ایران تحصیل
مشاوره با تلفن ثابت
از سراسر کشور

۹۰۹ ۹۰۷ ۵۳۰۷

شرایط تحصیل هم زمان با سربازی + بخشنامه 1403

 • دسته بندی:
 • دیدگاه ها: ۱۹۰
 • تاریخ بروزرسانی: ۷ خرداد ۱۴۰۳
تحصیل هم زمان با سربازی
از 8 صبح تا 12 شب حتی در ایام تعطیل

سوالی دارید؟ با ما تماس بگیرید

تماس از سراسر کشور از طریق تلفن ثابت:

۹۰۹ ۹۰۷ ۵۳۰۷

اگر سرباز هستید و میخواهید از زمان خود جهت تحصیل استفاده کنید با ما تماس بگیرید.

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و استفاده از کد تخفیف کلیک کنید

تا پیش از سال ۱۴۰۳ امکان تحصیل هم زمان با سربازی برای هیچ یک از مشمولان نظام وظیفه وجود نداشت و این افراد می‌ بایست از ایست سربازی استفاده نموده یا اینکه ادامه تحصیل خود را به بعد از زمان سربازی شان موکول می‌ کردند. اما بر اساس آخرین اطلاعیه‌ های سازمان نظام وظیفه امکان تحصیل هم زمان با سربازی برای کلیه مشمولان فراهم شده است. علاوه بر این در سال جاری قوانین ادامه تحصیل حین امریه و درس خواندن برای کنکور در سربازی نیز تغییراتی داشته اند که به آن ها خواهیم پرداخت.

پس پیشنهاد می کنیم این مقاله بادقت تا انتها مطالعه نمایید و در صورت داشتن هرگونه ابهام یا نیاز به دریافت راهنمایی های بیشتر همه روزه حتی در ایام تعطیل از تلفن ثابت با شماره 9099075307 (بدون نیاز به شماره گیری کد استانی) تماس بگیرید. شایان ذکر است مشاوران مرکز مشاوره ایران تحصیل از ساعت ۸ صبح تا ۱۲ شب آماده کمک و خدمت رسانی به شما عزیزان هستند. 

آیا امکان تحصیل هم زمان با سربازی وجود دارد؟

بر اساس قوانین گذشته فردی که مشمول خدمت سربازی می بود، واجد شرایط ادامه تحصیل همزمان با خدمت سربازی نمی شد. بنابراین مجاز به ادامه تحصیل در طول خدمت نبود و در صورت شرکت و قبولی در آزمون مجوزی برای او صادر نمی شد اما در سال 1403 این قانون دستخوش تغییراتی شد و بنا بر شرایطی امکان تحصیل هم زمان با سربازی برای برخی از مشمولان فراهم گشت.

به این ترتیب که طبق توافق سازمان نظام وظیفه و دانشگاه علمی کاربردی این فرصت در اختیار مشمولان خدمت سربازی قرار داده شد تا بتوانند هم زمان با انجام خدمت دوره سربازیشان، تحصیل خود را در این دانشگاه نیز ادامه دهند. البته شرط تحصیل در زمان خدمت سربازی، ثبت نام و شرکت در دوره‌ های تک پودمانی دانشگاه علمی کاربردی است و نام نویسی در دیگر دوره‌ های این دانشگاه مجوز ادامه تحصیل در حین خدمت سربازی هیچ یک از افراد مشمول به حساب نمی آید.

جهت مشاهده نمونه استشهاد محلی برای اخذ معافیت  بر روی لینک کلیک نمایید.

آیا امکان تحصیل هم زمان با سربازی وجود دارد؟

برای اطلاع از آیین نامه سربازی نخبگان بر لینک آبی رنگ کلیک کنید.

