ایران تحصیل
مشاوره با تلفن ثابت
از سراسر کشور

۹۰۹ ۹۰۷ ۵۳۰۷

ترمیم معدل چیست؟ زمان، منابع و شرایط بخشنامه 1403

 • دسته بندی:
 • دیدگاه ها: ۵۵۷
 • تاریخ بروزرسانی: ۲۶ خرداد ۱۴۰۳
ترمیم معدل چیست؟
از 8 صبح تا 12 شب حتی در ایام تعطیل

سوالی دارید؟ با ما تماس بگیرید

تماس از سراسر کشور از طریق تلفن ثابت:

۹۰۹ ۹۰۷ ۵۳۰۷

تماس برای ثبت نام در آزمون ترمیم معدل کنکور

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و استفاده از کد تخفیف کلیک کنید

آیا میدانید ترمیم معدل چیست؟ ترمیم معدل یکی از راه‌هایی است که به دانش آموزانی که نمرات پایین در امتحانات نهایی کسب کرده اند، فرصت جبران اشتباهات را می‌دهد.  هدف اصلی از ترمیم معدل، افزایش نمرات و بهبود معدل کلی دانش‌آموز یا دانشجو است تا بتوانند شرایط بهتری برای ادامه تحصیل یا ورود به بازار کار داشته باشند.

متقاضیان ترمیم معدل باید در تاریخ اعلامی در این آزمون شرکت کرده و در روز مقرر شده در جلسه آزمون حضور یابند. فراموش نکنید که شرکت در این آزمون برای دانش آموزان دیپلمی و پیش دانشگاهی دارای شرایط و مقررات خاصی است که باید با علم بر این مسائل برای شرکت در آزمون ثبت نام کرد.

ثبت نام طرح ترمیم معدل

ثبت نام طرح ترمیم معدل برای دانش‌آموزانی که قصد دارند نمرات خود را بهبود بخشند، فرصتی مناسب فراهم می‌کند. این طرح به دانش‌آموزان اجازه می‌دهد تا در دروسی که نمرات پایینی کسب کرده‌اند، مجددا امتحان دهند و نمرات خود را ارتقای دهند. برای ثبت نام در این طرح، دانش‌آموزان باید به سایت آموزش و پرورش ترمیم معدل به نشانی my.medu.ir مراجعه کرده و فرم‌های مربوطه را تکمیل کنند.

همچنین، پرداخت هزینه‌های مربوط به ثبت نام و شرکت در امتحانات نیز الزامی است. پس از ثبت نام موفق، دانش‌آموزان می‌توانند در تاریخ‌های تعیین‌ شده‌ در امتحانات شرکت کرده و نمرات جدید خود را دریافت کنند.

 

 

تماس با مشاوران

تماس با مشاوران

 

مهلت ثبت نام در آزمون ترمیم نمرات 1403

در رابطه با مهلت ثبت نام ترمیم نمرات نیز همانند زمان برگزاری امتحانات اصلی که در مدارس برگزار می‌گردند، داوطلبان و دانش آموزان مهلت شرکت و ثبت نام در آزمون ترمیم نمرات را خواهند داشت. هر یک از دانش آموزانی که مایل به ثبت نام در این طرح هستند می‌توانند در خرداد ماه و ماه نسبت به ثبت نام و استفاده از طرح مورد نظر اقدام کنند و هر فرد تنها یک بار می‌تواند از این طرح استفاده نماید.

ثبت نام ترمیم معدل و ایجاد سابقه تحصیلی کنکور 1403، از 21  اردیبهشت  1403 ماه آغاز شده است.

جهت اطلاع از عواقب غیبت در امتحانات نهایی وارد لینک شوید.

شرایط ترمیم معدل دیپلم و پیش دانشگاهی برای کنکور 1403

یکی از سوالات پرتکراری که داوطلبان از مشاورین ایران تحصیل در رابطه با ترمیم معدل می‌پرسند، به موضوع شرایط ترمیم دیپلم و پیش دانشگاهی برای کنکور برمی‌گردد. در این رابطه باید بگوییم خوشبختانه برای شما هیچ گونه محدودیتی برای مشخص نمودن نمرات پایین قرار داده نشده است. کلیه داوطلبانی که معدل دیپلم آنان پایین تر از نمره 20 است، می‌توانند نسبت به ترمیم معدل و ثبت نام در آزمون های مد نظر اقدام کنند.

