ایران تحصیل
مشاوره با تلفن ثابت
از سراسر کشور

909 9075307

بخشنامه بازگشت به تحصیل دانشگاه آزاد ۱۴۰۲ + دانشجو انصرافی

بخشنامه بازگشت به تحصیل دانشگاه آزاد
از 8 صبح تا 12 شب حتی در ایام تعطیل

سوال دارید با ما تماس بگیرید

تماس از سراسر کشور :

909 9075307

تماس با برترین مشاوران از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و استفاده از کد تخفیف کلیک کنید

بخشنامه بازگشت به تحصیل دانشگاه آزاد ۱۴۰۲ اعلام شد. در این بخشنامه شرایط ادامه و بازگشت به تحصیل دانشجویان انصرافی دانشگاه آزاد در مقطع کاردارنی، کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری ذکر شده و متقاضیان واجد شرایط می توانند با طی کردن یک سری مراحل، برای این امر اقدام نمایند. لازم به ذکر است که تکمیل متن درخواست بازگشت به تحصیل برای این افراد الزامی است.

در این مقاله قصد داریم تا علاوه بر توضیح در مورد نحوه بازگشت به تحصیل دانشجویان انصرافی دانشگاه آزاد توضیحاتی را ارائه دهیم و در مورد میزان شهریه در نظر گرفته توسط این دانشگاه اطلاعاتی را کسب نماییم. علاوه بر این، متقاضیان گرامی می توانند جهت دریافت راهنمای مراجعه به دانشگاه و تکمیل فرایند بازگشت به تحصیل، با

مرکز مشاوره دانشگاه آزاد ایران تحصیل تماس بگیرند. 

 

 

به منظور آشنایی با مفاد بخشنامه بازگشت به تحصیل دانشگاه آزاد در مقاطع مختلف تحصیلی کاردانی، کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری از سراسر کشور از طریق تلفن ثابت با مرکز مشاوره ایران تحصیل تماس حاصل فرمایید. 

9099075307 تماس از سراسر کشور و 9099075307 (تماس از استان تهران)

تماس از طریق تلفن ثابت بدون گرفتن کد پاسخگویی از 8 صبح الی 1 شب حتی ایام تعطیل

 

 

بخشنامه بازگشت به تحصیل دانشگاه آزاد چه می گوید؟

 

شرایط ادامه تحصیل دانشجویان انصرافی دانشگاه آزاد

 

 

هر دانشجویی ممکن است به دلایل مختلفی مجبور به ترک تحصیل شده و یا ادامه تحصیل باز بماند. اما آیا چنین اتفاقی باعث خواهد شد تا فرد تا پایان عمر دیگر امکان ورود به دانشگاه را نداشته باشد؟ دانشگاه آزاد برای چنین افرادی شرایطی را فراهم آورده است تا مجددا ادامه تحصیل دهند.

بدین ترتیب، بازگشت به تحصیل دانشجویان انصرافی کارشناسی ارشد ، دکتری و کارشناسی رشته های پزشکی و غیر پزشکی تحت شرایطی ممکن خواهد بود. برای این منظور بخشنامه وقفه تحصیلی تدارک دیده شده است که مربوط به مواردی همچون عدم مراجعه، وقفه و انصراف تحصیل می باشد.

متقاضیان بایستی متن درخواست بازگشت به تحصیل  این دانشگاه را تکمیل نموده و تحویل مراکز و مسئولان مربوطه دهند. البته این نکته را نیز باید متذکر شد که نحوه بازگشت به تحصیل دانشجویان انصرافی دانشگاه آزاد و مفاد بخشنامه برای مقاطع مختلف دارای تفاوت هایی است.

 

 

مفاد بخشنامه بازگشت به تحصیل دانشگاه آزاد

بر اساس آنچه که در شرایط ادامه تحصیل دانشجویان انصرافی دانشگاه آزاد ذکر شده است، دانشجویان رشته های غیر پزشکی که به دلایلی همچون ترک تحصیل، عدم مراجعه یا عدم ثبت نام در صورت قبولی از ادامه تحصیل بازمانده اند، طبق دستورالعمل زیر می توانند مجددا ثبت نام نمایند.

 

 • افراد مذکور مجاز خواهند بود تا از تاریخ اول مهرماه ۱۴۰۲ تا شهریور ۱۴۰۲، به واحد دانشگاهی مورد نظر مراجعه نمایند.

 

 • مراجعه در تاریخ های فوق الذکر در صورت ثبت مرخصی بدون احتساب در سنوات در نیم سال یا نیم سال های عدم مراجعه بلامانع خواهد بود.

 

 • دانشجویان تحصیلاتی تکمیلی که تنها پایان نامه و رساله آن ها باقی مانده است، مشمول این قانون نمی شوند.