آشنایی با دوره‌ های تک پودمانی دانشگاه علمی کاربردی

دوره های تک پودمانی دانشگاه علمی کاربردی به تقویت مهارت‌ های شغلی داوطلبان می‌ پردازند و این مهارت‌ ها را برای حضور در بازار کار بهبود می‌ بخشند بنابراین هر یک از سربازان می بایست برای تحصیل در دوره‌ های تک پودمانی دانشگاه علمی کاربردی ۱۶۰ تا ۴۸۰ ساعت را سپری نمایند.

نکته مهم اینکه برای شرکت در این دوره‌ ها داشتن مدرک دیپلم در رشته های زیر الزامی می‌ باشد و چنانچه هر یک از افراد مشمول دارای دیپلم یکی از رشته های ذکر شده نباشند؛ باید پس از گذراندن دروس پیش نیاز رشته مورد نظر خود برای ثبت نام در دوره تک پودمان دانشگاه علمی کاربردی اقدام کنند.

📌 تعمیرکار تخصصی موتور

📌 مکالمه زبان انگلیسی (سطح پایه)

📌 آماده سازی و مونتاژ در جوشکاری

📌 تولید و نگهداری طیور گوشتی

📌 سیم کشی، کابل کشی و اندازه گیری الکتریکی

📌 نقشه کشی در ماشین کاری

📌 امور بازاریابی

📌 ساخت گلخانه خاکی و هیدروپونیک

📌 عملیات پایه برق و الکترونیک

📌 فروش انواع تور

📌 طراحی مبلمان مرکب

توجه داشته باشید امکان ادامه تحصیل در حین خدمت سربازی برای دانشجویان دانشگاه های سراسری، آزاد، غیر انتفاعی، پیام نور و… ممکن نیست و این افراد می بایست حتما از معافیت تحصیلی استفاده نمایند و پس از اتمام تحصیل برای اعزام به خدمت سربازی اقدام کنند.

🔊 اطلاعیه: مشمولانی که دارای غیبت سربازی باشند مجاز به تحصیل هم زمان با سربازی نیستند.

تحصیل همزمان با سربازی به عنوان امریه

افرادی که دارای مدرک تحصیلی هستند می توانند از امریه خدمت سربازی استفاده کنند و به جای خدمت در پادگان های نظامی مانند ارتش، سپاه، وزارت دفاع و نیرو انتظامی در نهاد های دولتی و اداری مشغول به خدمت شوند.

اما سوالی که پیش می آید این است که ادامه تحصیل حین امریه به چه صورت است؟ آیا می توان همزمان هم تحصیل کرد و هم به عنوان یک امریه وظیفه خود را انجام داد؟

بنابراین باید بگوییم اگرچه امریه به نوعی خدمت سربازی محسوب می‌ شود اما ادامه تحصیل حین آن، قوانین مخصوص به خود را دارد و بر اساس این قوانین هیچ یک از سربازان اجازه ادامه تحصیل حین امریه را ندارند.

افزون بر این لازم است بدانید سربازان امریه مجاز به دریافت معافیت تحصیلی نیز نمی باشند.

بخوانید : بهترین قسمت برای خدمت در نیروی انتظامی کجاست؟

تحصیل همزمان با سربازی به عنوان امریه

برای اطلاع از شرایط تعجیل در خدمت سربازی بر لینک آبی رنگ کلیک کنید.

شرایط ایست خدمتی درس خواندن برای کنکور در سربازی

یکی از شرایط درس خواندن برای کنکور در سربازی استفاده از تبصره ایست خدمت است. بر اساس این تبصره افراد علاقمند به ادامه تحصیل می توانند تا مدت مشخصی از رفتن به سربازی معاف شوند و به تحصیل بپردازند. به عبارت دیگر این افراد تا اتمام دانشگاه و اخذ مدرک تحصیلیشان اجازه ادامه تحصیل دارند و لازم نیست نگران گذراندن خدمت سربازی خود باشند.

اما آیا همه افراد می توانند از ایست سربازی برای ادامه تحصیلی خود استفاده نمایند؟ پاسخ خیر است زیرا فقط افرادی می توانند از این قانون استفاده نمایند که در مقطع کارشناسی پیوسته به بالا باشند و برای مقاطع کاردانی و یا کارشناسی ناپیوسته این کار امکان پذیر نیست یعنی فردی که می خواهد از مقطع دیپلم به کاردانی برود مشمول ایست خدمتی تحصیلی نمی شود.

