ایران تحصیل
مشاوره با تلفن ثابت
از سراسر کشور

۹۰۹ ۹۰۷ ۵۳۰۷

تاثیر معدل ارشد برای آزمون دکتری 1403 + جزئیات | ایران تحصیل

تاثیر معدل ارشد برای آزمون دکتری
از 8 صبح تا 12 شب حتی در ایام تعطیل

سوالی دارید؟ با ما تماس بگیرید

تماس از سراسر کشور از طریق تلفن ثابت:

۹۰۹ ۹۰۷ ۵۳۰۷

برای آشنایی با روش ترمیم معدل ارشد برای آزمون دکتری تماس بگیرید.

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و استفاده از کد تخفیف کلیک کنید

تاثیر معدل ارشد برای آزمون دکتری سال 1403 بی‌تاثیر است. در سال‌های گذشته از 94 تا 99، معدل کارشناسی و کارشناسی ارشد بر روی آزمون کتبی آزمون دکتری تاثیر گذار بود. این در حالی است که اکنون معدل مقطع ارشد روی آزمون و مصاحبه دکتری تاثیری ندارد و ملاک پذیرش، عملکرد داوطلبان است.

آزمون دکتری از دو مرحله کتبی و مصاحبه حضوری تشکیل شده که پس از بررسی‌های لازم و در صورت قبولی، لیست اسامی پذیرفته شدگان در سایت سنجش کشور به نشانی sanjesh.org قرار خواهد گرفت. در صورتی که سوالی درباره این موضوع داشتید، می‌توانید با کارشناسان ما در ایران تحصیل به شماره 9099075307 تماس حاصل فرمایید.

نحوه تاثیر معدل ارشد برای آزمون دکتری ۱۴۰۳

تاثیر معدل کارشناسی ارشد برای آزمون دکتری در سال 1403 بدون تاثیر است. اما در سال‌های قبل داوطلبان باید به این موضوع توجه می‌کردند، زیرا معدل به صورت مستقیم روی معدل نهایی آزمون کتبی تاثیر می‌گذاشت و می‌توانست شانس متقاضیان را برای قبولی یا عدم قبولی تغییر دهد. بنابراین اکنون داوطلبانی که نگران این موضوع هستند با اطلاع از بی‌تاثیر بودن معدل و نمرات در آزمون دکتری، می‌توانند مراحل ثبت نام خود را انجام دهند.

اما با این حال طبق قانون جدید که از سال 99 به بعد وضع شده، معدل کارشناسی و کارشناسی ارشد دکتری دانشجو، به عنوان سابقه تحصیلی در زمان مصاحبه حضوری در نظر گرفته می‌شود. این بدان معنی است که معدل روی نمرات آزمون اثری ندارد، اما زمانی که داوطلب به مرحله نهایی یعنی مصاحبه دعوت می‌شود، باید از یکسری مراحل برای قبولی عبور کند.

نحوه تاثیر معدل ارشد برای آزمون دکتری

همانطور که گفتیم معدل مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد به عنوان سابقه تحصیلی در نظر گرفته می‌شود و مصاحبه کنندگان آزمون دکتری، نمرات و معدل داوطلب را بررسی خواهند کرد. به این ترتیب شاید تاثیر معدل بر روی آزمون کتبی برداشته شده باشد، اما همچنان در مصاحبه حضوری آزمون دکتری تاثیر خود را حفظ کرده است. که این نیز در صورت تاثیر داشتن معدل متقاضیان میتوانن از طریق ترمیم معدل کم و کاستی موجود را جبران کنند.

برای اطلاع از نحوه ویرایش اطلاعات ثبت نام آزمون دکتریکلیک کنید.

بنر کال تو اکشن

محاسبه معدل ارشد برای آزمون دکتری

در سال 94 تا 99 اثر معدل کارشناسی و کارشناسی ارشد بر آزمون کتبی دکتری 20 درصد بوده است. بنابراین داوطلبانی که می‌خواستند به هر نحوی در آزمون قبول شوند، باید تمام تلاش خود را برای گرفتن 80 در صد آزمون کتبی به کار می‌گرفتند. اما از سال 99 به بعد معیار و ملاک معدل موثر کارشناسی و کارشناسی ارشد از آزمون دکتری برداشته شده است.

