ایران تحصیل
مشاوره با تلفن ثابت
از سراسر کشور

۹۰۹ ۹۰۷ ۵۳۰۷

استفاده مجدد از سهمیه ایثارگری

 • دسته بندی:
 • دیدگاه ها: ۱,۸۹۶
 • تاریخ بروزرسانی: ۱۰ دی ۱۴۰۲
استفاده مجدد از سهمیه ایثارگری
از 8 صبح تا 12 شب حتی در ایام تعطیل

سوالی دارید؟ با ما تماس بگیرید

تماس از سراسر کشور از طریق تلفن ثابت:

۹۰۹ ۹۰۷ ۵۳۰۷

مشاوران متخصص ما آماده راهنمایی کردن شما هستند

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و استفاده از کد تخفیف کلیک کنید

آیا استفاده مجدد از سهمیه ایثارگری امکان پذیر است؟ برای بسیاری از داوطلبان کنکور این سوال پیش می آید که تعداد دفعات و محدودیت استفاده از سهمیه ایثارگران در کنکور به چه نحوی است و اینکه آیا بین دانشگاه های مختلف تفاوت وجود دارد یا خیر؟ در ادامه به این موضوع می پردازیم، اما برای کسب اطلاعات دقیقتر در مورد قوانین استفاده از سهمیه ایثارگران در دانشگاه آزاد و سراسری می توانید با مشاوران خبره ایران تحصیل تماس بگیرید.

استفاده مجدد از سهمیه ایثارگری یعنی چه؟

یکی از تسهیلاتی که برای داوطلبان کنکور در نظر گرفته شده است، استفاده از سهمیه های گوناگونی همچون سهمیه ایثارگران، سهمیه مناطق، سهمیه رزمندگان، سهمیه 25 یا 5 درصدی ایثارگران، سهمیه فرزندان جانباز و … است. تاثیر سهمیه در کنکور سراسری خود تحت شرایط و قوانین خاصی صورت می پذیرد. در این بین، برای بسیاری از دارندگان سهمیه ایثارگران سوالات زیادی مطرح می شود که از جمله آن می توان به چگونگی برخورداری و استفاده مجدد از سهمیه ایثارگری اشاره کرد.

به طور کلی، طبق قوانین سازمان سنجش، حدود 5 تا 25 درصد از ظرفیت پذیرش در هر کد رشته محل، به افرادی تعلق می گیرد که از سهمیه ایثارگران برخوردارند. البته این در صورتی است که داوطلب موفق به کسب حداقل نمره مجاز قبولی شده باشد.

بر اساس آنچه که در دفترچه راهنمای ثبت نام آمده است، جانبازان 25 % و بالاتر و همسران و فرزندهای آنان، جانبازان زیر 25% و همسر و فزندان آن ها، آزادگان و همسر و فرزندان آن ها، همسر و فرزندان شهدا و مفقودالاثرها می توانند از طریق دریافت کد 1 رقمی از ارگان های ذیربط خود، در فرم ثبت نامی قسمت مربوط به استفاده از سهمیه ایثارگران را علامت گذاری نماید.

حال ممکن است فردی به هر دلیلی مایل باشد که دوبار از این سهمیه استفاده کند، اما باید دید که ضوابط محدودیت استفاده از سهمیه ایثارگران در کنکور به چه نحوی است، و اینکه به ما اجازه این کار را می دهد یا خیر. در ادامه به این بحث که مربوط به کد ایثارگری است، خواهیم پرداخت.

شرایط و قوانین استفاده مجدد از سهمیه ایثارگری چیست؟

در سال جاری سازمان سنجش درخواستی را در باب تغییر استفاده از سهمیه ایثارگران داد، که بر پایه آن موارد زیر مطرح شده است:

آن دسته از داوطلبانی که یک بار از طریق سهمیه ایثارگران و شاهد در یکی از رشته های تحصیلی دوره های روزانه کنکور پذیرفته شده اند، حق استفاده مجدد از سهمیه ایثارگری را ندارند. این قانون شامل تمام پذیرفته گانی است که از رشته قبلی خود انصراف داده، در رشته مورد نظر ثبت نام کرده و یا حتی نکرده باشند.

