تماس از تلفن ثابت

909 9072952

از کل کشور
انتخاب رشته آزمون دکتری

نحوه انتخاب رشته آزمون دکتری 1401 + راهنمای تصویری

  • دسته بندی
  • دیدگاه ها ۰
انتخاب رشته آزمون دکتری
سوالی دارید ؟ با ما تماس بگیرید تماس با برترین مشاوران از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور از 8 صبح الی 12 شب حتی ایام تعطیل
تماس از سراسر کشور : 909 9072952

انتخاب رشته آزمون دکتری آغاز شده است. ما در ادامه این مطلب قصد داریم به بررسی نحوه انتخاب رشته در این مقطع بپردازیم و همچنین راهنمای جامع انتخاب رشته دکتری را به شما ارائه دهیم. در صورتی که برای آزمون دکتری ثبت نام کرده اید و یا قصد انتخاب رشته آزمون دکتری را دارید، در ادامه این مطلب همراه ما باشید تا از شرایط و مراحل آن اطلاعات کافی را بدست آورید.

 

 

برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با راهنمای جامع انتخاب رشته دکتری  از سراسر کشور از طریق تلفن ثابت با مرکز مشاوره ایران تحصیل تماس حاصل فرمایید.

9099072952 تماس از سراسر کشور و 9099072952 (تماس از استان تهران)

تماس از طریق تلفن ثابت بدون گرفتن کد پاسخگویی از 8 صبح الی 1 شب حتی ایام تعطیل

 

 

انتخاب رشته آزمون دکتری

همانطور که می دانید انتخاب رشته آزمون دکتری پس از اعلام نتایج اولیه آغاز خواهد شد. افرادی که مجاز به انتخاب رشته شده اند، می توانند با دریافت دفترچه راهنما، نسبت به درج کد رشته های انتخابی خود اقدام کنند.

البته همانطور که می دانید آزمون دکتری دارای دو مرحله آزمون کتبی و شفاهی است. در مرحله اول باید در آزمون کتبی پذیرفته شوید و سپس با مجاز شدن می توانید به انتخاب رشته بپردازید.

انتخاب رشته نیز مانند ثبت نام کاملاً اینترنتی بوده و در سایت انجام خواهد شد.

 

 

نحوه دریافت دفترچه انتخاب رشته آزمون دکتری

دفترچه انتخاب رشته آزمون دکتری در سایت سنجش به نشانی sanjesh.org قرار خواهد گرفت. زمان انتشار آن نیز تقریباً چند روز بعد از اعلام نتایج اولیه دکتری می باشد. افرادی که مجاز به انتخاب رشته آزمون دکتری شده اند، ابتدا لازم است دفترچه را دانلود کرده و تمامی قسمت های آن را به درستی مطالعه کنند.

 

برای اطلاعات بیشتر از نحوه ثبت نام آزمون دکتری کلیک کنید.

 

 

بهترین چینش در انتخاب رشته آزمون دکتری

همانطور که می دانید برای انتخاب رشته دکتری، می توانید 50 رشته را وارد کنید. بهترین حالت این است که انتخاب رشته شما براساس علاقه چیده شود. به علاوه هیچ محدودیتی در دعوت به مصاحبه وجود ندارد. یعنی تمامی افرادی که حد نصاب لازم را دریافت کرده اند، به مصاحبه دعوت خواهند شد.

 

 

راهنمای جامع انتخاب رشته دکتری به صورت تصویری

همانطور که در موارد فوق اشاره کرده بودیم، انتخاب رشته دکتری به صورت اینترنتی انجام می شود. از آنجایی که ممکن است برای افراد در رابطه با نحوه چینش و نحوه انتخاب رشته سوال پیش بیاید، ما در این قسمت قصد داریم راهنمای تصویری انتخاب رشته دکتری سراسری را به شما ارائه دهیم. ابتدا باید به سایت سنجش مراجعه کرده و گزینه دکتری تخصصی را از منوی سمت راست انتخاب کنید.

 

 

راهنمای جامع انتخاب رشته دکتری

 

 

سپس باید گزینه انتخاب رشته های تحصیلی آزمون ورودی دکتری (نیمه متمرکز) phd سال 1401 را بزنید.

یک سری قوانین وجود دارد که باید به مطالعه آن ها بپردازید و سپس دکمه تایید و ادامه را بزنید.

 

 

انتخاب رشته آزمون دکتری

انتخاب رشته آزمون دکتری

 

 

 در نهایت به صفحه انتخاب رشته با استفاده از شماره پرونده و شماره پیگیری و یا شماره داوطلبی و شماره پرونده و کدملی وارد خواهید شد.