محاسبه معدل ارشد برای آزمون دکتری

همچنین تاثیر معدل کارشناسی در مصاحبه دکتری 40 درصد و کارشناسی ارشد 60 درصد بوده است که اکنون این تاثیر برداشته شده و فقط در مصاحبه حضوری، معدل ارشد به عنوان یک امتیاز مثبت در نظر گرفته می‌شود. با این حال برای اینکه بتوانید درک درستی از اثر معدل کارشناسی ارشد برای آزمون کتبی در سال‌های گذشته داشته باشید، به مثال زیر که مربوط میانگین معدل ارشد و کارشناسی است، توجه کنید:

معدل کارشناسی: 16/25

معدل کارشناسی ارشد: 18/42

میانگین معدل کارشناسی و کارشناسی ارشد:  17/335=2÷(18/42+16/25)

برای رسیدن به نتیجه نهایی، باید جواب محاسبه را در 40 درصد و 60 درصد ضرب کنید. البته همانطور که گفتیم این محاسبه برای زمانی است که معدل بر روی آزمون کتبی و مصاحبه تاثیر مستقیمی داشته باشد. البته به این موضوع توجه داشته باشید که نباید اعشار آن را بردارید. پس از آن باید معدل موثری که در دکتری محاسبه می‌شده است را به دست آورید. همانطور گفتیم معدل کارشناسی بر وزن 40 درصد می‌باشد و معدل ارشد بر وزن 60 درصد، بنابراین برای محاسبه تاثیر معدل ارشد به مثال زیر توجه فرمایید:

کارشناسی: 6/5=0/4*16/25

کارشناسی ارشد: 11/052=0/6*18/42

میانگین درصد موثر برای آزمون دکتری: 17/552=6/5+11/052

البته لازم به ذکر است که تاثیر معدل ارشد و کارشناسی برداشته شده است، اما نتیجه میانگین تاثیر معدل مقاطع قبل دکتری، مطابق با نمونه‌ای است که با هم بررسی کردیم.

نحوه محاسبه تاثیر معدل کارشناسی و کارشناسی ارشد در آزمون دکتری

برای ثبت نام آزمون دکتری کلیک کنید.

حداقل معدل کارشناسی ارشد برای ثبت نام در آزمون دکتری

متقاضیان باید برای ثبت نام در آزمون دکتری معدل خود را در سایت سنجش مثل بارگذاری مدارک هویتی، وارد کنند تا در مصاحبه بررسی شود و در جدول امتیاز دهی مصاحبه کنندگان قرار گیرد. اما حداقل معدل لازم برای شرکت در آزمون دکتری 14 می‌باشد و داوطلبانی که معدل آن‌ها کمتر از 14 است، نمی‎‌توانند برای ثبت نام در سنجش اقدام کنند.

برای اطلاع از هزینه ثبت نام آزمون دکتری کلیک کنید.

ویرایش معدل برای آزمون دکتری

مطابق با آخرین اخبار از سوی سازمان سنجش sanjesh.org، افرادی که برای ثبت نام در آزمون دکتری مدارک و اطلاعات هویتی خود را مثل معدل کارشناسی و کارشناسی ارشد وارد کرده بودند، اما بعد از ثبت نام متوجه خطا در ثبت معدل شده‌اند، باید بلافاصله برای ویرایش معدل آزمون دکتری اقدام کنند. درست است که از سال 99 به بعد قانون تاثیر معدل در آزمون کتبی برداشته شده، اما با این حال در زمان مصاحبه دکتری اهمیت ویژه‌ای دارد.

ویرایش معدل برای آزمون دکتری

به این صورت که معدل ارشد و دانشگاهی که داوطلب از آن فارغ التحصیل شده، به عنوان یک امتیاز در نظر گرفته می‌شود و اگر این معدل اشتباه وارد شده باشد؛ حتی اگر متقاضی در مصاحبه نهایی پذیرفته شود، قبولی آن رد خواهد شد. بنابراین در صورتی که معدل خود را به درستی وارد نکرده‌اید برای ویرایش معدل خود هرچه زودتر به سایت سنجش درخواست اصلاح اطلاعات خود را ارسال نمایید.

تاثیر معدل ارشد برای مصاحبه دکتری ۱۴۰۳

همانطور که در بخش قبلی گفتیم، معدل ارشد و کارشناسی روی آزمون کتبی دکتری بدون تاثیر است. اما در زمان مصاحبه حضوری، معدل ارشد به عنوان سابقه تحصیلی داوطلب در نظر گرفته می‌شود. بنابراین اینکه متقاضی از چه دانشگاهی فارغ التحصیل شده و چه نمراتی در مقطع کارشناسی پیوسته و ناپیوسته و ارشد کسب کرده است برای مصاحبه کنندگان دکتری اهمیت به نسبت بالایی دارد.