 

 • برای دانشجویان آقا، قوانین و مقررات نظام وظیفه در نظر گرفته می شود.

 

 • متقاضیانی که 5 سال از ترک تحصیل آن ها گذشته باشد، برای بازگشت تحصیل می بایست واحدهای گذرانده شده را با درس های تطبیق دهند. گفتنی است که در صورت نیاز دانشجو موظف خواهد بود تا همان عنوان های درسی را مجددا پاس کند.

 

 • قبول یا رد بازگشت به تحصیل دانشجویان انصرافی منوط به اجازه کمیسیون موارد خاص و معاونت آموزشی خواهد بود.

 

 • با توجه به آنکه محتوای برخی از دروس رشته ها تغییر یافته و یا حتی منسوخ شده اند، لازم است که واحدهای گذرانده شده مورد بررسی قرار گیرند تا نزدیکترین رشته انتخاب گردد. توجه داشته باشید که واحدهای درسی منسوخ شده فاقد اعتبار می باشند و دانشجو می بایست همه دروس برخی از سرفصل ها را بگذرانند.

 

 • همه واحد های گذرانده شده باید دارای حداقل نمره 10 برای دانشجویان کاردانی و کارشناسی، 12 برای دانشجویان دوره کارشناسی ارشد، و 14 برای مقطع دکتری تخصصی باشد.

 

 • متقاضیان بایستی تعهد دهند که میانگین تجمعی همه واحدهای خود را به حد قابل قبول برسانند.

 

 • اگر رشته مورد تقاضا دانشجویی که متن درخواست بازگشت به تحصیل در واحد مربوطه وجود نداشته باشند، می توان در نزدیکترین واحد دانشگاهی که رشته مورد نظر را داشته باشد، ثبت نام شود.

 

 

برای ورود به سامانه ثبت نام مرکز سنجش و پذیرش دانشگاه آزاد بر روی لینک کلیک نمایید

 

 

بازگشت به تحصیل دانشجویان انصرافی  رشته های پزشکی

 

متن درخواست بازگشت به تحصیل دانشجویان کارشناسی ارشد

 

دانشجویان رشته های پزشکی نیز مطابق با بخشنامه بازگشت به تحصیل دانشگاه آزاد چنانچه از شرایط لازم برخوردار باشند، می توانند بار دیگر ادامه تحصیل دهند.

گفتنی است که شرایط ادامه تحصیل دانشجویان انصرافی دانشگاه آزاد رشته های پزشکی از سوی وزارت بهداشت تعیین می شود، اما چنانچه این وزارت خانه بخشنامه ایی را صادر نکند، به مواردی که در بالا ذکر گردید، استناد خواهد شد.

نکته ایی در این مورد حائز اهمیت است، این می باشد که در صورت عدم تسویه حساب با دانشگاه و اینکه بیشتر از دو نیمسال از انصراف وی نگذشته باشد، در صورت اجازه کمیسیون موارد خاص حوزه پزشکی، می تواند دوباره به تحصیل بازگردد.

همچنین، چنانچه انصراف دانشجو به دلیل بیماری بوده باشد، با ارائه و تکمیل متن درخواست بازگشت به تحصیل  ، تا چهار نیمسال بعد قادر به بازگشت به تحصیل خواهد بود. این در حالی است که در صورت ارائه نامه تسویه و انصراف، دیگر امکان بازگشت به تحصیل وجود نخواهد داشت.

 

 

میزان شهریه دانشجویان انصرافی

برای بسیاری از متقاضیان بازگشت به تحصیل دانشجویان انصرافی کارشناسی ارشد و سایر مقاطع دانشگاه آزاد این سوال مطرح می شود که تکلیف شهریه چه خواهد شد.

در این مورد بخشنامه بازگشت به تحصیل دانشگاه آزاد بیان می کند که اگر دانشجو به عللی همچون وقفه تحصیلی، عدم مراجعه و انصراف از تحصیل ترک تحصیل نموده و واحدهای تحصیلی به غیر از پایان نامه و رساله را ناتمام گذاشته باشد، نیازی به پرداخت شهریه دانشگاه آزاد در نیمسال های وقفه نخواهد داشت. بدین ترتیب، می توانند شهریه نیسمال های باقیمانده را پرداخت نمایند.

این بند شامل دانشجویان تحصیلات تکمیلی اعم از کارشناسی ارشد، دکتری تخصصی و دکتری عمومی می شود. نحوه محاسبه شهریه نیز بدین صورت است که نیمسال های باقیمانده دانشجو از تاریخ مراجعه بعد از وقفه تحصیلی به دانشگاه، بعد از تمام شدن سنوات مجاز تحصیلی در هر کدام از مقاطع و بدون احتساب نیمسال های وقفه بر اساس ضوابط دانشگاه و به نرخ روز در نظر گرفته می شود.