همچنین، بر اساس قوانین محدودیت استفاده از سهمیه ایثارگران در کنکوراگر داوطلبی در سنوات گذشته در یکی از رشته های تحصیلی غیر روزانه، اعم از دانشگاه پیام نور، دوره های شبانه و نیمه حضوری دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی، موسسات آموزش عـالی غیردولتی و غـیرانتفاعی و یا دوره های پردیس خودگـردان (بین الملل) و مجازی پذرفته شده باشند، چنانچه در رشته قبلی خود انصراف دهند، تنها یک بار امکان استفاده مجدد از سهمیه ایثارگری را خواهند داشت.

علاوه بر این، استفاده مجدد از سهمیه ایثارگران در دانشگاه آزاد برای افرادی که در این دانشگاه پذیرفته شده، در صورت اصراف از رشته قبلی خود تنها یک بار دیگر فرصت بهره مندی از تسهیلات سهمیه ایثارگران راخواهند داشت

به منظور دریافت نمونه کارنامه قبولی پزشکی ایثارگران برای لینک زیر کنید

محدودیت استفاده از سهمیه ایثارگران در کنکور

مسلما داوطلبان و متقاضیان کنکور نمی توانند در هر زمانی که مایل به استفاده از سهمیه ایثارگران بودند، برای آن درخواست دهند. به همین دلیل، قوانینی در باب استفاده مجدد از سهمیه روزانه و غیر روزانه نظر گرفته شده است که مطابق با آن ها مشخص می شود که هر فرد در چه صورت می تواند از این تسهیلات استفاده نماید.

 

 • اگر داوطلبی در آزمون کنکور سال های قبل خود موفق به قبولی در هیچ کدام از رشته محل های روزانه نشده و از سهمیه ایثارگران استفاده نکرده باشند، مجاز به استفاده مجدد از سهمیه ایثارگری خواهد بود.

 

 • چنانچه فردی در دوره های قبلی از سهمیه خود استفاده کرده، و این مورد به ثبت و تایید رسیده باشد، و نهایتا در هنگام اعلام نتایج نیز اعمال شده باشد، طبق ضوابط محدودیت استفاده از سهمیه ایثارگران در کنکور دیگر حق استفاده مجدد از این تسهیلات را نخواهد داشت.

برای آشنایی و کسب اطلاعات بیشتر از کارنامه کنکور سهمیه ایثارگری وارد لینک شوید.

 • همانطور که در بالا اشاره شد، پذیرفته شدگان دوره های روزانه که از سهمیه ایثارگران استفاده کرده اند، دیگر نمی توانند مجددا از آن بهره ببرند.

 

 • اگر دوطلبی در هنگام ثبت نام، گزینه سهیه ایثارگران را در فرم ثبت نامی انتخاب نمود باشد، اما در هنگام انتشار کارنامه اولیه مجاز به انتخاب رشته نشده باشند، دیگر مجاز به استفاده مجدد از سهمیه ایثارگران در دانشگاه آزاد و سراسری هستند.

 

 • 25% از ظرفیت هر کدام کد رشته محل های کنکور به ” همسر و فرزندان شدا و مفقود الاثر”، ” آزادگان و همسر و فرزندان آن ها”، ” جانبازان 25% و بالتر و همسرو فرزندان آن ها ختصاص می یابد.

 

 • 5% از ظرفیت انتخاب هر کد رشته محل به جانبازان زیر 25% و همسر و فرزندان آن ها، همسر و فرزندان رزمندگان با حداقل شش ماه حضور داوطلبانه در جبهه اختصاص یافته است.

 

 • حد نصاب نمره دارندگان سهمیه ایثارگران، 70 درصد افرد پذیرفته شده در گزینش آزاد آن رشته خواهند بود.