همچنین افرادی که دارای سو سابقه خدمت و یا غیبت هستند اجازه استفاده از این طرح را ندارند و پذیرفته شدگان صرفا بر اساس سوابق تحصیلی دانشگاه ها نیز نمی توانند از ایست خدمتی استفاده نمایند.

جهت اطلاع از تحصیل همزمان سربازان در علمی کاربردی کلیک کنید.

بنر کال تو اکشن

برای آشنایی با معافیت سربازی کلیک کنید.

اخبار پیرامون خدمت سربازی

📢 کسری خدمت سربازان ماهر

آقای سردار محمدجواد زاده‌ کمند، فرمانده قرارگاه مهارت آموزی سربازان ستاد کل نیروهای مسلح اعلام کردند از مهرماه سال جاری کلیه سربازان ماهر می توانند از کسری خدمت یک ماهه استفاده نمایند.

ایشان هدف از اجرای این طرح را مشوقی برای ورود به سربازی با حداقل یک مهارت عنوان کردند و یادآور شدند این افراد در صورت بارگذاری مدارک خود در سامانه مربوطه پیش از ورود به خدمت سربازی می توانند کسر خدمت دریافت کنند. به گفته ایشان این تسهیلات شامل ۶٠٠ مهارت می شود و این مهارت ها از سوی قرارگاه اعلام شده است.

📢 فراخوان اعزام به سربازی

براساس اطلاعیه سازمان وظیفه عمومی فراجا کلیه افراد مشمول که برگ آماده به خدمت شهریور سال ۱۴۰۳ را دریافت کرده اند، باید به یکی از دفاتر خدمات الکترونیک انتظامی (پلیس+۱۰) مراجعه نمایند و برگ معرفی نامه مشمولان به مراکز آموزش را دریافت کنند تا دچار غیبت سربازی نشوند.

برای اطلاع از سامانه سرباز ماهر کلیک نمایید.

اخبار پیرامون خدمت سربازی 

برای اطلاع از شرایط عقب انداختن سربازی برای کنکور بر لینک آبی رنگ کلیک کنید.

خلاصه مطلب

در این مقاله به بررسی مواردی مانند تحصیل همزمان با سربازی، ادامه تحصیل حین امریه و درس خواندن برای کنکور در سربازی پرداختیم و گفتیم هر یک از این موارد دارای قوانینی می‌ باشند.

به عنوان مثال گفتیم برای تحصیل همزمان با سربازی تنها باید در دوره‌ های تک پودمانی دانشگاه علمی کاربردی ثبت نام کرد و متقاضیان لازم است مدرک دیپلم داشته باشند. علاوه بر این یادآور شدیم مشمولانی که دارای غیبت سربازی باشند یا دانشجویانی که در دانشگاه‌ های غیر از دانشگاه علمی کاربردی پذیرفته شوند اجازه این کار را ندارند.

همچنین در مورد تحصیل همزمان با سربازی به عنوان امریه نیز ذکر کردیم که امکان ادامه تحصیل حین امریه برای هیچ یک از سربازان فراهم نیست.

در پایان هم به معرفی ایست خدمت پرداختیم و بیان کردیم علاقه‌ مندان به ادامه تحصیل می‌ توانند از این تبصره در صورت نداشتن سوء سابقه و غیبت استفاده کنند و پس از تحصیل به خدمت سربازی اعزام گردند.

امیدواریم مطالعه این مطلب برای شما مفید بوده باشد و از این طریق توانسته باشید پاسخ پرسش‌ های خود را بیابید.

شما همراهان گرامی در صورتی که نیازمند دریافت مشاوره اخذ امریه، کسری خدمت سربازی یا معافیت از آن هستید می‌ توانید با مشاوران مرکز مشاوره ایران تحصیل ارتباط برقرار نمایید.

