از مدارس غیر ایرانی خارج از کشور نیز دارای کد سوابق تحصیلی نبوده و مشمول این قانون نمی باشند.
فارغ التحصیلان دارای مدرک پیش دانشگاهی که مدرک خود را قبل از سال 1391 به بعد اخذ نموده اند، مشمول این طرح نمی باشند.

 

🔗 برای مشاهده سامانه ثبت نام با سوابق تحصیلی دانشگاه آزاد مهر و بهمن بر روی لینک مربوطه کلیک نمایید. 

 

📌 تبصره: براساس اطلاعیه منتشر شده از سوی سازمان سنجش، همه داوطلبان اعم از دانش آموزان و فارغ التحصیلان شاخه های نظری، فنی و حرفه ای و کار دانش در تمام نظام های آموزش و پرورش می بایست نسبت به ایجاد سابقه تحصیلی بر اساس برنامه اعلام این وزارت خانه اقدام نمایند.

یکی از مهم ترین نکاتی که هر دانش آموز و داوطلب شرکت در کنکور سراسری باید در نظر داشته باشد، اطمینان حاصل کردن از ایجاد سوابق تحصیلی برای وی می باشد. چنانچه سوابق تحصیلی دروس عمومی و اختصاصی شما در سامانه به اشتباه، ناقص و یا کلا درج نشده باشد، با مشکل مواجه خواهید شد و ممکن است نمره ای برای شما لحاظ نگردد (درج نمره صفر).

📍 کد سوابق تحصیلی شما، کدی تشکیل شده از 17 عدد به صورت زیر خواهد بود:

🔸 فرمول کد سوابق تحصیلی دیپلم:

کد منطقه یا ناحیه + o + کد دانش آموزی + 5

🔸 فرمول کد سوابق تحصیلی پیش دانشگاهی:

کد منطقه یا ناحیه + o + کد دانش آموزی + 2

🔸 فرمول کد سوابق تحصیلی پایه دوازدهم:

کد منطقه یا ناحیه + o + کد دانش آموزی + 6

 

 

🔗 برای اطلاع از نحوه ثبت نام رشته هوشبری بدون کنکور با سوابق تحصیلی بر روی لینک مربوطه کلیک نمایید. 

 

مدارک مورد نیاز برای دریافت کد سوابق تحصیلی 

همانطور که مطالعه کردید، دریافت کد سوابق تحصیلی دیپلم و پیش دانشگاهی به صورت آنلاین  و غیر حضوری صورت می گیرد. برای دریافت این کد لازم است تا داوطلبان نظام قدیم و یا جدید برخی اطلاعات را آماده کرده و در دسترس داشته باشند تا در کادرهای مشخص شده، وارد نمایند. 

🔰 مدارک مورد نیاز برای دریافت کد سوابق تحصیلی عبارتند از:

📑 شماره دانش آموزی متقاضی
📑 کد منطقه شهرداری مدرسه
📑 تاریخ تولد متقاضی
📑 کد مدرسه متقاضی
📑 مشخص کردن پایه تحصیلی متقاضی
📑 مدارک شناسایی و هویتی (اعم از کارت ملی و یا شناسنامه متقاضی)

مدارک مورد نیاز برای دریافت کد سوابق تحصیلی 

 

🔗 برای اطلاع از نحوه رفع مشکل در دریافت کد سوابق تحصیلی بر روی لینک مربوطه کلیک نمایید. 

 

اخبار مرتبط با سوابق تحصیلی

📢 ثبت‌ نام بیش از 27 هزار داوطلب در پذیرش بدون آزمون کنکور / ضرورت دقت در درج اطلاعات ثبت‌ نامی:

مشاور رئیس و مدیر کل روابط عمومی سازمان سنجش آموزش کشور از ثبت‌ نام بیش از 27 هزار داوطلب در مرحله تکمیل ظرفیت پذیرش بهمن ماه صرفا بر اساس سوابق تحصیلی سراسری سال 1401، تاکنون خبر داد.

دفترچه راهنمای ثبت‌ نام و جدول کد رشته محل‌ های مربوط به پذیرش این دوره در درگاه اطلاع‌ رسانی سازمان سنجش منتشر شده است. داوطلبان می‌ توانند بر اساس ضوابط و شرایط مندرج در دفترچه راهنمای مربوطه نسبت به ثبت‌ نام و تکمیل فرم انتخاب رشته حداکثر ۱۰۰ کد رشته محل به روش اینترنتی، اقدام کنند.