 

 • داوطلبینی که جزء سازمان بسیج محسوب می شوند و متقاضی استفاده از سهمیه ایثارگران یا رزمندگان نیز هستند، می توانند از طریق مراجعه به محل نگهداری پرونده بسیج، کد پیگیری 12 رقمی خود را دریافت و آن را در تقاضانامه اینترنتی درج نمایند.

برای اطلاع از  معافیت فرزندان ایثارگر بر روی لینک مربوطه کلیک کنید

تعداد دفعات استفاده از سهمیه ایثارگران

برای بسیاری از متقاضیان مهم است که در هر دوره چند بار مجاز به استفاده مجدد از سهمیه ایثارگری هستند. اگر بخواهیم تعداد دفعات استفاده از سهمیه ایثارگران 5 درصد هر دوره تحصیلی را به تفکیک بررسی کنیم، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

دانشگاه های روزانه: پذیرفته شدگان دوره های روزانه تنها یک بار می توانند از سهمیه ایثارگران انتخاب نماید.

دوره های شبانه ( نوبت دوم): پذیرفته شدگان این دوره در صورت انصراف از رشته قبلی خود، حق استفاده مجدد از سهمیه ایثارگری را خواهند داشت.

پردیس خودگردان: همانند دور های شبانه، تنها یک بار چنانچه از رشته قبلی خود انصراف دهند، تنها یک باردیگر می توانند از سهمیه ایثارگران استفاده کنند.

دانشگاه آزاد: از آنجا که این دانشگاه غیر دولتی محسوب می شود، اگر داوطلبی که قبلا یکبار از این سهمیه استفاده کرده است، از رشته در حال تحصیل انصراف دهد، یک بار دیگر، یعنی حداکثر دو بار مجاز به استفاده مجدد از سهمیه ایثارگری است.

دوره های مجازی یا غیر انتفاعی: پذیرفته شدگان این دوره ها نیز به شرط انصراف از رشته قبلی که از سهمیه ایثارگران برای پذیرش استفاده کرده اند، حداکثر دو بار مجاز به بهرهمندی از این سهمیه هستند.

جهت اطلاع از تاثیر سهمیه ایثارگران در آزمون ept بر روی لینک مربوطه کلیک کنید

خلاصه مطالب

در این مقاله به شرایط و محدودیت استفاده مجدد از سهمیه ایثارگری در دانشگاه آزاد و سراسری دوره های مختلف پرداختیم و دیدیم که تعداد دفعات استفاده از این سهمیه چگونه است.

چنانچه شما نیز به دنبال بهره مندی و اطلاع از قوانین استفاده از سهمیه ایثارگران ، رزمندگان، شهدا، مناطق و … را جهت پذیرش در دانشگاه دارید، می توانید سوالات و ابهامات خود را از همکاران ما در ایران تحصیل کسب نمایید. برای این کار کافی است که از طریق شماره های مندرج در جدول زیر از ساعت 8 صبح الی 12 شب با ما در تماس باشید.

2.7/5 - (10 امتیاز)
از 8 صبح تا 12 شب حتی در ایام تعطیل

سوالی دارید؟ با ما تماس بگیرید

تماس از سراسر کشور از طریق تلفن ثابت:

۹۰۹ ۹۰۷ ۵۳۰۷

مشاوران متخصص ما آماده راهنمایی کردن شما هستند

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و استفاده از کد تخفیف کلیک کنید

در چه صورت امکان استفاده مجدد از سهمیه ایثارگری وجود دارد؟

بسته به دوره و دانشگاه، قوانین استفاده از سهمیه ایثارگران متفاوت است که می توانید برای اطلاع از آن ها به مقاله مراجعه کنید.

تعداد دفعات استفاده از سهمیه ایثارگران در دانشگاه های سراسری و آزاد چه تفاوتی دارد؟

افرادی که قبلا در دانشگاه های غیر دولتی با استفاده از سهمیه ایثارگران پذیرفته شده اند، در صورت انصراف از رشته قبلی می توانند یکبار دیگر از این سهمیه استفاده نمایند.