افزون بر برقراری تماس تلفنی نیز می‌ توانید سوالات خود را به صورت کامنت در انتهای این مطلب و در قسمت نظرات برای ما بنویسید تا کارشناسان ایران تحصیل در اسرع وقت به شما پاسخ دهند.

برای دانلود فایل پی دی اف مقاله تحصیل هم زمان با سربازی بر لینک آبی رنگ کلیک کنید.

3.4/5 - (8 امتیاز)
از 8 صبح تا 12 شب حتی در ایام تعطیل

سوالی دارید؟ با ما تماس بگیرید

تماس از سراسر کشور از طریق تلفن ثابت:

۹۰۹ ۹۰۷ ۵۳۰۷

اگر سرباز هستید و میخواهید از زمان خود جهت تحصیل استفاده کنید با ما تماس بگیرید.

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و استفاده از کد تخفیف کلیک کنید

آیا امکان تحصیل هم زمان با سربازی در سال ۱۴۰۳ وجود دارد؟

بله در صورت شرکت در دوره های تک پودمانی دانشگاه علمی کاربردی این امکان وجود دارد.

آیا دانشجویان دانشگاه های آزاد می توانند به صورت همزمان با خدمت سربازی خود ادامه تحصیل دهند؟

خیر امکان ادامه تحصیل در حین خدمت سربازی برای دانشجویان دانشگاه آزاد فراهم نیست اما آن ها می توانند از معافیت تحصیلی استفاده نمایند.

آیا دارندگان غیبت سربازی می توانند امریه دریافت کنند؟

خیر یکی از شروط مهم برای اخذ امریه نداشتن غیبت سربازی است.

نظرات

190 دیدگاه دربارهٔ «شرایط تحصیل هم زمان با سربازی + بخشنامه 1403»

 1. Avatar photo محمد گفت:

  سلام
  آیا میشود از دانشگاهی که قبول شدم مرخصی گرفت و به سربازی رفت و پس از اتمام خدمت به همان رشته در همان دانشگاه که قبول شده بودیم به تحصیل پرداخت؟

  1. Avatar photo مشاور طهماسبی گفت:

   سلام دوست عزیز خیر این امکان وجود ندارد.

 2. Avatar photo ساسان گفت:

  سلام من کنکور ارشد با رتبه ۲۰ قبول شدم ، الان اگه سرباز معلمی رو شرکت کنم میتونم درسمم بخونم برای ارشد ، کنار هم ؟؟

  1. Avatar photo مشاور ارشد ذوالنورنیا گفت:

   سلام تحصیل همزمان با خدمت سربازی فعلا امکانپذیرنیست امریه هم باشید بازم سربازید و فرقی نمیکند

 3. Avatar photo محمد گفت:

  سلام وقت بخیر
  کسی که در حین سربازی ایست تحصیلی گرفته و فقط چند ماه از سربازی اش باقی مانده آیا میتواند یک ترم از دانشگاه مرخصی بگیرد و آن چند ماه سربازی را بگذراند؟

  1. Avatar photo مشاور مرادیان گفت:

   سلام وقت بخیر
   خیر امکان پذیر نیست

 4. Avatar photo رضاپور گفت:

  سلام وقت بخیر
  کسی که تا یازدهم خونده آیا میتونه هم خدمت کنه هم ادامه ی درسشو بخونه و دیپلمشو بگیره؟

  1. Avatar photo مشاور محمدی گفت:

   سلام وقت بخیر
   خیر این امکان را ندارید و شما بعد از اخذ کارت پایان خدمت میتونید ادامه تحصیل دهید

   1. Avatar photo عباس شحیتاوی گفت:

    سلام وقت بخیر من کنکور دکتری قبول شدم و تو دانشگاه مجاز شدم سوالم این هست که میتونم هم دکتری ادامه بدم و هم سربازی برم؟