همچنین لطفاً برای ورود به سامانه آموزش و پرورش جهت انجام فرآیند ترمیم معدل دانش آموز، علاوه بر کد ملی و شماره سریال شناسنامه، تاییدیه تحصیلی برای ترمیم معدل را آماده نمایید.   شرایط ترمیم دیپلم برای کنکور 1403 به شرح زیر می باشد:

 • به فارغ التحصیلان دوره متوسطه و دبیرستان و دارندگان مدرک پیش دانشگاهی اجازه داده می‌شود، تا در صورتی که نمرات خوبی در امتحانات نهایی خود بدست نیاورده اند، می‌توانند ثبت نام آزمون ترمیم معدل خود را انجام دهند. داوطلبان دارای شرایط می‌توانند در امتحانات نهایی دروس انتخابی خود در خرداد ماه شرکت نمایند، تا نمره‌های خود را با ترمیم معدل ارتقا داده و سوابق تحصیلی ایشان با نمره بهتری در کنکور اعمال شود.
 • با شرکت این طرح داوطلب ضرری نخواهد کرد چرا که اگر در امتحان ترمیم معدل، نمره بالاتری را کسب نکرده و نمره داوطلب از بار اول هم کمتر شود، سازمان سنجش نمره بالاتر را برای ایشان لحاظ می‌کند. براساس اعلام رئیس آموزش و پرورش سابقه تحصیلی باید تا تیر ماه به سازمان سنجش ارسال شود و هر فردی می‌تواند برای هر درسی فقط یک بار اقدام به ترمیم نمره کند.
 • ترمیم معدل تنها مختص ثبت نام کنکور است و نمراتی را که در این طرح جبران می‌شوند، در کارنامه کتبی دیپلم شما اصلاح نمی‌گردد و آموزش پرورش در هنگام ثبت نام در کنکور نمرات جدیدی که کسب کردید را به صورت سیستماتیک ارسال خواهد کرد. همچنین، محدودیتی برای افراد در تعداد دروسی که برای ترمیم معدل تصمیم به شرکت دارند، وجود ندارد.

 

کال تو اکشن تماس

کال تو اکشن تماس

هزینه ترمیم نمرات در معدل برای کنکور 1403

ثبت نام برای ترمیم معدل و یا معدل کلی، در مدارس دولتی بزرگسالان انجام می‌شود و برنامه امتحانات ترمیم معدل بلافاصله پس از ثبت نام برای دانش‌آموزان در دسترس قرار گرفته می‌شود. دانش‌آموزان باید درخواست ثبت نام خود را در مدرسه ارائه دهند و فارغ‌التحصیلان باید درخواست ثبت نام نمرات ترمیم معدل خود را به پایگاه‌های آموزش و پرورش اعلام کنند.

متقاضیان این طرح در سال ۱۴۰۳ باید توجه داشته باشند که برای هر درس، هزینه‌ای برای چاپ و تصحیح اوراق از دانش‌آموزان دریافت می‌شود که این هزینه متغیر است و داوطلبان باید به مدرسه مربوطه مراجعه کنند تا مبلغ مورد نظر خود را پیگیری کنند.

برخی از مدارس ممکن است بر اساس نوع منطقه، درس و یا واحدهای درسی متفاوت باشند. نحوه پرداخت مبلغ ثبت نام  به دو صورت ثابت و متغیر در دروس مختلف برای ثبت نام این طرح در نظر گرفته‌ شده‌ است.

برای اطلاع از ترمیم معدل برای دانشگاه فرهنگیان کلیک کنید.

نحوه مشاهده کارنامه ترمیم نمرات 1403

پس از ثبت نام در طرح ترمیم نمرات و شرکت در آزمون های آن، افراد می‌توانند نتایج خود را به دو صورت حضوری یا اینترنتی مشاهده کنند.  در روش حضوری دانش آموز باید به مدرسه خود مراجعه کرده و از مدیر مدرسه درخواست کارنامه ترمیم نمرات خود را بکند. مدیر مدرسه با مراجعه به سامانه کارنامه فرد را دریافت کرده و به دانش آموز تحویل می‌دهد.

در روش غیر حضوری اما به این صورت است که دانش آموز ابتدا باید به پنجره واحد خدمات الکترونیک آموزش و پرورش به نشانی اینترنتی my.medu.ir مراجعه کرده و با وارد کردن کد ملی و اطلاعات خود، کارنامه خود را دریافت کند.