چگونه می توان از محدودیت استفاده از سهمیه ایثارگران در کنکور مطلع شد؟

برای اطلاع از تمام شرایط برخورداری از سهمیه ایثارگران می توانید با همکاران ما تماس بگیرید.

آیا  قوانین استفاده از سهمیه ایثارگران کنکور سال بعد تغییر کرده است؟

تا کنون صحبتی از تغییرات احتمال به میان نیامده است.

نظرات

1,896 دیدگاه دربارهٔ «استفاده مجدد از سهمیه ایثارگری»

 1. Avatar photo ناشناس گفت:

  باسلام
  اگر در یک سال با سهمیه 5 درصد، هم دانشگاه آزاد و هم غیر انتفاعی قبول بشیم،از سهمیه 5 درصد می توان برای سال بعد استفاده کرد؟

  1. Avatar photo مشاور مرادیان گفت:

   سلام وقت بخیر
   بله می توانید از سهمیه خود مجدد استفاده نمایید

 2. Avatar photo Man گفت:

  من سهمیه ۵٪ دارم بعد امسال هرجور شده باید برم دانشگاه بخاطر شرایط خانوادم ک نمیذارن پشت کنکور بمونم
  در نظر داشتم ک برم دانشگاه و بشینم همزمان بدون انصراف دادن از دانشگاه درس بخونم
  حالا بعضیا میگن اگر فقط روزانه قبول بشم و برم ، سهمیه از بین میره
  بعضیا میگن اگر پردیس و آزاد هم باشم باز هم تا زمانی ک انصراف ندم سهمیه رو نمیتونم استفاده کنم پس از بین میره
  حالا میخوام ببینم چی درسته؟ چون هر مشاوری یه چیز میگه
  بعد ی سوال دیگه
  اگر کلا من انتخاب رشته کنم و رشته قبولیمو ثبت نام‌ نکنم در اون صورت چی میسوزه؟؟
  و بعد برم مثلا همینطوری ی رشته بدون کنکور توی دانشگاه ازاد ، مثلا منی ک تجربی هستم کلا همینطوری ب فرض مثال مهندسی بدون کنکور ثبت نام کنم
  بعد در اون صورت چون من دانشجو هستم و انصراف ندادم ، در این صورت چی؟
  ایا سهمیه من در این صورت میسوزه؟ ینی ممکنه چون دانشجوی دانشگاه ازاد بدون کنکور هستم اما چون در حال تحصیلم ، سهمیم بسوزه؟

  1. Avatar photo مشاور محمدی گفت:

   سلام وقت بخیر
   در صورتی که دولتی قبول بشین می سوزه
   در صورتی که آزاد باشه یکبار فرجه مجدد دارین

 3. Avatar photo بهار گفت:

  سلام وقت بخیر اگه یکبار از سهمیه ۵ درصد استفاده کرده باشیم و الان مشمول استفاده از سهمیه ۲۵ درصد باشیم آیا میتونیم یکبار دیگه از سهمیه ۲۵ درصد استفاده کنیم؟

  1. Avatar photo مشاور رضایی گفت:

   سلام وقت بخیر
   بله امکان پذیر است

 4. Avatar photo امیر گفت:

  سلام خسته نباشید
  اگر از ایثارگری پدر برای کسری خدمت سربازی استفاده کنیم امکانش هست که برای سهمیه ایثارگری کنکور هم از آن استفاده کنیم.

  1. Avatar photo مشاور مرادیان گفت:

   سلام وقت بخیر
   بله امکان پذیر است

 5. Avatar photo رضا گفت:

  سلام. من با سهمیه 5 درصد، سال 1400 آزمون ارشد یه دانشگاه شبانه دولتی قبول شدم، اما ثبت نام انجام ندادم و نرفتم. میخواستم ببینم با آیین نامه جدیدی که سازمان سنجش داده، امکان استفاده از سهمیه ام رو دوباره برای مقصع ارشد دارم یا نه!؟ ممنون