    1. Avatar photo مشاور مرادیان گفت:

     سلام وقت بخیر
     تحصیل در حین خدمت امکان پذیر نیست

 5. Avatar photo علی گفت:

  سلام وقت بخیر من دانشجوی کارشناسی سال دوم هستم میتونم حین تحصیل امریه سربازی بگیرم؟

  1. Avatar photo مشاور محمدی گفت:

   سلام وقت بخیر
   خیر

 6. Avatar photo محمد کرم دخت گفت:

  سلام وقتتون بخیر
  من فارغ التحصیل کارشناسی ارشد هستم. قصد دارم برای رفتن به خدمت سربازی اقدام کنم و احتمالا تا یکی دو ماه دیگه اعزام بشم.
  سوال من این هست که آیا میتونم بعد از اعزام و در زمان گذروندن خدمت کنکور بدم؟ اگر این امکان وجود داره آیا بعد از قبولی کنکور امکانش هست معافیت تحصیلی گرفته و دانشگاه شرکت کنم؟؟

  1. Avatar photo مشاور ارشد ذوالنورنیا گفت:

   سلام وقت بخیر
   بله ایست خدمتی محسوب می شود
   اما برای مقاطع بالاتر یعنی دکتری

 7. Avatar photo محمد گفت:

  سلام وقتتون بخیر یه سوال ذهنم رو درگیر کرده اگر‌که کمک کنید ممنون میشم من ۳ از دیپلمم میگذره و دانشگاه رفتم و بعدش هم خودت الان تو ۷ ماه خدمتم سوالم این بود ک در حین خدمت میتونم دیپلم نظری ریاضی بگیرم دیپلمی ک قبلا گرفتم تجربی بوده ولی الان نیاز ب دیپلم ریاضی دارم ایا تو خدمت سربازی امکانش هست ؟

  1. Avatar photo مشاور محمدی گفت:

   سلام وقت بخیر
   خیر این امکان را ندارید و تنها برای مقطع بالاتر میتونید اقدام کنید و ایست خدمت بزنید در صورت پذیرش دانشگاه

بارگذاری دیدگاه های بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

 • عواقب خروج از کشور با وثیقه و عدم بازگشت

  عواقب خروج از کشور با وثیقه و عدم بازگشت + آیین نامه 1403 | irantahsil

  یکی از مهم‌ترین عواقب خروج از کشور با وثیقه و عدم بازگشت، پرداخت سنگین جرایم مالی، ممنوعیت خروج از کشور و ضبط وثیقه است. آقایان بعد از سن 18 سالگی باید خود را برای ورود به خدمت سربازی آماده کنند....
 • طرح انصار سربازی

  طرح انصار سربازی 1403 + خبر خوش مشمولان غایب

  امکان شرکت در طرح انصار سربازی فراهم شد. این طرح که به مشمولان غایب سربازی بالای 8 سال تعلق می‌گیرد، به‌ تازگی تصویب شده است. به این ترتیب مشمولین غایب در صورت داشتن شرایط لازم می‌توانند ثبت‌نام خود را انجام...
 • استعلام غیبت سربازی با کد ملی

  استعلام غیبت سربازی با کد ملی + ورود به سامانه آنلاین | ایران تحصیل

  استعلام غیبت سربازی با کد ملی از جمله راه‌های آسان برای مشاهده غیبت مشمولین است. البته این نوع استعلام از راه‌های مختلفی اعم از حضوری و غیر حضوری امکان پذیر شده تا افراد در صورتی که تمایلی نداشته باشند به...
 • معافیت سربازان فراری متأهل

  معافیت سربازان فراری متأهل + آیین نامه 1403 | ایران تحصیل

  آیا امکان اخذ معافیت سربازان فراری متأهل وجود دارد؟ معافیت سربازان متأهل؛ همانند معافیت‌های دیگر یکی از بحث‌های مهم سازمان نظام وظیفه محسوب می‌شود که در حال حاضر قوانین مشخصی برای آن در نظر گرفته شده است. به این ترتیب...
تماس با مشاور