نحوه مشاهده کارنامه ترمیم نمرات

بخشنامه ترمیم معدل 1403

بخشنامه ترمیم نمرات از طرف اداره آموزش و پرورش صادر می‌شود و کلیه دانش آموزان موظف به اجرای تمامی بندهای این بخشنامه خواهند بود. برخی از سنوات و مفاد این بخشنامه را در قسمت ترمیم معدل چیست به خدمت شما دانش آموزان عزیز رسانیدم و توضیحاتی را ارائه کردیم که در رابطه با سایر بخش های آن شامل مواردی همچون عدم محدودیت برای انتخاب دروس مورد نظر توسط فارغ التحصیلان است.

محل ثبت نام برای کلیه دانش آموزان و فارغ التحصیلان ، مدارس بزرگسالان آن هم مدارس دولتی است. با توجه به امکان شرکت و فرصت یک باره برای ترمیم نمرات، توصیه می‌کنیم چنانچه مایل به شرکت در این طرح هستید، بهتر است خود را برای کسب نمره خوب و عالی آماده کنید.

برای نحوه محاسبه معدل کل برای دانشگاه فرهنگیان کلیک کنید.

مدارک مورد نیاز ترمیم معدل 1403

برای شرکت در طرح ترمیم نمرات، دانش‌آموزان و والدین آن‌ها باید مدارکی را تهیه و به اداره آموزش و پرورش ارائه دهند. این مدارک نقش بسیار مهمی در فرایند بررسی و تایید درخواست ترمیم نمرات ایفا می‌کنند. در این بخش به معرفی و توضیح مهم‌ترین مدارک مورد نیاز می‌پردازیم تا شما به‌خوبی با الزامات این طرح آشنا شوید و بتوانید به بهترین شکل ممکن اقدام کنید. اولین و شاید مهم‌ترین مدرک، کارنامه رسمی سال تحصیلی گذشته است. این کارنامه باید به‌طور کامل نمرات تمامی دروس را در بر داشته باشد و به‌طور رسمی از سوی مدرسه تایید‌ شده‌ باشد. بدون این کارنامه، امکان بررسی درخواست وجود ندارد. برخی دیگر از مدارک مورد نیاز ترمیم به شرح زیر است:

 • اصل شناسنامه فرد متقاضی
 • اصل کارت ملی هوشمند
 • ارائه مدرک دیپلم الزامی است
 • ارائه ریز نمرات دیپلم
 • رسید هزینه شرکت در طرح ترمیم دیپلم

مدارک مورد نیاز ترمیم معدل

 


 

برای دانلود PDF ترمیم معدل چیست؟ کلیک کنید.
3.8/5 - (27 امتیاز)
از 8 صبح تا 12 شب حتی در ایام تعطیل

سوالی دارید؟ با ما تماس بگیرید

تماس از سراسر کشور از طریق تلفن ثابت:

۹۰۹ ۹۰۷ ۵۳۰۷

تماس برای ثبت نام در آزمون ترمیم معدل کنکور

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و استفاده از کد تخفیف کلیک کنید

ترمیم معدل چیست؟

ترمیم معدل فرصتی دوباره برای داوطلبان آزمون سراسری است که امکان افزایش نمره و به دنبال آن معدل را برای آن ها فراهم می کند. در مقاله فوق می توانید شرایط ترمیم معدل دیپلم و پیش دانشگاهی را مشاهده کنید.

شرایط شرکت در طرح ترمیم معدل چیست؟

شرکت در ترمیم معدل تحت شرایطی برای فرد انجام می شود. برای اطلاع از این شرایط با مشاوران ایران تحصیل به شماره 9099075307 تماس حاصل کنید.

منابع مورد مطالعه برای ترمیم معدل چیست؟

منابع مورد مطالعه برای شرکت در ترمیم معدل همان کتب درسی شما هستند.

نظرات

557 دیدگاه دربارهٔ «ترمیم معدل چیست؟ زمان، منابع و شرایط بخشنامه 1403»

 1. Avatar photo Niyayesh گفت:

  سلام پیشاپیش ممنون از صبوری و پاسخگویی! امکان ترمیم نمرات دهم و یازدهم که نهایی نبودن هم هستش؟
  یا فقط دروس دوازدهم که نهایی هستن! من پایه دوازدهم هستم و تو دوره تحصیلم تو پایه های دهم و یازدهم دروسش نهایی نبود اما از امسال هر سه سال دبیرستان نهایی شده! برای من امکانش هست که نمرات سالای‌ قبلمو ترمیم بزنم؟

  1. Avatar photo مشاور محمدی گفت:

   سلام وقت به خیر
   ترمیم نمره تنها برای امتحانات نهابی و اعمال در کنکور سراسری قابل انجام است.