  1. Avatar photo مشاور محمدی گفت:

   سلام
   با مشاورین مجموعه تماس بگیرید

 6. Avatar photo فاطمه گفت:

  سلام‌ اگه‌ کسی‌ قبلا‌ از‌ سهمیه‌ استفاده‌ کرده‌ باشه..سال‌۱۴۰۱.. دیگ‌ نمیتونه‌ فرهنگیان قبول‌ شه‌؟

  1. Avatar photo مشاور محمدی گفت:

   سلام وقت بخیر
   اگر از سهمیه خود برای قبولی در فرهنگیان استفاده کرده باشید خیر دیگر نمیتوانید استفاده بفرمایید

 7. Avatar photo حمزه گفت:

  سلام وقت بخیر من ۱۴۰۲ هردو کنکور را دادم و سهمیه ۵ درصدفرزند رزمنده اعزامی سپاه رو داشتم و انتخاب رشته کردم ولی مردود شدم امسال همون کد ۱۲ رقمی پارسال زدم برا ثبت نامم اردیبهشت وداخل برگه اولیه ثبت نام ثبت شد سهمیه من ولی امشب در کارت ورود به جلسه زده سهمیه مناطق!!!! چرا چیشده؟ میتونم درستش کنم چون اشنا دارم در بنیاد شهید

  1. Avatar photo مشاور مرادیان گفت:

   سلام وقت بخیر
   شما باید کد جدید دریافت نمایید و برای تایید سهمیه می باست به مراکز باجه های رفع نقص مراجعه نمایید

 8. Avatar photo ali گفت:

  سلام وقت بخیر
  من سال ۹۸ از سهمیه ۲۵ درصد استفاده کردم و لیسانس پرستاری دارم
  آیا امکانش هست دوباره کنکور بدم و از این سهمیه برای رشته دکترای دندان پزشکی یا پزشکی استفاده کنم

  1. Avatar photo مشاور محمدی گفت:

   سلام وقت بخیر
   خیر این امکان را ندارید

 9. Avatar photo محمدامین گفت:

  سلام خسته نباشید
  من سال 1401 کنکور دادم با سهمیه 5 درصد و روزانه قبول شدم و ثبت نام کردم
  ولی الان میخوام انصراف بدم و برای 1403 کنکور بدم
  آیا میتونم دوباره از سهمیه استفاده کنم؟نیاز هست الان انصراف بدم یا بعد از نتایج انتخاب رشته میشه انصراف داد؟

  1. Avatar photo مشاور محمدی گفت:

   سلام وقت بخیر
   شما مجوز استفاده مجدد از سهمیه را در مقطع کارشناسی را ندارید و تنها در مقاطع بالاتر این امکان را دارید از سهمیه استفاده کنید

 10. Avatar photo Ali گفت:

  سلام وقتتون بخیر من سال ۱۴۰۱ کنکور دادم و سهمیه ۵ درصد داشتم و انتخاب رشته کردم هیچی قبول نشدم سال ۱۴۰۲ کنکور دادم و دانشگاه آزاد و آموزش عالی قبول شدم اما هیچکدوم رو نرفتم امسال میتونم دوباره از سهمیه ۵ درصد استفاده کنم؟

  1. Avatar photo مشاور رضایی گفت:

   سلام وقت بخیر
   اگر یک مرتبه با سهمیه قبول شدید خیر امکان پذیر نیست

 11. Avatar photo Javad گفت:

  سلام وقت بخیر . من در سال ۱۴۰۱ در کنکور ارشد از سهمیه ایثارگران استفاده کردم اما بعد از زمان انتشار کارنامه کنکور انتخاب رشته نکردم و عازم خدمت شدم. در صورت شرکت مجدد در کنکور آیا میتوانم دوباره از سهمیه استفاده کنم؟

  1. Avatar photo مشاور مرادیان گفت:

   سلام
   بله میتوانید استفاده کنید

 12. Avatar photo مریم گفت:

  سلام خسته نباشید
  من در کنکور 1402با سهمیه 5درصد ایثارگری دانشگاه روزانه مجاز شدم و انتخاب رشته کردم و رشته جغرافیا قبول شدم ولی در دانشگاه مربوطه ثبت نام نکردم، آیا در کنکور 1403 و دانشگاه فرهنگیان میتوانم از سهمیه 5 درصد استفاده کنم؟؟؟
  با تشکر