 

 

انتخاب رشته دکتری

 

 

در آخرین مرحله پس از تکمیل کردن فرم انتخاب رشته، یک کد رهگیری 15 رقمی به شما داده می شود که باید آن را تا پایان زمان اعلام نتایج نهایی نزد خود نگاه دارید. اگر می خواهید قبل از وارد کردن کدهای انتخاب رشته، ابتدا به صورت پیش نویس از برگه ای که انتهای دفترچه است، استفاده کنید.

 

 

سهمیه در انتخاب رشته دکتری

 

 

نکات مهم تکمیل فرم انتخاب رشته دکتری سراسری

تمامی افرادی که مجاز به انتخاب رشته می شوند می توانند برای تکمیل فرم انتخاب رشته اقدام نمایند. البته قبل از این کار نیاز است که اطلاعاتی همچون،معدل، نام موسسه فارغ التحصیلی در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد و سهمیه بررسی شده و از صحت آن ها اطمینان حاصل کنید.

درصورتی که تمامی این اطلاعات به درستی ثبت شده بود، می توانید برای تکمیل فرم اقدام کنید. در غیر این صورت لازم است با ثبت درخواست در سایت سنجش، درخواست ویرایش اطلاعات را بدهید. توجه داشته باشید که اگر این کار را نکنید، از ادامه مراحل محروم خواهید شد و حتی اجازه هیچگونه اعتراضی نخواهید داشت.

نکاتی که لازم است قبل از انتخاب رشته بدانید، شامل موارد زیر می شود.

  • اطلاع از دوره های مجاز به انتخاب رشته دکتری

تمامی داوطلبان نیاز است از اطلاعات درج شده در کارنامه دکتری اطلاعات خوبی داشته و همچنین بدانندکه در چه دوره هایی مجاز به انتخاب رشته هستند.

  • توجه به رتبه و تراز اکتسابی در کارنامه اولیه آزمون دکتری و بررسی قبولی های گذشته

توجه داشته باشید که صرفاً داشتن رتبه و تراز  بالا به منزله قبولی صد درصد نیست. زیرا ممکن است برخی افراد رتبه و تراز خوبی گرفته باشند، اما به دلیل عدم کسب امتیاز در مصاحبه، پذیرفته نشوند.

  • ظرفیت رشته محل های ارائه شده در دفترچه انتخاب رشته دکتری

ظرفیت رشته ها نیز می تواند مهم باشد و اگر به آن توجه نمایید، انتخاب رشته با کیفیت تری خواهید داشت.

 

 

برای دریافت مشاوره انتخاب رشته دکتری کلیک کنید.

 

 

باورهای غلط درخصوص انتخاب رشته دکتری

در این قسمت قصد داریم به بررسی یک سری باورهای غلط در خصوص انتخاب رشته دکتری بپردازیم.  هر چه رشته ای به عنوان اولویت بالاتر در نظر گرفته شود، شانس دعوت به مصاحبه بیشتر خواهد بود.

ترتیب انتخاب رشته نمی تواند تاثیری در شانس دعوت به مصاحبه داشته باشد.

دانشگاه ها دانشجویان ارشد خودشان را برای مقطع دکتری می گیرند و برای دانشجویان دانشگاه های دیگر شانس بسیار کمی وجود دارد.

این یک باور رایج است که بسیاری از دانشجویان تصور می کردند اگر فارغ التحصیل از یک دانشگاه نباشند در مقطع دکتری شانسی برای پذیرفته شدن نخواهند داشت. اما این باوری کاملاً غلط است زیرا در این صورت عدالت در پذیرفتن دانشجویان زیر سوال رفته و هیچ فردی نمی تواند امیدی برای پذیرفته شدن داشته باشد.

فهرست دانشگاه‎های مصاحبه کننده محدود است به همین دلیل باید مواردی را انتخاب کنیم که شانس قبولی ما بیشتر می شود.

آیا امکان انتخاب رشته از رشته/گرایش های دیگر وجود دارد؟

در مقطع دکتری شما نمی توانید از رشته و گرایش های دیگر به جز رشته و گرایش خودتان انتخاب کرده باشید. البته این امکان به صورت خودکار در سایت سنجش نیز وجود دارد.

 

 

تاثیر سهمیه در انتخاب رشته دکتری

سهمیه در انتخاب رشته آزمون دکتری نیز از جمله مواردی است که باید به آن توجه کافی را داشته باشید. در آزمون دکتری به صورت کلی سه سهمیه وجود دارد که شامل، سهمیه 5 و 25 درصدی ایثارگران و همچین نسهمیه مربیان می شود. اگر فردی هیچ یک از سهمیه های فوق را نداشته باشد، در سهمیه آزاد مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

 

 

تاثیر سهمیه ایثارگران در انتخاب رشته دکتری 1401

همانطور که در قسمت فوق اشاره کرده بودیم، سهمیه ایثارگران شامل، سهمیه 25 درصد و 5 درصد خواهد بود.