البته اینکه مصاحبه کنندگان چه امتیازی به داوطلبان برای معدل در نظر می‌‎گیرند، مشخص نیست و معیار خاصی ندارد. اما بدون شک معدل بالای 17 کارشناسی ارشد می‌تواند باعث کسب امتیازی خوب و قابل توجه در مرحله مصاحبه آزمون دکتری شود. با این حال برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید با کارشناسان ما در ایران تحصیل ارتباط برقرار نمایید.

کال تو اکشن راهنمای تلفنی

خلاصه مطلب

در این مقاله به موضوع تاثیر معدل ارشد برای آزمون دکتری پرداختیم. داوطلبانی که قصد شرکت در این آزمون را دارند، بهتر است بدانند که قانون اثر معدل کارشناسی ارشد بر روی آزمون بی‌تاثیر شده است. بنابراین با خیال راحت می‌توانند در آزمون کتبی شرکت کنند. البته لازم است به این نکته توجه داشته باشند که معدل در زمان مصاحبه حضوری، به صورت امتیاز محاسبه می‌شود.

همچنین وارد کردن دقیق معدل ارشد و کارشناسی در زمان ثبت نام دکتری، موضوع مهمی است و اگر اشتباه شود، داوطلب از آزمون دکتری رد می‌گردد. بنابراین باید به این موضوع دقت کنید و در صورتی که معدل خود را اشتباه وارد سایت سنجش کردید، بلافاصله برای اصلاح و ویرایش آن اقدام کنید. در صورت نیاز هم می‌توانید با کارشناسان ما در ایران تحصیل به شماره 9099075307 تماس حاصل فرمایید.

برای دانلود فایل PDF تاثیر معدل ارشد برای آزمون دکتری روی لینک کلیک کنید.

5/5 - (1 امتیاز)
از 8 صبح تا 12 شب حتی در ایام تعطیل

سوالی دارید؟ با ما تماس بگیرید

تماس از سراسر کشور از طریق تلفن ثابت:

۹۰۹ ۹۰۷ ۵۳۰۷

برای آشنایی با روش ترمیم معدل ارشد برای آزمون دکتری تماس بگیرید.

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و استفاده از کد تخفیف کلیک کنید

ویرایش معدل ارشد برای ثبت نام آزمون دکتری در چه سایتی انجام می‌شود؟

برای ویرایش معدل کارشناسی و ارشد برای ثبت نام آزمون دکتری، به آدرس sanjesh.org مراجعه نمایید.

حداقل معدل لازم برای شرکت در آزمون دکتری چیست؟

حداقل معدل لازم برای شرکت در آزمون دکتری 14 است.

معدل ارشد بر روی آزمون دکتری چه تاثیری دارد؟

خیر. این قانون از سال 99 برداشته شده است.

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

 • زمان ثبت نام آزمون دکتری وزارت بهداشت

  زمان ثبت نام آزمون دکتری وزارت بهداشت 1403 + مهلت تمدید

  کلیه داوطلبانی که قصد دارند در آزمون دکتری وزارت بهداشت شرکت کنند باید در زمان ثبت نام آزمون دکتری وزارت بهداشت اقدامات اولیه را انجام دهند. معمولا وزارت بهداشت کشور هر ساله برای آن دسته از داوطلبانی که قصد ثبت...
 • کارت ورود به جلسه آزمون دکتری

  دریافت کارت ورود به جلسه آزمون دکتری سراسری 1403

  همزمان با نزدیک شدن به زمان برگزاری کنکور سراسری دکتری کلیه متقاضیان و داوطلبان شرکت در این آزمون مهم باید اقدامات لازم را جهت دریافت کارت ورود به جلسه آزمون دکتری 1403 انجام دهند. توجه کنید که دریافت این کارت برای...
 • ثبت-نام-آزمون-دکتری

  آغاز ثبت نام آزمون دکتری سراسری 1403 + ورود sanjesh.org

  برخی از افراد پس از فارغ التحصیلی در مقطع کارشناسی ارشد، علاقمند به تحصیل در مقطع دکتری هستند؛ آن ها باید در زمان مقرر برای ثبت نام آزمون دکتری اقدام نمایند. تمامی این افراد برای ثبت نام در این آزمون،...
 • هزینه ثبت نام آزمون دکتری

  هزینه ثبت نام آزمون دکتری + قیمت کارت اعتباری 1403 | sanjesh

  هزینه ثبت نام آزمون دکتری هر سال تغییر خواهد کرد. به علاوه هزینه ثبت نام آزمون دکتری با تاخیر نیز با هزینه ثبت نام در حالت عادی متفاوت می باشد.  داوطلبان آزمون دکتری برای ثبت‌نام، ابتدا باید سریال کارت اعتباری...
تماس با مشاور