مدیر کل روابط عمومی سازمان سنجش آموزش کشور با تأکید بر ضرورت دقت در درج اطلاعات ثبت‌ نامی در این مرحله، تصریح کرد: پذیرش برای ظرفیت‌ های خالی مانده رشته محل‌ هایی که در مرحله پذیرش با سوابق تحصیلی سراسری سال 1401 تکمیل نشده بر اساس سوابق تحصیلی یعنی معدل دیپلم صورت می‌ گیرد و لازم است داوطلبان درج معدل کل و معدل کتبی خود دقت کنند چرا که مغایرت معدل کل و یا معدل کتبی واقعی با معدل کل و معدل کتبی اعلام شده توسط داوطلب در تقاضانامه ثبت‌ نامی، منجر به لغو قبولی می‌ شود.

دکتر کریمیان در پایان خاطر نشان کرد: متقاضیان دیپلم فنی و حرفه‌ ای و یا کار دانش نظام آموزشی جدید 3-3-6 و دیپلمه‌ های فنی و حرفه‌ ای و کار دانش نظام قدیم هنرستان که مدرک پیش‌ دانشگاهی و یا کاردانی دارند و فاقد معدل کتبی دیپلم هستند، باید معدل کل دیپلم متوسطه خود را عیناً در بند 16 تقاضانامه اینترنتی ثبت‌ نام درج کنند.

 

خلاصه مطلب

سامانه ساهت و یا دیپ کد به نشانی های اینترنتی dipcode.medu.ir یا sahat.medu.ir با هدف جمع آوری سوابق تحصیلی دانش آموزان، معلمان و کارکنان وزارت آموزش و پرورش راه اندازی شده است تا از گم شدن و یا از بین رفتن این مدارک جلوگیری گردد. به همین دلیل نیز در زمان ثبت نام کنکور سراسری می بایست دانش آموزان و داوطلبین شرکت در این آزمون برای دریافت کد سوابق تحصیلی دیپلم و پیش دانشگاهی به این سامانه ها مراجعه نمایند. توجه داشته باشید که محتوای این دو سامانه یکی می باشد و نیازی به مراجعه به هر دو سامانه وجود ندارد. در این مقاله جهت تسهیل روند دریافت کد سوابق تحصیلی پیش دانشگاهی و دیپلم، راهنمای تصویری ارائه شده است. همچنین مدارک مورد نیاز و زمان دریافت این کد نیز شرح داده شده است.

متقاضیان گرامی توجه داشته باشید که پس از مطالعه دقیق این مقاله چنانچه با سوال و یا ابهامی مواجه شدید، می توانید با کارشناسان مجرب ما در مرکز مشاوره ایران تحصیل به شماره 9099075307 (تنها از طریق تلفن ثابت و بدون گرفتن کد) تماس حاصل فرمایید. هم چنین می توانید برای ما کامنت بگذارید. سوالات شما در کوتاه ترین زمان ممکن از سوی مشاورین ما پاسخ داده خواهند شد. 

 

📥 برای دانلودپی دی اف کامل مقاله دریافت کد سوابق تحصیلی دیپلم و پیش دانشگاهی بر روی لینک مربوطه کلیک کنید. 

 

5/5 - (1 امتیاز)
سوالی دارید ؟ با ما تماس بگیرید تماس با برترین مشاوران از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور از 8 صبح الی 12 شب حتی ایام تعطیل
تماس از سراسر کشور : 909 9075307

آیا فارغ التحصیلان دارای دیپلم سال 1385 مشمول سوابق تحصیلی می باشند؟

بله؛ تمامی متقاضیان شرکت در کنکور سراسری که دیپلم خود را بعد از سال 1384 دریافت کرده اند، می بایست هنگام نام نویسی در آزمون سراسری به سامانه ساهت مراجعه کرده و نسبت به دریافت کد سوابق تحصیلی دیپلم خود اقدام نمایند. نحوه دریافت این کد در مقاله فوق شرح داده شده است.

کد سوابق تحصیلی دیپلم و پیش دانشگاهی را از چه سامانه ای می توان دریافت کرد؟

متقاضیان گرامی می بایست برای دریافت کد سوابق تحصیلی خود به سامانه های dipcode.medu.ir و یا sahat.medu.ir مراجعه نمایند. توجه داشته باشید که محتوای هر دو سامانه یکسان می باشد.

آیا همه دارندگان مدرک پیش دانشگاهی مشمول سوابق تحصیلی می باشند؟

خیر؛ تنها افرادی مشمول سوابق تحصیلی می باشند که مدرک پیش دانشگاهی خود را بعد از سال 1391 دریافت کرده باشند. برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید به مقاله فوق مراجعه نمایید و یا با کارشناسان ایران تحصیل تماس بگیرید.

مطالب مرتبط

نظرات

تماس با مشاور