سهمیه 25 درصدی ایثارگران، به همسر و فرزندان شهدا، آزادگان و همسر و فرزندان آن ها داده خواهد شد. افراد برای استفاده از این سهمیه باید 70 درصد از نمره آخرین فرد پذیرفته شده را گرفته باشند.

سهمیه 5 درصدی ایثارگران نیز به جانبازان زیر 25 درصد و همسر و فرزندان آنان و همچنین همسر و فرزند رزمنده هایی که حداقل 6 ماه در جبهه جضور داشته اند، داده می شود.

 

 

تاثیر سهمیه رزمندگان در انتخاب رشته دکتری 1401

این سهمیه برای رزمنده هایی است که در جنگ ایران و عراق به مدت 6 ماه حضور داشته اند. افرادی که قصد استفاده از این سهمیه را دارند، لازم است 80 درصد نمره آخرین فرد پذیرفته شده را گرفته باشند. افراد بسیجی اجازه استفاده از این سهمیه را ندارند.

 

 

تاثیر سهمیه مربیان در انتخاب رشته دکتری 1401

سهمیه مربیان برای تمامی مربی های رسمی قطعی و یا آزمایشی تمامی دانشگاه های دولتی و غیر دولتی است. در این سهمیه افراد باید 80 درصد نمره آخرین فرد پذیرفته شده را گرفته باشند.

 

 

انواع سهمیه ایثارگران شامل چه مواردی می شود؟

ما در قسمت فوق سهمیه ایثارگران را معرفی کردیم. در این قسمت همراه ما باشید تا انواع سهمیه ایثارگران را به صورت کلی بررسی کنیم.

سهمیه رزمندگان   25 درصد  یکی از آن موارد است که برای دریافت آن لازم است ظرفیت حداقل 80% نمره آخرین فرد ﭘﺬﻳﺮﻓﺘﻪ ﺷﺪه در گزینش آزاد را گرفته باشید.

سهمیه 25 درصدی ایثارگران نیز مورد دیگری از سهمیه ها است که برای استفاده از آن لازم است حداقل 70% نمره آخرین فرد ﭘﺬﻳﺮﻓﺘﻪ ﺷﺪه در گزینش آزاد را گرفته باشید.

سهمیه 5 درصدی ایثارگران نیز مورد بعدی است که برای دریافت و استفاده از ن لازم است حداقل 70% نمره آخرین فرد ﭘﺬﻳﺮﻓﺘﻪ ﺷﺪه در گزینش آزاد را گرفته باشید.

 

 

خلاصه مطلب

ما در این مطلب سعی کردیم به بررسی نحوه انتخاب رشته آزمون دکتری بپردازیم.  اینکه راهنمای جامع انتخاب رشته دکتری چیست و سهمیه انتخاب رشته آزمون دکتری شامل چه مواردی می شود. در صورتی که پس از مطالعه این مطلب نیاز به اطلاعات بیشتری در خصوص، نحوه انتخاب رشته آزمون دکتری داشتید، می توانید با کارشناسان ما تماس بگیرید.

 

 

برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با نحوه انتخاب رشته آزمون دکتری  از سراسر کشور از طریق تلفن ثابت با مرکز مشاوره ایران تحصیل تماس حاصل فرمایید.

9099072952 تماس از سراسر کشور و 9099072952 (تماس از استان تهران)

تماس از طریق تلفن ثابت بدون گرفتن کد پاسخگویی از 8 صبح الی 1 شب حتی ایام تعطیل

 

 

مطالب مرتبط 

شهریه دکتری دانشگاه آزاد

تکمیل ظرفیت آزمون دکتری

منابع آزمون دستیاری دندانپزشکی

آیا مشاوره انتخاب رشته آزمون دکتری در ایران تحصیل ارائه می شود؟

بله برای دریافت مشاوره دکتری ایران تحصیل می توانید با کارشناسان ما تماس بگیرید.

نکات انتخاب رشته آزمون دکتری چیست؟

تمامی نکات در متن آورده شده است.

دفترچه انتخاب رشته دکتری از چه سایتی قابل دسترسی است؟

برای دانلود دفترچه می توانید از سایت سنجش آن را دانلود کنید.

چند انتخاب در انتخاب رشته دکتری وجود دارد؟

برای مقطع دکتری امکان انتخاب 50 کد رشته وجود دارد.

مطالب مرتبط

نظرات

ایران تحصیل
تماس با مشاور