از این رو، واحدهای دانشگاهی بایستی بر اساس شرایط ادامه تحصیل دانشجویان انصرافی دانشگاه آزاد نرخ شهریه را به روزرسانی کرده و به اطلاع متقاضی برسانند. اما اگر قصد دارید تا به طور دقیق از میزان شهریه رشته مورد نظر خود در هر کدام از مقاطع تحصیلی مطتبق با جدیدترین تغییرات مطلع شوید، می توانید با کارشناسان ایران تصیل تماس حاصل نمایید.

 

 

متن درخواست بازگشت به تحصیل  دانشگاه آزاد

حال که با مفاد بخشنامه بازگشت به تحصیل دانشگاه آزاد آشنا شدیم، خوب است در مورد ارائه درخواست ادامه تحصیل نیز اطلاعاتی را کسب نماییم.

هر کدام از متقاضیان در این زمینه نیازمند تکمیل یک فرم تحت عنوان متن درخواست بازگشت به تحصیل  دانشگاه آزاد می باشند. این فرم به طور معمول از طریق سایت دانشگاه محل تحصیل قابل دریافت می باشد.

فرد لازم است تا یک سری اطلاعات شخصی و تحصیلی را تکمیل و به محل مربوطه ارائه نماید. هچنین، علت عدم ادامه تحصیل نیز بایستی توسط متقاضی پر شود.

 

 

مراحل ارائه درخواست بازگشت به تحصیل دانشجویان انصرافی

متقاضیانی که طبق بخشنامه بازگشت به تحصیل دانشگاه آزاد قصد دارند تا درخواست خود را بر این مبنا ارائه دهند، لازم است که به طور معمول مراحل زیر را طی نمایند.

 • متقاضی باید به کمیسیون موارد خاص در امور دانشجویان مراجعه نماید
 • اطلاعات فری، موضوع تقاضا و دلایل مطرح کردن دوباره تقاضا جهت ادامه تحصیل ذکر گردد
 • به منظور تائید برگه درخواست، به دانشکده یا واحد دانشگاهی مراجعه شود
 • از اتوماسیون مکاتبات برگه تائید شده را دریافت ئ کارشناس موارد خاص ارائه شود
 • کمیسیون به منظور بررسی درخواست دانشجو تشکیل می شود
 • نتیجه درخواست از طریق کارشناس کمیسیون به دانشجو اعلام می گردد

 

 

خلاصه مطالب

در این مقاله شرایط ادامه تحصیل دانشجویان انصرافی در بخشنامه بازگشت به تحصیل دانشگاه آزاد را مورد بررسی قرار دادیم و دیدیم که در چه صورت می توان درخواست خود را ارائه داد.

اگر شما نیز از دانشجویان پزشکی یا غیر پزشکی دانشگاه آزاد یا هر کدام از موسسات عالی دیگر هستید، برای آگاهی از تمامی ضوابط و قوانین مربوط به بازگشت به تحصیل دانشجویان انصرافی می توانید با همکاران ما تماس حاصل نمایید. برای این منظور کافی است که از طریق شماره های مندرج در جدول زیر در تمامی روزهای هفته از ساعت 8 صبح الی 12 شب با ما در ارتباط باشید. 

 

جهت دریافت راهنمای بخشنامه بازگشت به تحصیل دانشگاه آزاد و میزان شهریه از سراسر کشور از طریق تلفن ثابت با مرکز مشاوره ایران تحصیل تماس حاصل فرمایید. 

9099075307 تماس از سراسر کشور و 9099075307 (تماس از استان تهران)

تماس از طریق تلفن ثابت بدون گرفتن کد پاسخگویی از 8 صبح الی 1 شب حتی ایام تعطیل

 

 

مطالب مرتبط

تسویه حساب دانشجویان اخراجی آزاد

شرایط تطبیق واحد دانشگاه سراسری

ثبت نام آزمون ارشد وزارت بهداشت

بخشنامه بازگشت به تحصیل دانشگاه آزاد

3/5 - (1 امتیاز)
از 8 صبح تا 12 شب حتی در ایام تعطیل

سوال دارید با ما تماس بگیرید

تماس از سراسر کشور :

909 9075307

تماس با برترین مشاوران از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و استفاده از کد تخفیف کلیک کنید

مفاد بخشنامه بازگشت به تحصیل دانشگاه آزاد چیست؟

در این مقاله می توانید تمامی قوانین بازگشت به تحصیل دانشجویان انصرافی را مطالعه فرمایید. 

آیا برای بازگشت به تحصیل دانشجویان انصرافی دانشگاه آزاد، پرداخت شهریه سنوات وقفه لازم است؟

اگر دانشجو به عللی همچون وقفه تحصیلی، عدم مراجعه و انصراف از تحصیل ترک تحصیل نموده و واحدهای تحصیلی به غیر از پایان نامه و رساله را ناتمام گذاشته باشد، نیازی به پرداخت شهریه دانشگاه آزاد در نیمسال های وقفه نخواهد داشت.