 2. Avatar photo امید گفت:

  سلام وقت بخیر
  توی امتحان نهایی یازدهم
  ورقه زیر هفت بگیری و نمره سال بالالی ۱۰ باشه قبول میشم

  1. Avatar photo مشاور محمدی گفت:

   سلام وقت بخیر بله

 3. Avatar photo امیر گفت:

  سلام من الان در حال دادن امتحانات نهایی سال یازدهمم
  برای یازدهم چه زمانی میتونم ترمیم کنم؟

  1. Avatar photo مشاور محمدی گفت:

   سلام وقت بخیر
   وقتی فارغ التحصیل شوید

 4. Avatar photo M گفت:

  سلام خسته نباشید، ترمیم معدل برای پایه های دهم تا دوازدهم ممکنه؟ اگر نمرمون بالاتر شد تاثیری توی رتبه‌ی کنکورمون داره؟ و اینکه میتونیم فقط یسری دروس خاص رو امتحان بدیم؟

  1. Avatar photo مشاور ارشد ذوالنورنیا گفت:

   سلام بله فقط دروس نهایی رو میتونید ترمیم کنید

  2. Avatar photo عرشیا زمانی گفت:

   سلام. اگر برای دوتا درس نمرمون بد شده باشه میتونیم فقط همون دو درس رو ترمیم نمره کنیم؟

   1. Avatar photo مشاور طهماسبی گفت:

    سلام. بستگی دارد چه سالی دیپلم گرفته باشید. اگر نظام جدید باشید بله فقط همان درسها رو باید ترمیم کنید.

 5. Avatar photo هانیه گفت:

  سلام ترمیم معدل روی رتبه‌ی کنکور هم تاثیر داره؟ و اینکه میتونیم فقط برای بعضی از درس ها اقدام به امتحان مجدد کنیم؟؟

  1. Avatar photo مشاور ارشد ذوالنورنیا گفت:

   سلام ترمیم معدل کمک میکنه که سوابق تحصیلی تون بهتر بشه و تاثیر بیشتری برای کنکور داشته باشد

 6. Avatar photo Negin گفت:

  سلام وقت به خیر
  در ترمیم معدل میتونیم کلیه دروس رو ترمیم بزنیم یا تعداد دروس محدود؟؟؟

  1. Avatar photo مشاور ارشد ذوالنورنیا گفت:

   سلام میتونید همه دروس رو برای ترمیم معدل درخواست بدهید

 7. Avatar photo ابرامی گفت:

  سلام ببخشید فرق کسی که سال اول فلان درس19 شده با کسی که با ترمیم معدل 19 شده چیه.چه موقع باید ترمیم معدل کنیم

  1. Avatar photo مشاور امینی گفت:

   سلام دوست عزیز
   تفاوتی ندارند.

 8. Avatar photo . گفت:

  سلام، میشه ترمیم معدل انجام داد برای کتاب تجدید شده درنهایی؟

  1. Avatar photo مشاور امینی گفت:

   سلام دوست عزیز
   خیر باید اول پاس بشید بعد ترمیم بزنید.

 9. Avatar photo . گفت:

  سلام وقت بخیر، دهم تجربی هستم، طبق این مقاله یعنی من می تونم برای کل کتابای این سه سال برای هر کدوم یک بار ترمیم معدل انجام بدم؟

  1. Avatar photo مشاور محمدی گفت:

   سلام وقت به خیر
   طبق اطلاعیه سازمان سنجش فرصت ترمیم معدل برای هر درس یکبار مجاز است.

 10. Avatar photo فرامرز گفت:

  سلام
  هر دانش آموز چند بار فرصت ترمیم معدل را دارد
  و اینکه اگه ثبت نام کنیم ولی تو امتحانات ترمیم معدل شرکت نکنیم آیا بعنوان یه فرصت استفاده شده محسوب میشود یا خیر

  1. Avatar photo مشاور محمدی گفت:

   سلام و وقت بخیر
   دو بار

  2. Avatar photo ریحانه گفت:

   دهمی هاهم می‌تونن معدلشونو ترمیم کنن؟
   اگه بشه، امتحان ترمیم رو همین امسال میدن یا بعد دیپلم؟
   هیچ راهی نیست که امسال بشه مجددا امتحان داد؟