  1. Avatar photo مشاور ارشد ذوالنورنیا گفت:

   سلام هیچ محدودیتی ندارید مجدد میتونید استفاده کنید

 13. Avatar photo محمدرضا احمدی گفت:

  سلام وقت بخیر
  من یک بار سال ۹۹ با سهمیه دانشجو پیام نور بودم و انصراف دادم و بعد کنکور ۱۴۰۱ با سهمیه همزمان دولتی و ازاد قبول شدم که دولتیو ثبت نام کردم.
  الان میتونم توی کنکور ۱۴۰۳ برای رشته پزشکی دانشگاه ازاد از سهمیه استفاده کنم؟؟

  1. Avatar photo مشاور محمدی گفت:

   سلام وقت بخیر
   خیر این امکان را ندارید

 14. Avatar photo فاطمه گفت:

  سلام.خسته نباشید
  بنده فارغ التحصیل از دانشگاه ازادم با استفاده از سهمیه۲۵درصد
  الان سوالم اینه که با توجه به دفترچه۱۴۰۳بنده میتونم از سهمیه ۲۵مجددا تو کنکور استفاده کنم؟؟؟؟

  1. Avatar photo مشاور مرادیان گفت:

   سلام وقت بخیر
   در هر مقطع تحصیلی یک بار امکان استفاده از سهمیه وجود دارد

 15. Avatar photo فاطمه گفت:

  سلام وقت بخیر
  ببخشید اگر از سهمیه پنج درصد رزمنده استفاده کنیم ، تو مدرک ارشد سهمیه قید میشود؟ در دانشگاه آزاد.

  1. Avatar photo مشاور محمدی گفت:

   سلام وقت بخیر
   خیر سهمیه در مدرک قید نخواهد شد

بارگذاری دیدگاه های بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

 • سایت آموزش و پرورش ترمیم معدل

  سایت آموزش و پرورش ترمیم معدل + بخشنامه 1403

  سایت آموزش و پرورش ترمیم معدل به نشانی اینترنتی my.medu.ir برای انجام ثبت نام جهت ترمیم معدل و ایجاد سابقه تحصیلی ایجاد‌ شده‌ است. افرادی که تمایل دارند تا سوابق تحصیلی خود را ایجاد کرده و معدل خود را ترمیم...
 • ترمیم معدل چیست؟

  ترمیم معدل چیست؟ زمان، منابع و شرایط بخشنامه 1403

  ترمیم معدل یکی از راه هایی است که به دانش آموزانی که نمرات پایین در امتحانات نهایی کسب کرده اند، فرصت جبران اشتباهات را می‌دهد. متقاضیان ترمیم معدل باید در تاریخ اعلامی در این آزمون شرکت کرده و در روز...
 • ثبت نام کنکور کارآگاهی

  ثبت نام کنکور کارآگاهی 1403| مراحل، زمان و محل برگزاری

  کسانی که به شغل کارآگاهی علاقه دارند می‌توانند در زمان ثبت نام کنکور کارآگاهی برای شرکت در این آزمون اقدام کنند. این رشته، یکی از شغل‌های حساس کشور است که در آن تنها افراد خاصی می‌توانند استخدام شوند. شما برای...
 • دریافت کد 12 رقمی ایثارگری

  دریافت کد 12 رقمی ایثارگری + راهنما استعلام و مشاهده Isaar.ir

  دریافت کد 12 رقمی ایثارگری ارتش، سپاه، بنیاد شهید و نیروی انتظامی یکی از موضوعاتی است که برای داوطلبان کنکور اهمیت بسزایی دارد. بهره مندی از سهمیه‌ها به خصوص سهمیه ایثارگران می‌تواند در ارتقاء رتبه داوطلبان موثر باشد. شورای عالی...
تماس با مشاور