شرایط ادامه تحصیل دانشجویان انصرافی دانشگاه آزاد چیست؟

برای اطلاع از قوانین و نحوه بازگشت به تحصیل دانشجویان انصرافی دانشگاه آزاد می توانید با کارشناسان ایران تحصیل تماس بگیرید.

 چه زمانی می توان برای بازگشت به تحصیل دانشجویان انصرافی دانشگاه ازاد درخواست داد؟

برای آگاهی از این مورد وارد سایت شوید. 

 

نظرات

 1. Avatar photo
  Mahta
  ۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۲ ساعت ۱۲:۳۳

  سلام وقت بخیر من ماه پیش انصراف دادم و هزینه هم برگشت بهم
  میتونم تو شهریور یا مهرماه دوباره برگردم به دانشگاه؟ ترم یک هم هستم
  یا اینکه اگه برم انصرافی رو پس بگیرم مرخصی رد میکنن این ترم؟ از نظر شما کدوم کار بهتره

  • Avatar photo
   مشاور صادقی
   ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۲ ساعت ۱۷:۱۸

   سلام
   برگشت تون بهتره

 2. Avatar photo
  کامیار وطن دوست
  ۱۸ اردیبهشت ۱۴۰۲ ساعت ۱۷:۴۸

  سلام،من سال ۱۳۹۰ از دانشگاه آزاد انصراف دادم،رشته ام زبا و ادبيات انگلیسی بود و میخوام به همون رشته برگردم،۲۶ واحد پاس کرده بودم،آیا بعد ازگذشت این همه سال، این واحدها قبول میشن؟

  • Avatar photo
   مشاور محمدی
   ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۲ ساعت ۱۴:۵۱

   سلام وقت به خیر
   تطبیق واحد بستگی به دانشگاه دارد ولی عمدتا تا حداکثر 5 سال بعد از تحصیل امکان تطبیق وجود دارد.

 3. Avatar photo
  نیاز
  ۲۳ فروردین ۱۴۰۲ ساعت ۱۲:۴۳

  سلام ظهرتون بخیر
  ببخشید من انصراف دادم و هزینه رو هم پرداخت کردم ترم بهمن بودم ولی تو فروردین انصراف دادم
  بخوام برگردم انصرافی پس گرفته میشه؟

  • Avatar photo
   مشاور محمدی
   ۲۳ فروردین ۱۴۰۲ ساعت ۱۵:۳۱

   سلام وقت به خیر
   با واحد آموزش دانشگاه صحبت کنید.

 4. Avatar photo
  عباس
  ۲۵ دی ۱۴۰۱ ساعت ۲۳:۳۸

  سلام اینجا گفته برای دانشجویانی که تنها در پایانامه تعلل کرده اند کاربردی ندارد. دقیقا منظورشون از این جمله چی است؟
  خوب برای این دانشجویان باید شرایط بهتر باشه.

  • Avatar photo
   مشاور فتح اللهی
   ۳ بهمن ۱۴۰۱ ساعت ۱۷:۴۶

   سلام بله بازگشت به تحصیل در دانشگاه آزاد دارای شرایط خاص میباشد که باید جهت دریافت اطلاعات کامل با مرکز مشاوره ایران تحصیل تماس بگیرید

 5. Avatar photo
  علی
  ۳۱ شهریور ۱۴۰۱ ساعت ۲۱:۱۷

  سلام من پارسال اتاق عمل همدان قبول شدم. اما ثبت نام نکردم. میتونم امسال برم ثبت نام کنم؟

 6. Avatar photo
  سعید
  ۲۶ شهریور ۱۴۰۱ ساعت ۰۶:۱۷

  با سلام . بنده بازگشت به تحصیل مقطع ارشد بودم ‌یک ترم خوندم و پاس کردم برا انتخاب واحد ترم دوم آموزش دانشگاه تماس گرفتند گفتند رشته شما منسوخ اعلام شده و ارائه نمیشه و فقط ۱۱ میلیون تومن بنده ضرر به جیبم خورد و تا الان که ۸ ماه گذشته پیگیری و حتی بازرسی دانشگاه آزاد هم جوابی نداده . بازگشت با این شرایط اشتباه محضه .چون دانشگاه آزاد سازمان متعهدی نیست

  • Avatar photo
   obeidavi obeidavi
   ۲۷ شهریور ۱۴۰۱ ساعت ۱۱:۰۸

   سلام وقت بخیر وضعیت شما باید به دقت بررسی شود لطفا جهت کسب اطلاعات بیشتر با مرکز مشاوره ایران تحصیل تماس حاصل فرماییید

مطالب مرتبط

تماس با مشاور