   1. Avatar photo مشاور محمدی گفت:

    سلام وقت بخیر
    امتحانات ترمیم معدل را در زمان فرغ التحصیلی شرکت کنید

 11. Avatar photo داریوش گفت:

  اگه برای ترمیم معدل رشته را اشتباه بزنیم باید چکار کنیم راهکاری هست؟

  1. Avatar photo مشاور محمدی گفت:

   سلام وقت بخیر
   باید حضوری به آموزش و پرورش مراجعه کنید

 12. Avatar photo سپیده گفت:

  سلام میخواستم بدونم اگر در ترمیم معدل ثبت نام کنیم و در بعضی از درس ها شرکت نکنیم برامون نمره صفر لحاظ میشه؟

  1. Avatar photo مشاور ارشد ذوالنورنیا گفت:

   سلام خیر همان نمره قبلی ولی باید برای عدم حضور خود گواهی ارائه بدهید

 13. Avatar photo Nanj گفت:

  سلام ببخشید من ناحیه محل سکونت 2 هست و مدرسه ام ناحیه 1 باید کدوم و امتخاب میکردم من ناحیه 2 زدم مشکلی پیش نمیاد؟

  1. Avatar photo مشاور محمدی گفت:

   سلام وقت به خیر
   مسئله ای ندارد.

 14. Avatar photo محمدی گفت:

  دوست عزیز کارت ورود به جلسشو از کجا باید بگیریم؟

  1. Avatar photo مشاور امینی گفت:

   سلام دوست عزیز
   هم از سایت سنجش میشه گرفت هم سایت مای مدیو

 15. Avatar photo بینا گفت:

  برای رشته ریاضی ها هم ترمیم نمره ممکنه ؟

  1. Avatar photo مشاور امینی گفت:

   سلام دوست عزیز
   برای همه رشته ها مجازه.

  2. Avatar photo Maei گفت:

   سلام
   برای پایه دوازدهم اگر بخواهیم ترمیم معدل شرکت کنیم آیا تاثیری در رتبه کنکور داره؟ و چه زمانی امتحانات برگزار میشه؟

   1. Avatar photo مشاور محمدی گفت:

    سلام وقت به خیر
    دانش آموزان پایه دوازدهم شرایط ترمیم نمره ندارند.در صورتی که پشت کنکور باشند امکان ترمیم وجود دارد.

بارگذاری دیدگاه های بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

 • سایت آموزش و پرورش ترمیم معدل

  سایت آموزش و پرورش ترمیم معدل + بخشنامه 1403

  سایت آموزش و پرورش ترمیم معدل به نشانی اینترنتی my.medu.ir برای انجام ثبت نام جهت ترمیم معدل و ایجاد سابقه تحصیلی ایجاد‌ شده‌ است. افرادی که تمایل دارند تا سوابق تحصیلی خود را ایجاد کرده و معدل خود را ترمیم...
 • ثبت نام کنکور کارآگاهی

  ثبت نام کنکور کارآگاهی 1403| مراحل، زمان و محل برگزاری

  کسانی که به شغل کارآگاهی علاقه دارند می‌توانند در زمان ثبت نام کنکور کارآگاهی برای شرکت در این آزمون اقدام کنند. این رشته، یکی از شغل‌های حساس کشور است که در آن تنها افراد خاصی می‌توانند استخدام شوند. شما برای...
 • دریافت کد 12 رقمی ایثارگری

  دریافت کد 12 رقمی ایثارگری + راهنما استعلام و مشاهده Isaar.ir

  دریافت کد 12 رقمی ایثارگری ارتش، سپاه، بنیاد شهید و نیروی انتظامی یکی از موضوعاتی است که برای داوطلبان کنکور اهمیت بسزایی دارد. بهره مندی از سهمیه‌ها به خصوص سهمیه ایثارگران می‌تواند در ارتقاء رتبه داوطلبان موثر باشد. شورای عالی...
 • سامانه دریافت کد سوابق تحصیلی

  Dipcode.medu.ir + ورود به سامانه دریافت کد سوابق تحصیلی

  کد سوابق تحصیلی از طریق سامانه دانش آموزی کشور به نشانی my.medu.ir در دسترس کاربران است. در سال های گذشته داوطلبان باید جهت مشاهده کد سوابق تحصیلی به سامانه dipcode.medu.ir یا سایت sahat.medu.ir مراجعه می‌کردند. اما در حال حاضر داوطلبان...
تماس با مشاور